ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Slovan reaguje na incident fanúšikov v Žiline: Kolektívnu vinu odmietame
zdroj: Facebook Ultras Slovan official

Slovan reaguje na incident fanúšikov v Žiline: Kolektívnu vinu odmietame

Nedeľný šláger 17. kola Fortuna ligy medzi Žilinou a Slovanom Bratislava nepriniesol góly, no nezaobišiel sa bez kontroverzií. Fanúšikovia úradujúceho slovenského majstra situovaní v sektore hostí mali počas zápasu a po ňom poškodiť zariadenie štadióna žlto-zelených. Hoci slovanisti poslali svojho zástupcu na bezpečnostnú poradu pre kooperáciu s MŠK, aby sa vyhli akýmkoľvek negatívnym prejavom a prispeli k futbalovému sviatku, nepodarilo sa to naplno.

Výtržnosti hosťujúcich priaznivcov sa mali týkať vytrhania sedadiel v sektore hostí. Podľa dostupných fotografií kolujúcich sociálnou sieťou Facebook boli taktiež poškodené toalety. Spomenuté priestory boli výrazne zdevastované. "V priebehu zápasu sa začalo v sektore hostí ničenie majetku a hrubý vandalizmus, pričom museli byť bezprostredne počas stretnutia prijaté opatrenia, aby sa predišlo ešte väčším škodám a zároveň, aby bol ochránený život a zdravie fanúšikov – keďže sa poškodila na toaletách elektroinštalácia a súčasne vodoinštalácia. Rozbité sú všetky toalety, poškodené ostali sadrokartónové steny, vstupné dvere na toalety sú úplne zdemolované, zničené sú aj vodovodné batérie, vodoinštalácia ostala poškodená, rovnako sú poškodené vykurovacie telesá, zničené sú všetky svietidlá a na tribúne je vytrhnutých 50 sedačiek," opisuje incident MŠK Žilina na svojom webe.

"Napriek súčinnosti s bezpečnostnými zložkami sme nepristúpili cez zápas k ráznejším opatreniam, keďže by mohlo dôjsť zo strany fanúšikov hostí k ešte väčším násilnostiam. Hlásateľka niekoľkokrát upozorňovala a vyzývala fanúšikov k tomu, aby sa správali slušne a prestali kričať vulgarizmy a zároveň prestali ničiť majetok. Po tom, ako sa začali vytrhávať v sektore hostí sedačky, čo sú predmety, ktorými môžu fanúšikovia ohroziť seba i zdravie ostatných, ich znova upozornila hlásateľka už s hrozbou vyprázdnenia sektoru," uvádzajú "šošoni".

Aké riešenie navrhuje v súčasnosti tabuľkovo tretí tím Fortuna ligy? "Jedným z riešení je uzatvorenie sektoru hostí pre konkrétny klub na konkrétnych štadiónoch za ich predchádzajúce správanie, ako je tomu aj v iných európskych ligách. Tým pádom by si klub, resp. ich fanúšikovia medzi sebou spravili poriadok a konkrétnych vandalov nepustili „medzi seba", do svojho sektora. Takéto správanie musí byť jednoznačne odsúdené a potrestané. Je potrebné konečne začať uplatňovať individuálnu vinu a nepoškodzovať aj slušných fanúšikov, ktorých je vždy väčšina. Takto bude za pár indivíduí trpieť celý fanúšikovský tábor," žiada MŠK Žilina.

Na incident už stihlo zareagovať aj vedenie súpera. "V sektore hostí v Žiline bolo takmer šesťsto fanúšikov, pričom veľká väčšina z nich sa počas zápasu venovala výhradne podpore Slovana. Chceme zdôrazniť, že samotný zápas prebehol bez väčších bezpečnostných incidentov a bez prerušenia zo strany rozhodcu. Priamo po skončení zápasu sa nemuselo hovoriť a písať o udalostiach na tribúnach, ale len o dianí na ihrisku a atmosfére na štadióne," vysvetľuje smerom k nedeľnému šlágru Slovan na svojom webe.

Hoci ešte nie je známy rozsah škôd, ktoré priaznivci "belasých" spôsobili, vedenie účastníka K-skupiny Európskej ligy je pripravené všetko uhradiť. Podľa hrubého odhadu škôd Žilinčanov sa suma pohybuje na úrovni 5000 eur. "Dôrazne odsudzujeme konanie skupiny ľudí v sektore hostí, ktorí poškodili zariadenie štadióna. Takéto správanie je neakceptovateľné, za čo ospravedlňujeme MŠK Žilina a budeme pripravení vyrovnať vzniknutú škodu."

Ako však opäť zdôrazňuje, mrzí ho najmä kolektivizácia viny pre prečin pár jedincov. "V médiách sa opäť kolektivizuje vina a hovorí sa ako o 'priaznivcoch Slovana,' akoby 600 ľudí v sektore len rozbíjalo toalety a ničilo štadión. Nesúhlasíme s takýmto označením. Väčšina priaznivcov v sektore sa venovala výhradne podpore svojho tímu. Mnohí z nich sa aj verejne dištancovali od primitívneho konania jednotlivcov, ktorí ničili zariadenie štadióna. Rovnako ŠK Slovan sa dištancuje od takéhoto správania a sme pripravení podniknúť všetky možné kroky, aby bol vinníci identifikovaní a náležite potrestaní," píše ďalej bratislavský klub.

Dodáva, že nemá informácie od usporiadateľskej služby či kamerové záznamy, ktoré by pomohli identifikovať vinníkov. Pokiaľ sa tak stane, je vedenie "belasých" ochotné podľa svojho vyjadrenia pristúpiť k trestom v podobe zákazu vstupu na Tehelné pole i výjazdy. "Na Tehelnom poli sme už tiež zaznamenali škody v sektore hostí, tie najväčšie po európskom zápase s PAOK-om, taktiež po ligovom zápase s Trnavou. Náš klub miesto medializácie a umožnenia nafotenia týchto priestorov civilistom a šírenia po sociálnych sieťach riešil tieto záležitosti priamo s klubmi. Tiež sme museli riešiť opravy sektora hostí a tiež to nebolo nič príjemné. Chceme len zdôrazniť, že takéto skúsenosti sme zažili aj s jednotlivcami z fanúšikovských zoskupení iných slovenských či európskych klubov a nie je to len a výhradne problém Slovana Bratislava," píše futbalový majster krajiny.

"Vážime si všetkých priaznivcov, ktorí športovo podporujú Slovan. Nestojíme o takých jednotlivcov, ktorí sa prezentovali takým primitívnym konaním ako počas zápasu v Žiline. Na ničení zariadenia štadióna je nie nič hrdinské, je to číry a odsúdeniahodný primitivizmus. Preto budeme naďalej tvrdo bojovať proti negatívnym prejavom, na druhej strane však odmietame princíp kolektívnej viny a ohradzujeme sa voči tomu, keď niektorí kolektívne obviňujú všetkých fanúšikov klubu," zakončuje Slovan na svojej webovej stránke.

O treste pre klub za spomenutý incident rozhodne Disciplinárna komisia Slovenského futbalového zväzu (DK SFZ) v priebehu tohto alebo nasledujúceho týždňa. Informovať vás budeme aj na našom webe ProFutbal.sk.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Slovan Bratislava

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

HOKEJ.sk