O kole po kole: Opäť sa nám to zamotáva
zdroj: ProFutbal.sk

Slovenská Fortuna liga má za sebou 17. ligové kolo základnej časti. Pozrite sa na uplynulý predĺžený víkend očami redakcie portálu ProFutbal.sk a zrekapitulujte si s nami to najdôležitejšie, čo sa na trávnikoch udialo.

Ešte pred týždňom sa na Slovane po zakopnutí DAC-u a Žiliny hovorilo, že sa o sezóne môže rozhodnúť už na konci jesennej časti. Podobne sa skloňovali vety aj v prípade posledného Pohronia, keď sa Nitra konečne výsledkovo rozbehla. Tabuľka však po predposlednom jesennom kole vyzerá opäť o niečo vyrovnanejšie. Majstrovi vychytal dva body Žilinčan Holec a po domácej výhre Dunajskej Stredy je náskok lídra opäť nižší. Vzájomný zápas Slovana a DAC-u na záver jesene môže ešte karty v tomto ročníku poriadne zamiešať.

Iné to nie je ani na nižších priečkach tabuľky. Trnava zdolala Ružomberok a vrátila sa do hornej polovice tabuľky, čím preskočila ViOn i Trenčín. Tí vo svojich zápasoch hrubo zaváhali. Stred tabuľky sa nahustil aj po ďalšej výhre Michaloviec, tie strácajú na šieste Zlaté Moravce len dva body. Napínavejšia súťaž bude aj pre fanúšikov zo Žiaru nad Hronom, ich Pohronie totiž ukoristilo tri body proti Trenčínu a od predposlednej Nitry ich delia len tri body.

V poslednom kole teda každý bude mať o čo hrať.

SKLAMANIE KOLA: Kde máme strelcov? Ako klesá vonkajšia teplota, tak očividne klesá aj produktivita fortunaligových strelcov. V šiestich zápasoch cez víkend sme totiž videli iba šesť gólov. Dva zápasy (Zlaté Moravce - Senica, Žilina - Slovan) skončili 0:0, diváci na zápasoch DAC - Nitra a Trenčín - Pohronie videli iba jeden gól, stretnutia Trnava - Ružomberok a Sereď - Michalovce priniesli dva presné zásahy. Aj to sa bavíme o centimetroch, keďže lopta z kopačky Modiba z Michaloviec dopadla len veľmi tesne za bránkovú čiaru Serede. Kanonierske kvality tento víkend dokázal len Trnavčan Kubilay Yilmaz, ktorý zaznamenal dva presné zásahy a najlepší strelec andelov z minulej sezóny na záver jesene opäť dokazuje, že má v Spartaku svoje miesto.

POSTAVA KOLA: Peter Kleščík. Pri nečakanej prehre s posledným Pohroním sa na tribúne objavil ďakovný transparent pre obrancu Petra Kleščíka. Skúsený zadák po zápase priznal, že v predposlednom kole odohral zrejme v drese AS posledné minúty. Šestnásť rokov bol oporou zadných radov ultraofenzívneho Trenčína, ale prišiel čas na zmenu. Tridsaťjedenročný rodák z Čadce prežil na Sihoti celú svoju futbalovú kariéru, nového štadióna sa však už zrejme nedočká ako domáci futbalista. V zime zrejme zamieri do iného klubu, v kuloároch sa hovorí o záujme Zlatých Moravciach či druholigových slovenských kluboch.

PREKVAPENIE KOLA: DAC má štvrtého kapitána. Trénerovi Hyballovi v poslednom čase niet čo závidieť. V snahe naháňať lídra tabuľky sa mu zranil kapitán a líder tímu Zsolt Kalmár, po údajných problémoch v kabíne skončil pri A-tíme aj vicekapitán Kristián Koštrna, pred zápasom sa navyše zranil aj ďalší zástupca Dominik Kružliak. Nemec tak musel posunúť pásku už štvrtému hráčovi v tejto sezóne, Panamčan Eric Davis síce doviedol mužstvo k víťazstvu, sám však zlyhal pri zahrávaní pokutového kopu. Napriek neľahkému obdobiu má DAC solídny počet bodov a už o týždeň sa môže priblížiť k Slovanu na rozdiel štyroch bodov.

