ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Guľa: Slovensko má vo veku do 21 rokov len jedného stopéra
zdroj: TASR

Guľa: Slovensko má vo veku do 21 rokov len jedného stopéra

Dlhé roky tlačila futbalové Slovensko topánka na poste útočníka. Od éry Róberta Vitteka či Szilárda Németha chýba reprezentácii vyhlásený kanonier. Zatiaľčo krajina jasá nad rastom Róberta Boženíka, Dávida Strelca či Ľubomíra Tuptu, v mládežníckej reprezentácii hlási tréner Adrián Guľa alarmujúci stav v defenzíve.

Tréner slovenskej reprezentácie do 21 rokov musí riešiť pred novembrovým dvojzápasom citeľné straty. V útoku mu chýba až štvorica hráčov – Boženík je členom A-tímu, Strelec i Tupta sú po operácii a útočník Petržalky Almási tiež hlási zdravotné problémy. Ako však aj z nominácie vyplýva, Slovensko bude musieť tiež plátať zostavu v defenzíve, kde chýba pravý bek Michal Tomič. „Už dlhodobo sa bavíme o hľadaní zaujímavej varianty na pozícii pravého obrancu a našli sme tam Michala Tomiča. Ten sa, bohužiaľ, zranil a podobne je dlhodobo zranený Vladimír Majdan,“ ráta straty tréner Adrián Guľa, ktorý musí siahnuť po nováčikoch. „Do budúcnosti sa otvára priestor pre Adriána Slávika z Trenčína, ktorý už síce do ligy naskočil, ale zatiaľ nehráva pravidelne a v požadovanej kvalite. V Nitre dostáva priestor Lukáš Fabiš, ktorý je húževnatý futbalista, snaží sa na sebe pracovať a teraz dostane možnosť ukázať, či spĺňa aj parametre pre reprezentáciu.“

V Trenčíne sa tréner Norbert Hrnčár rozhodol učiniť krok, o ktorom sa v spojitosti s Martinom Šulekom hovorí už dlhšie a rozhodol sa hráča pevne postaviť na pravý kraj obrany. Dvadsaťjedenročný obranca doteraz pendloval aj medzi postom stopéra, kde hrával aj v mládežníckej reprezentácii. Na tom tréner Guľa neplánuje nič meniť. „To, že bude mať Maťo v klube pevné miesto na pravom kraji je preňho fajn, bude sa rozvíjať na tejto pozícii. My si však z môjho pohľadu nemôžeme dovoliť presunúť ho na pravú stranu, pretože nemáme pokrytú stopérsku pozíciu. Na Slovensku sa vo veku do 21 rokov objavuje na klubovej úrovni na poste stopéra len jediný hráč, upozorňuje tréner, ktorý bude naďalej veriť dvojici Šulek – Oravec. „Matej Oravec sa objavuje v Dunajskej Strede na pozícii šestky, ale my s ním musíme naďalej pracovať na tej stopérskej. Takisto počítame na tomto poste s Maťom Šulekom a uvidíme, čo prinesie budúcnosť.“

Stopér Martin Šulek (vpravo) pri ofenzívnom napádaní súpera.
Šulek po presune na pravý kraj cez víkend gólovo rozhodol ligový zápas so Žilinou. (foto: AS Trenčín)

Jediným mladíkom, ktorý aktuálne hráva na pozícii stopéra, je trnavský objav Ivan Mesík. Ten doteraz nazbieral trinásť ligových štartov a strelil jeden gól, skúsenosti zbieral v úvode sezóny aj v kvalifikácii Európskej ligy. V kvalifikácii dvadsaťjednotky však zatiaľ nedostal priestor ani na minútu a v aktuálnej nominácii chýba. „Ivo je vypožičaný pre potreby kategórie U19, ktorých čaká dôležitý boj o Elite Round,“ povedal reprezentačný kormidelník s tým, že z rovnakých príčin chýba Ján Bernát s bilanciou dvanásť ligových štartov a šesť gólov. „Vnímam to tak, že sme jedna krajina a jeden tím. Zdravotný stav v kategórii U19 tiež nie je lichotivý a chceli sme im v tomto smere pomôcť, aby v kvalifikácii proti Cypru mohli rátať s týmito lídrami, keďže my v tom čase hráme len prípravný zápas proti Bielorusku. Pred duelom s Gruzínskom si ich vieme v prípade potreby stiahnuť späť,“ vysvetlil zámer.

V nominácii sa preto prekvapivo objavil dvadsaťročný Adam Kopas, ktorý v tejto sezóne ešte nedostal priestor v A-tíme Žiliny a hráva len za druholigové béčko či zápasy Slovnaft Cup-u. V minulej sezóne nazbieral v drese prvého mužstva dva štarty. Ďalší mladíci, či v Senici, v Michalovciach, alebo iných tímoch zatiaľ veľa priestoru nedostali. Najbližšie k tomu bol Ondrej Elexa, ktorý v lete nastúpil za áčko Nitry trikrát, dnes však nenastupuje. Tréner Guľa stále čaká viac aj od Trnavčana Mesíka: „Bol s nami na dvoch zrazoch, ale ešte poriadne nehral, len v priateľskom zápase s Dunajskou Stredou. Samozrejme, som šťastný, že hráva v kvalitnom tíme a pod tlakom a hoci hrá solídne, v dvadsaťjednotke je to predsa ešte o niečom inom. Verím, že v ďalšej časti kvalifikácie bude pre nás platným hráčom,“ uzavrel Guľa.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: EURO U21 2021

Pozri viac

HOKEJ.sk