Gólový Almási, istý Šípoš, výborný Vallo. Guľa skúšal aj nových reprezentantov
zdroj: Roman Ferstl/SFZ

Slovenská reprezentácia do 21 rokov si v prípravnom stretnutí proti Bielorusku otestovala staré i nové tváre do ďalšieho priebehu kvalifikácie, ktorá pokračuje v pondelok v Nitre súbojom proti Gruzínsku. Tréner Adrián Guľa vymenil polovicu základnej zostavy, ďalší hráči nastúpili v priebehu druhého polčasu.

Slováci sa po zápase zaslúžene radovali z víťazstva rozdielom triedy (3:0), súper z Bieloruska nepredviedol vyššiu kvalitu, v prvom polčase navyše takmer vôbec neohrozil slovenskú bránu. Zaslúžila sa o to najmä dobrá spolupráca Martina Šuleka s novicom Adamom Kopasom, stopérom žilinského druholigového béčka a tiež istý brankársky výkon Nitrana Dávida Šípoša, ktorý výborne organizoval defenzívu. Najlepším hráčom zápasu bol pravý bek Kristián Vallo, ktorý na lopte prevýšil súperov z Bieloruska a dokonale nahradil zraneného klubového kolegu Tomiča. Všetky oči ale smerovali hlavne na dvadsaťročného Kopasa, ktorý ukázal fantastickú kopaciu techniku, pridal asistenciu na druhý gól a pomohol udržať nulu, hoci sa tiež chybičkám nevyhol.

„Zápas nám ukázal športovú formu určitých jednotlivcov, s ktorou budeme v najbližších dňoch pracovať. Adamovi sadol prvý polčas lepšie ako druhý, tam ste ale ako stopér závislý od kompaktnosti celého mužstva. Je prirodzené, že chalani sa po prestriedaní trochu hľadali. Súper hral oveľa lepšie, bol nebezpečnejší, sčasti aj zásluhou nášho prístupu. Chalani to ale našťastie vzadu ustáli bez inkasovaného gólu,“ zhodnotil pre ProFutbal.sk prácu defenzívy tréner Adrián Guľa, ktorý priznal možnosť zmeny na brankárskej pozícii. V Nitre by tak mohol nastúpiť domáci Šípoš, ktorý predviedol istejší a spoľahlivejší výkon ako jeho kolega Vantruba, ktorý odchytal všetky doterajšie kvalifikačné stretnutia.

Slovensko 21 - Bielorusko 21 (Marián Chobot, Alexander Mojžiš)
Mojžiš, Sluka, ale aj Vallo mali problém s rýchlonohými Bielorusmi, cez šestnástku Slovenska letelo veľa centrov. (foto: Roman Ferstl/SFZ)

V strede poľa citeľne chýbal Christián Herc, neviditeľný Jozef Špyrka z druholigovej Podbrezovej si ale napokon pripísal gól a bol sčasti aj pri druhom zásahu. Ligového kanoniera Bernáta spoľahlivo zastúpil Martin Gamboš, stredopoliar Trnavy vkladal do hry myšlienku a bojovnosťou získal niekoľko dôležitých lôpt. Peter Pokorný odohral súboj s prehľadom a skúsene, hoci sa nevyhol chybám pri podcenení lopty. Striedajúci Kolesár zaujal aktivitou, Adamec sa dlhšie dostával do zápasu a podkúril tímu zbytočným faulom v 50. minúte na osi šestnástky. Bielorusi však opäť nezvládli finálnu fázu, strelecký pokus komicky zblokoval jeden z hráčov Bieloruska, ktorý sa snažil zavadzať v múre.

„Ťažko povedať, do akej miery sa nám podarilo chýbajúcich hráčov nahradiť. Musíme prihliadať aj na to, že prípravný zápas má iné parametre ako kvalifikačný duel. Súhlasím, že Herc nám na ihrisku chýbal, je to ústredná postava tohto tímu a verím, že do kvalifikácie bude k dispozícii. Keďže ale aj ostatní chalani ukázali pár dobrých pasáží, môže nás tešiť, že si budeme vedieť pomôcť striedaniami. Najmä po dvadsiatich minútach druhého polčasu sa naša hra upokojila, spresnili sme prihrávky, pokryli stred ihriska a dali napokon aj tretí gól,“ povedal k práci stredu poľa Guľa.