CITÁCIA KOLA: „Toľko rasistov na tribúne som ešte nezažil. Aby ľudia desať minút vkuse nadávali hráčom do čokolád a kakaa a že máme takých hráčov... Príde mi to úsmevné, ale aj choré, že sa to deje na tribúnach. Pre mňa sú to chudáci. Zlaté Moravce majú troch Brazílčanov a neuvedomujú si to. Úbohosť.“ Povedal tréner FK Senica Michal Ščasný po zápase na ihrisku ViOn Zlaté Moravce.

MOMENT KOLA: Koniec sérií, rekordov. V poslednom období sa ťahalo niekoľko šnúr, ktoré ale po tomto víkende skončili. Zaujímavú minutáž bez inkasovaného gólu ťahal Nitran Dávid Šípoš, gól Divkoviča z DAC-u bol prvý po 375 minútach, čím o dve minúty prekonal Dominika Greifa zo Slovanu. Rekordný čas tejto sezóny ale ďalej ťahať nebude. Skončila sa aj séria Slovana, ktorý vstrelil gól dokopy v dvadsiatich ligových zápasoch po sebe, v Žiline ale vyšiel gólovo naprázdno. Na tieto štatistiky sú zase zvyknutí v Seredi, kde sa niekto z tímu naposledy presadil pred 481 minútami. Z nuly sa naopak tešili v Trnave, prvé čisté konto po ôsmich dueloch pre nich napokon znamenalo cenné tri body. Najdlhšie série pretrhli tímy Pohronia a Ružomberka - nováčik zvíťazil prvý raz od 3. augusta, Liptáci prvý raz prehrali od 31. augusta.

ZOSTAVA KOLA: Tradičnú rekapituláciu zakončujeme jedenástkou mien, ktoré sa prezentovali podľa redakcie portálu ProFutbal.sk najlepším individuálnym výkonom. V zostave nájde svojich hráčov sedem klubov, jedného zástupcu majú Dunajská Streda, Ružomberok a Trnava, dvojicu futbalistov Pohronie, Slovan, Zlaté Moravce a Žilina. Honor Hráča kola udelili fanúšikovia pred týždňom Andražovi Šporarovi zo Slovana, tento víkend udeľovala tento honor redakcia.

V bráne sa opäť ukázali reprezentanti: jednotka našej dvadsaťjednotky Šípoš privádzal do zúfalstva hráčov DAC-u, až vytvoril rekord tejto sezóny v počte minút bez inkasovaného gólu (375 min). Domáci ho však napokon pripravili o nepriestreľnosť a pod Zobor sa tentoraz neviezol ani bod. Seniorský reprezentant Dominik Holec zo Žiliny naopak ustál náročný súboj so Slovanom s nulou na konte. Bol to vôbec prvý zápas, v ktorom belasí neskórovali, po dvadsiatich zápasoch. Aj preto sa stal žilinský gólman navyše Hráčom kola podľa výberu nášho portálu.

V obrane pred ním figuruje duo hráčov nováčika z Pohronia, ktorí skvele zvládli systém a nedovolili Trenčínu streliť gól - Ján Dzurík a Ján Nosko. Ďalej zaujali aj Martin Králik zo Žiliny, dôležitým hráčom ViOn-u bol stopér Michal Pintér a naľavo uzatvára päťčlennú defenzívnu formáciu Alexander Mojžiš z Ružomberka. V strede poľa figuruje defenzívny stredopoliar Slovana Joeri de Kamps, jeho ofenzívny spoluhráč Dejan Dražič a režisér zlatomoraveckej hry Tomáš Ďubek. V útoku figuruje dvojgólový Kubilay Yilmaz a strelec víťazného zásahu Dunajskej Stredy Marko Divkovič.