Nevídaný príbeh: Cez víkend vystrieľal víťazstvo, o štyri dni vychytal čisté konto
zdroj: TASR/AP

Jeho úlohy sú v prípade pravého obrancu zvyčajne celkom iné, posledné dva zápasy však urobil veľkú nadprácu. Dvadsaťdeväťročný obranca Kyle Walker sa stáva ústrednou postavou anglického Manchestru City. Bol totiž hrdinom oboch posledných stretnutí - v Premier League gólom a asistenciou prispel k domácemu víťazstvu nad Sounthamptonom (2:1), v stredu v Lige majstrov zase vychytal bod proti Atalante (1:1), keď musel zaskakovať za vykartovaného náhradného brankára.

Tréner Pep Guardiola musel riešiť brankársky post hneď trikrát. Najprv dal dôveru Edersonovi, ten sa však v priebehu prvého dejstva zranil a cez prestávku sa do hry dostal Claudia Brava. Ten po troch minútach inkasoval gól na 1:1, vo zvyšku polčasu nemal ani jeden zákrok, až kým nezlyhal v 81. minúte, keď mimo šestnástky fauloval a oslabil svoj tím. Spoluhráči naťahovali čas presviedčaním rozhodcu, kým španielsky kormidelník stiahol Mahreza a do hry poslal v brankárskom prestrojení obrancu Walkera, ubehlo skoro osem minút. Spolu s nadstaveným časom tak strávil obranca City v bráne s rukavicami necelých desať minút.

Claudio Bravo vylúčenie Manchester City červená karta
Nekompromisný bulharský rozhodca Kulbakov ukázal Bravovi bez rozmýšľania červenú kartu. (foto: TASR/AP)

Keď povieme, že pridal ruku k dielu, budeme doslovní. Hneď po príchode čelil štandarke a musel zasahovať, poskakujúcu loptu ale na dvakrát skrotil. V nezvyčajnej pozícii si Walker napokon pripísal dva pomerne jednoduché zákroky, spoluhráči mu pomohli. Aj to však bolo o dva zákroky viac, než mal jeho predchodca Bravo. Walker si vychytal osobné čisté konto, hoci ak by sa Mario Pašalič dostal k podobnej hlavičke ako na začiatku druhého polčasu, asi by tak nebolo. Atalanta výhodu na víťazný gól nevyužila, získala však prvý bod v skupinovej fáze Ligy majstrov. „Prišli sme si aspoň po bod. Ten máme, takže môžeme byť spokojní,“ uznal po zápase pre médiá provizórny brankár City Kyle Walker.

Pep Guardiola
Guardiola musel uvažovať nad postom brankára v závere už tretíkrát. (foto: TASR/AP)

„Dobrovoľne len tak napoly,“ cituje svojho hráča web klubu na margo nevďačnej úlohy, ktorú v závere dostal. Ak by to nebolo nutné, do brány by sa netlačil za žiadnych okolností. Nieto priamo v zápase Ligy majstrov. Napokon neinkasoval a fanúšikovia ho ospevujú. Aj keď pri prvej strele mal trochu na mále. „Na tréningoch si brankárov občas za takéto zákroky doberám a snažím sa ich hecovať. Teraz som však na vlastnej koži zistil, že niekedy jeden dotyk s loptou na úspešný zákrok nestačí,“ pousmial sa. Tréner svojmu zverencovi po zápase zablahoželal. „Voľba padla na Kylea vzhľadom na jeho odvahu a rýchlostné parametre. Pomohol tímu, keď išiel do tejto pozície,“ uznal po zápase 48-ročný Guardiola.

Kyle Walker brankár Manchester City (Atalanta Bergamo)
Walker chytil ľahký center za obranu, po dvoch sekundách si s loptou ľahol a naťahoval čas. (foto: TASR/AP)

V ďalšom zápase čaká City veľký zápas proti Liverpoolu. Walker verí, že v zápase nastúpi a dúfa, že už bez rukavíc.