ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Hapal nenominoval Weissa z niekoľkých dôvodov, Mazáňa odpísal zápas s Paraguajom
zdroj: TASR

Hapal nenominoval Weissa z niekoľkých dôvodov, Mazáňa odpísal zápas s Paraguajom

Tréner Pavel Hapal na brífingu v Sieni slávy slovenského futbalu v Bratislave zdôvodňoval svoje rozhodnutia, ktoré učinil pri tvorbe nominácie na záverečné a rozhodujúce duely kvalifikácie proti Chorvátsku a Azerbajdžanu.

Tri zmeny, len jeden zdravotný problém

Narozdiel od minulosti realizačný tím nemusel pri tvorbe konečného menoslovu rozmýšľať ani nad kartovými trestami, ani nad vážnymi zraneniami. Jediný hráč, ktorý nemôže Slovensku pomôcť v závere kvalifikácie, je čoskoro 36-ročná brankárska dvojka Matúš Kozáčik. Už predtým boli vo výbere až štyria brankári, teraz sa zúžili len na trio. „Nemáme avizované žiadne iné komplikácie v prípade zdravotných stavov, všetkých hráčov ale ešte čakajú ligové zápasy a budeme to sledovať. Aktuálne sa nám ospravedlnil len brankár Kozáčik, ktorý avizoval pred posledným zápasom Plzne problém a nebude môcť byť v plnej záťaži, inak by v nominácii nechýbal,“ komentoval tréner slovenskej reprezentácie Pavel Hapal prvú z troch výraznejších zmien v nominácii.

Tie ďalšie dve sú v poli. V obrane chýba Róbert Mazáň, jediný typický ľavý bek, ktorý býval posledné roky v nomináciách slovenskej reprezentácie. Priestor dostal v poslednom zápase proti Paraguaju, hráč druholigového španielskeho Tenerife však výkonom nezaujal. V klube, ktorý bojuje o udržanie v La Liga 2, pritom hráva pravidelne. „Rozhodli sme sa vziať do tohto dvojzápasu o jedného krajného obrancu menej a voľba padla naňho. Je to aj z toho dôvodu, že mu vôbec nevyšiel zápas s Paraguajom, čoho si je sám hráč vedomý. Stále však zotrváva v širšom kádri, aj keď z užšieho výberu vypadol,“ argumentoval Hapal, ktorý dal dôveru Norbertovi Gyömbérovi. Vracia sa aj Denis Vavro, ktorý naposledy chýbal pre kartový trest.

Posledná zmena prišla v útoku, z ktorého vypadol Pavol Šafranko. Dvadsaťštyriročný silový útočník v rumunskom Sepsi nehrá pravidelne v základnej zostave a priestor dostal o dva roky mladší Samuel Mráz, ktorý si premiéru v základe dánskeho Bröndby odkrútil len teraz v nedeľu. „V prípade Pavla Šafranka a Samuela Mráza sme sa rozhodli vzhľadom na ich typológiu, a teda podľa toho, kto z nich by mohol byť platnejší v týchto dvoch zápasoch. Teší nás, že sa Samo pomalými krokmi, ale predsa presadzuje v Bröndby Kodaň a ukazuje lepšiu športovú formu ako Šafranko. Preto sme sa rozhodli pre túto zásadnú zmenu,“ komentoval tréner Slovenska.

Prečo som nenominoval Weissa?

Verejnosť na nomináciu netrpezlivo čakala aj vzhľadom na vyjadrenie krídelníka Vladimíra Weissa mladšieho, ktorý po roku od odchodu z reprezentácie priznal chuť vrátiť sa do mužstva. Jeden z najlepších slovenských hráčov súčasnej generácie sa tak vyjadril prostredníctvom rozhovoru, ktoré dlhodobo odmietal. Tréner Hapal sa pri otázke horko zatváril a bolo zrejmé, že mu táto téma príliš nevonia. „Chcel som sa tejto téme vyhnúť, ale napokon ste ju otvorili. Som s Vladom v nejakej komunikácii, prebehla viac-menej len esemeskami. Rozhovor som čítal a nechcel som naň reagovať cez médiá, pretože to nie je o tom, aby hráč povedal, že chce reprezentovať a tréner mu odpovedal áno alebo nie, to je hlúposť. Dohodli sme sa, že sa v skorej dobe osobne stretneme, tým som povedal asi všetko,“ poznamenal Hapal.

Aj keby k tomuto stretnutiu prišlo skôr, čoskoro tridsaťročný futbalista by v aktuálnom výbere zrejme chýbal. „Momentálne vo výbere chýba, pretože nie je fit ani zdravotne a ako viete, v klube nehráva a dokonca nebýva ani v nomináciách. Aj hráč ako Vladimír Weiss, ktorý by možno skvalitnil hru slovenskej reprezentácie, musí dokazovať svoju kvalitu na klubovej úrovni a aktuálne to tak, bohužiaľ, nie je,“ dodal Hapal. Od čoho teda bude záležať návrat Weissa do najcennejšieho dresu si obaja zrejme najprv povedia zoči-voči.„Nechcem nič predbiehať. Dohodli sme sa na osobnom stretnutí a verím, že k nemu čoskoro dôjde,“ uzavrel.

Cieľom zvíťaziť (aj) v Chorvátsku

Realizačný tím na čele s Pavlom Hapalom a dvadsaťštyri hráčov si stanovuje pred záverom kvalifikácie odvážne ciele a vyhrať mieni ako doma s Azerbajdžanom, tak na horúcej chorvátskej pôde v Rijeke. „Dnes je stopercentne jasné, že až v posledných zápasoch sa bude hrať o druhé miesto, či dokonca o obe postupové miesta v skupine. Chorváti už možno predpokladali, že v tejto fáze budú mať istotu postupu, ale nemajú ho. Ak sa nám podarí zvíťaziť, čo bude našim cieľom, môžeme skupinu ešte viac zamotať. Som rád, že aj slovenský fanúšik môže až do posledného zápasu veriť v postup. My urobíme všetko preto, aby sme boli šťastnejší a postúpili,“ hovoril Hapal k situácii v E-skupine, kde Slováci strácajú na vedúcich Chorvátov štyri body, na druhých Maďarov dva. Na šampionát postúpia dva najlepšie tímy skupiny.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk