ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Kontroverzná novela zákona o športe: Futbal vs. ostatné športy, hráčske asociácie vs. kluby
zdroj: Rudolf Maškurica

Kontroverzná novela zákona o športe: Futbal vs. ostatné športy, hráčske asociácie vs. kluby

V utorok 3. decembra by sa malo v Národnej rade SR hlasovať v druhom a treťom čítaní o návrhu novely zákona o športe, ktorú predložili do Národnej rady poslanci za stranu SNS a bývalí futbaloví hráči Dušan Tittel a Tibor Jančula. Už po prvom čítaní novela postavila proti sebe najväčšie športové zväzy, hráčov a funkcionárov.

Návrh podľa mnohých odborníkov nerieši skutočnú príčinu problému slovenských ligových klubov kolektívnych športov - nedostatok prostriedkov v kluboch najmä zo súkromných zdrojov (chýbajú motivačné opatrenia sľubované v programovom vyhlásení vlády na roky 2016 až 2020), ale rieši iba jeden z viacerých dôsledkov tohto problému.

Z návrhu novely zákona o športe vyplýva, že profesionálni športovci by mohli mať možnosť rozhodnúť sa, či s klubmi podpíšu zamestnaneckú zmluvu alebo budú svoju činnosť vykonávať ako samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO). Novela má mať okrem jednoznačnejších pravidiel pri uzatváraní zmlúv aj pozitívny vplyv na športové organizácie i športovú komunitu. Sú o tom presvedčení aj zástupcovia profesionálnych hokejových, basketbalových, volejbalových i hádzanárskych klubov i ich športových zväzov, ktorí návrhu vyjadrili podporu už pred hlasovaním v pléne.

Na opačnej strane, novela má i množstvo odporcov. Odmietavé stanovisko vyjadrili napríklad Únia futbalových profesionálov (ÚFP), Slovenská asociácia hráčov ľadového hokeja (SIHPA) či Liga na ochranu slovenských športovcov (LOSS) na čele s predsedom Róbertom Janom ml., podľa ktorých právna úprava zhorší pozíciu profesionálnych športovcov v prospech klubov, keďže tie budú presadzovať pre nich výhodnejšiu spoluprácu vo forme SZČO, čo navyše športovcom zhorší vymožiteľnosť ich práv garantovaných existujúcim statusom profesionálneho športovca vykonávajúceho závislú prácu. Upozorňujú tiež na právne nedostatky návrhu. Proti je i futbalový zväz, ktorý stojí v opozícii voči ostatným veľkým športovým zväzom na Slovensku.

Paradoxom je, že zhodnúť sa nedokážu ani samotní politici. Na jednej strane stoja Jozef Mihál a poslanci Spolu, Dušan Galis a Jozef Burian zo Smer-SD, na druhej zasa Dušan Tittel z SNS, Martin Glváč zo Smer-SD a poslanci SaS či OĽaNO. „Niektoré zväzy s tým súhlasia, druhé nie, v podstate všetci vychádzajú z nejakého spoločného základu, to znamená, že ani samotná športová obec v tom nemá jasno zrejme, že čo je dobré, čo nie je dobré, keď niektoré organizácie sú za, niektoré sú proti a musím súhlasiť s tým, že keď je to takto, asi by ten zákon mal byť robený poriadne, nie takto narýchlo, mal by prejsť normálnym pripomienkovým konaním a možno by sa o tom mala otvoriť normálna diskusia, kde by boli zúčastnené všetky tieto veľké organizácie, aby sa to vzájomne vydiskutovalo, vyriešilo a aby to bolo na prospech športovcov,“ cituje Róbert Kotian vo svojom článku zverejnenom na futbalnet.sk slová poslanca Radoslava Pavelku z SaS.

„Novelizácia zákona o športe nemá pre športovcov žiadne benefity. Dôvodom novelizácie zákona o športe má byť zníženie odvodového zaťaženia športových klubov po uplynutí prechodného obdobia. Touto novelou však dôjde iba k presunu povinnosti na hráčov, ktorí pri rovnakej odmene, akú dostávali doposiaľ, budú naviac zaťažení daňovými a odvodovými povinnosťami, pričom navyše dôjde k opätovnému zhoršeniu ich pozície vo vzťahu ku športovým klubom,“ upozornil v rozhovore pre ucps.sk na zmeny po novele zákona Róbert Jano ml., ktorý dal ako predseda LOSS možnosť vyjadriť sa i samotným športovcom. Osobnosti ako futbalista Albert Rusnák ml., basketbalistka Barbora Bálintová či hádzanár Ľubomír Ďuriš sa zhodli, že preferujú status profesionálneho športovca ako zamestnanca a práve s týmto postavením majú skúsenosti i v zahraničí, kde úspešne pôsobia.

„Počas môjho doterajšieho pôsobenia v zahraničí, v mojom prípade zatiaľ iba v Poľsku, hodnotím veľmi pozitívne postavenie profesionálneho športovca ako zamestnanca, pretože všetky potrebné náležitosti rieši klub a ja sa môžem stopercentne sústrediť iba na môj športový výkon tak v klube, ako aj v reprezentácii Slovenskej republiky,“ okomentovala Barbora Bálintová.

Zostáva veriť, že zainteresovaní si uvedomia dôležitosť tohto problému a nebudú šiť veci horúcou ihlou. O tak dôležitej téme pre slovenský šport by sa malo diskutovať a hľadať spoločné riešenie v snahe pomôcť nielen klubom, ale i hráčom.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

HOKEJ.sk