ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Peklo po kariére. Batistuta prosil lekárov o amputáciu oboch členkov
zdroj: TASR/AP

Peklo po kariére. Batistuta prosil lekárov o amputáciu oboch členkov

Skúste sa v Argentíne opýtať, kto je najlepší futbalista všetkých čias. Hneď po tom môžete postaviť vodu na maté a zrušiť večerný program. Čaká vás vášnivá debata, na ktorej konci nedostanete jednoznačnú odpoveď. V najhoršom prípade budete ľutovať, že ste sa vôbec pýtali. No zamerajte sa na najlepšieho strelca gólov a dostanete aspoň čiastočnú zhodu. Nie, väčšina vám nevymenuje Diega Maradonu ani Lionela Messiho.

Gabriel Omar Batistuta (50) sa narodil, aby strieľal góly. Nemal kreativitu, techniku a videnie dvoch najslávnejších argentínskych futbalistov, no keď ste k nemu v šestnástke dopravili loptu, mohli ste začať s návratom na vlastnú polovicu ihriska. "Batigol" už vedel, ako má naložiť s naskytnutou príležitosťou a v drvivej väčšine prípadov upratal loptu do siete. Fyzicky ohromne silný a pre tím tvrdo pracujúci bombardér s čuchom na góly patril k najlepším zakončovateľom 90. rokov minulého storočia. Rovnako ako Messi vzišiel z akadémie Newell's Old Boys. V Európe pôsobil vo Fiorentine, AS Rím a krátko v Interi Miláno.

Batistuta strieľal s takou silou, až ste si mysleli, že sa chce loptám a brankárom súperov za niečo pomstiť. A keď na seba navliekol modrobiely pruhovaný dres národného tímu, hrmelo z jeho kopačiek ešte viac. V 77 zápasoch za reprezentáciu nasúkal 54 gólov. Viac ich zaznamenal len Lionel Messi (68), no odohral až 136 stretnutí. Vražednému priemeru 0,7 gólu na zápas sa nik z Argentínčanov od 60. rokov minulého storočia ani len nepriblížil. Maradona o Batistutovi povedal, že je "najlepší zakončovateľ, akého kedy videl".

Bol rýchly a silný. Žiadne tintítko. Meria 188 centimetrov, počas aktívnej kariéry sa jeho hmotnosť blížila k 90 kilogramom. A aj keď bol fyzicky pripravený ako málokto, ohromné parametre v spojitosti so záťažou si začali vyberať daň. V poslednej sezóne v Európe už trpel únavou a zraneniami. Telo si žiadalo dlhší čas na regeneráciu. Rím opustil v 34 rokoch. V katarskom Al Arabi už nemusel toľko pracovať pre tím. Uvedomoval si, že veľa mesiacov mu už nezostáva a čas zarobiť si na zvyšok života sa kráti. V poslednej úplnej sezóne nastrieľal v 18 zápasoch 25 gólov a zlomil národné rekordy. V roku 2005 ukončil aktívnu kariéru pre problémy s členkami.

Bolo však neskoro. Lístok na bezproblémový dôchodok Batistutovi prepadol. Vrátil sa do Argentíny, no južanské slniečko si neužíval. V roku 2014 fanúšikovia s ľútosťou sledovali jeho spoveď v argentínskej televízii. "Tú bolesť si neviete predstaviť. Nedokázal som chodiť. Bolo to také zlé, že som sa raz pošťal v posteli, pričom toaleta bola len pár krokov odo mňa. Mal som pocit, že keby som sa postavil na nohy, zomrel by som od bolesti. V členkoch mi nezostali žiadne šľachy či chrupavka. Celá moja váha balansuje na kosti, čo mi spôsobuje ukrutnú bolesť," priznal Batistuta.

Keď sa médiá po rozhovore začali zaujímať o jeho prípad intenzívnejšie, prezradil ďalšie podrobnosti. "Moje členky boli roztrieštené na kúsky. Kosť sa trela o kosť. Aj ten najmenší pohyb mi spôsobil agóniu. Bol som zúfalý. Niektoré dni som vôbec nevyšiel z postele. Plakal som s hnevom a vravel som si, že to takto nemôže pokračovať. Navštívil som špecialistu a prosil som ho, aby mi amputoval oba členky. Prízvukoval som mu, že toto už viac nie je život. Povedal mi, že som šialenec a môj návrh zamietol," opísal Batistuta zúfalstvo pre Corriere della Sera, cituje ho i Goal.

Tretí najlepší futbalista planéty za rok 1999 podľa FIFA v uplynulých dňoch podstúpil operáciu. Tá by mala nadobro vyriešiť vážnu situáciu. "Bolesť sa stupňovala, až to bolo na nevydržanie. Operácia bola riešenie, ktoré som sa snažil docieliť ostatných šesť až sedem rokov. Po 40 dňoch, keď mi dajú dole ortézu, zistíme, či bolesť ustúpila a budem môcť kráčať znovu ako normálny človek," nádeja sa Batistuta, ktorý dnes vlastní v Argentíne stavebnú firmu, no nebráni sa myšlienke začať trénerskú kariéru.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Reprezentácia - Ostatné

Pozri viac

HOKEJ.sk