Slovensko 21 - Bielorusko 21 (Jozef Špyrka gól radosť)
Špyrka bol muž momentu, odohral však už aj kvalitnejšie stretnutia. (foto: Roman Ferstl/SFZ)

Na krídle dostal šancu Milan Kvocera, ktorý viac ako kvalitu priniesol oduševnený výkon a enormnú snahu, striedajúci Kovaľ či Ďuriš nestihli výkonom ohúriť, hoci druhý menovaný po prihrávke Fabiša spečatil výsledok. Nitran Marián Chobot ukázal, že patrí medzi opory tímu, bolo ho celé ihrisko, od úvodných minút opakovane ohrozoval bránu Bieloruska, len v závere polčasu zlým riešením nezvládol dve stopercentné gólové príležitosti. Prvý gól však padol práve po jeho skvelej asistencii. „Prvý polčas bol z našej strany veľmi slušný, hlavne čo sa týka nasadenia, aktivity a tímového výkonu. Odmenou boli dva góly, ale mohlo a malo byť ich aj viac. V kvalifikačnom zápase s Gruzínskom musíme jednoznačne ešte pridať,“ poznamenal tréner, ktorého musel potešiť výkon Ladislava Almásiho. Útočník druholigovej Petržalky učebnicovo skóroval z rohového kopu, aktivitou znepríjemňoval život Bielorusom a fortunaligový kolega Marek Fábry sa na jeho výkon v druhom dejstve nechytal. „Na to, že dva týždne až doteraz bral antibiotiká, zvládol zápas veľmi dobre. Bol aktívny pohybovo, nepríjemný v silových stránkach, dostával sa do pokutového územia a vedel podržať loptu,“ pochválil Almásiho Guľa.

Slovensko 21 - Bielorusko 21 (Ladislav Almási)
Almási za prvý polčas presvedčil všetkých, že je vhodnou alternatívou v útoku pri zraneniach Strelca s Tuptom. (foto: Roman Ferstl/SFZ)

Prípravný duel zvládli mladí reprezentanti bez väčších problémov, Bielorusi sa pre niekoho mohli javiť ako výrazne slabší súperi. „Aj proti nám najmä v druhom polčase, ale aj v predchádzajúcich zápasoch ukázali Bielorusi slušnú kvalitu a dosiahli dobré výsledky. Remizovali napríklad s Nórskom, s ktorým sme my mali problémy. Podľa môjho názoru predviedli slušný výkon a boli fyzicky zdatní, čo nás čaká aj s Gruzíncami, špeciálne na stopérskych postoch,“ povedal šéf lavičky, ktorému niektorí skúšaní hráči zamotali hlavu pred pokračovaním kvalifikácie. „Dôležitý bude aj zdravotný stav hráčov, nemohli sme teraz počítať s Hercom, problémy s chrbtom mal Oravec a teraz hlásil bolesti po nakopnutí Mojžiš. Verím však, že všetci budú k dispozícii na pondelňajší duel, aby sme mohli vyberať nielen podľa športovej formy, ale aj podľa typológie hráčov. Podstatné je, že sme ukázali určitú kvalitu, ktorá sa bude niesť do ďalších dní a sebavedomie z výsledku a z určitých častí zápasu si odnesieme do zápasu s Gruzínskom a budeme v ňom víťazní. Športová forma niektorých hráčov je solídna, preto nevylučujem, že pristúpime k zmenám, nielen kvôli zdravotnému stavu. Nie je jednoduché si obliecť reprezentačný dres, zodpovednosť a drobnohľad je na inej úrovni. Pre mňa ale bude podstatné dokazovať kvalitu dlhodobo,“ zakončil Guľa.