ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Inšpirovali sa Česi Boženíkom? Fanúšikovia chcú na EURO vidieť v útoku tínedžera
zdroj: sparta.cz

Inšpirovali sa Česi Boženíkom? Fanúšikovia chcú na EURO vidieť v útoku tínedžera

Zatiaľčo na Slovensku sa rieši a kalkuluje možnosť, ako sa môže futbalová reprezentácia dostať na záverečný turnaj EURO 2020, v susednej Českej republike už riešia príjemnejšie starosti, a to koho na turnaj vlastne zobrať. Najnovšie vytvorili svoju nomináciu fanúšikovia a prekvapili minimálne jedným menom.

Nominácia Česka vyzerá byť predvídateľná, tréner Jaroslav Šilhavý nerobil a ani často nemusel robiť žiadne významné zmeny. Čitatelia portálu iDnes.cz mu po kvalifikácii dali hlasovaním za pravdu. Stálice by nemali chýbať ani podľa nich, v bráne chcú s osvedčeným duom Vaclík - Pavlenka vidieť ligového brankára Kolářa zo Slavie, v obrane aj jeho ďalších kolegov, ktorí už ale tiež nazbierali zopár reprezentačných štartov. Podobne sa žiadny nováčik neobjavil ani v strede poľa, trochu prekvapuje možno zaradenie od marca zraneného Bořka Dočkala zo Sparty či od jesene Davida Pavelku z tureckého Kasimpasu, obaja by sa však už na jar mali vrátiť na trávnik. Fanúšikovia veria aj Matějovi Vydrovi, hráč anglického Burnley však poväčšine vysedáva len na lavičke, vzhľadom na čo od leta chýba aj v reprezentácii a v kvalifikácii odohral len jeden polčas.

Prekvapenie sa však zrodilo pri výbere útočníkov. Tam, pochopiteľne, diváci okamžite prehlasovali Patrika Schicka z nemeckého tímu Red Bull Lipsko. Dvadsaťtriročný rodák z Prahy bol so štyrmi gólmi tretím najlepším strelcom skupiny po Angličanoch Raheemovi Strelingovi (8 gólov) a Harrym Kaneovi (12 gólov). Anglicko však vsietilo počas ôsmich zápasov až 37 gólov, Česko trinásť. Schick odohral v kvalifikácii 453 minút, suverénne najviac z útočníkov. Viac minút nazbierali len brankár Vaclík a šiesti hráči do poľa. Jeho prvá voľba Zdeněk Ondrášek z amerického Dallasu, ktorý odohral druhú najväčšiu minutáž spomedzi útočníkov (134 minút) a jediným gólom rozhodol o jedinej prehre Angličanov v kvalifikácii, taktiež nechýbal v nominácii fanúšikov. Voľba tretieho útočníka však otvára tému.

Adam Hložek (Sparta Praha)
Stane sa Adam Hložek českým Róbertom Boženíkom? (foto: sparta.cz)

Fanúšikovia vynechali ostatných útočníkov z kvalifikácie ako Michaela Krmenčíka, Martina Doležala, Milana Škodu i Libora Kozáka mimo svojho výberu. V hlasovaní ich predbehli dokonca mladík z dvadsaťjednotky Jan Matoušek či skúsený Tomáš Necid z holandského Den Haagu, ktorý sa tiež v kvalifikácii ani raz neukázal. Suverénne na treťom mieste pred všetkými menovanými však skončil tínedžer Adam Hložek zo Sparty Praha. Ten podobne ako na Slovensku Róbert Boženík nečakane vyletel začiatkom kalendárneho roka, už ako šestnásťročný sa stal členom základnej zostavy Sparty, drží si stabilnú výkonnosť a patrí medzi najlepších hráčov svojho tímu. V rovnakom veku dokonca debutoval aj v dvadsaťjednotke, o jeho nominovaní počas kvalifikácie uvažoval aj tréner A-tímu Jaroslav Šilhavý. Podarí sa mladému chlapcovi v sedemnástich rokoch prepracovať až na majstrovstvá Európy a pripísať si v roku 2020 svoj prvý reprezentačný štart? Pre hráča, ktorý sa narodil len 25. júna 2002, by to bol veľký skok do svetového futbalu.

Hložek v drese Sparty nastupuje aj ako krídelník, v českej Fortuna lige nazbieral v priebehu aktuálnej sezóny tri góly a päť asistencií, v zostave chýbal na jeseň iba dvakrát kvôli chorobe. V dvadsaťjednotke nastupuje pravidelne na hrote, respektíve pod hrotom. „Diskutovali sme o ňom. Do ligy vlietol ako kométa, na svoj vek je fyzicky veľmi vyspelý,“ povedal počas kvalifikácie o Hložkovi lodivod českej seniorskej reprezentácie. Priznal, že mladých hráčov poctivo sledujú a sú pre tím veľkým prísľubom. Bude zaujímavé sledovať, či tréner Šilhavý siahne po službách mladej krvi napríklad na úkor Krmenčíka, ktorý bol v tíme počas väčšiny kvalifikácie a v drese Plzne zaznamenal dovedna v lige deväť gólov za osemnásť stretnutí.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Sparta Praha

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Česko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: EURO 2020

Pozri viac

HOKEJ.sk