ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Ukazuje sa v Lige majstrov, vyzdvihuje Haalanda. Pokorný: Snažím sa odkukať veci od De Jonga
zdroj: TASR

Ukazuje sa v Lige majstrov, vyzdvihuje Haalanda. Pokorný: Snažím sa odkukať veci od De Jonga

Po kratšej odmlke sa vracia znovu do formy. Veľký futbalový talent Peter Pokorný si v poslednom zápase predošlej sezóny, v ktorom Slováci do 21 rokov vyzvali rovesníkov z Česka, zlomil kostičku a nastala približne trojmesačná liečba. Osemnásťročný defenzívny záložník je však znovu v zápasovom dianí v rámci druhej rakúskej ligy a vo výbornom svetle sa ukázal aj v utorkovom kvalifikačnom zápase proti mladým Francúzom (3:5).

Po boku najlepších

"Musím si zaklopať, ale našťastie je všetko v poriadku. Cítim sa momentálne rovnako dobre ako v dobe pred zranením," povedal pre ProFutbal.sk rodák z Trenčína. Kmeňový hráč Red Bullu Salzburg, ktorý trávi väčšinu času na farme v druholigovom Lieferingu. V tejto sezóne zaň nastúpil trikrát a na konte už má aj gólovú asistenciu. "Po zranení ma tréneri znovu konečne začlenili do základnej jedenástky a odohral som plných 90 minút. Žiaľ, teraz cez víkend si nezahrám, lebo som vykartovaný. Máme však mládežnícku Ligu majstrov v stredu a koncentrujem sa preto na klub. Ešte mám dva dni voľna, takže si môžem oddýchnuť doma. Od piatku znovu naplno zarezávam v Lieferingu."

Práve v celoeurópskej súťaži ide pre nášho mladíka o úplne novú skúsenosť. UEFA Youth League je súťaž, v ktorej figurujú tímy do 19 rokov a zloženie jednotlivých skupín či zápasový kalendár sú identické s tými v dospeláckej Lige majstrov. Pokorný tak naberá nové skúsenosti v juniorskom výbere RB Salzburg proti mládežníckym družstvám Liverpoolu, Genku a Neapolu. "Je to výborné, pretože cestujeme s mužmi a chodievame na zápasy A-tímu. Aj v kategórii do 19 rokov však figurujú nesmierne kvalitní hráči, a to už vo veku 16 rokov. Futbalisti, ktorých nevidíte každý deň a bežne ich len tak nestretávate. Určite je to dobrá konfrontácia. Najbližšie hráme proti Neapolu a už sa na to veľmi teším," objasňuje záložník, ktorý tak už na vlastné oči mohol vidieť napríklad aj Mohameda Salaha.

Pokorný najnovšie zbiera aj skúsenosti v mládežníckej Lige majstrov. (foto: tasr)
Pokorný najnovšie zbiera aj skúsenosti v mládežníckej Lige majstrov. (foto: tasr)

Kávička s hráčmi a neskutočný Haaland

Pokorný si verí, že aj touto cestou by si mohol vybojovať miestenku v hlavnom tíme "červených býkov". "Dúfam, že sa aj takto prebojujem do 'áčka'. Z vedenia sa totiž všetci ľudia chodievajú pozrieť na zápasy mládežníckych kategórií. Či doma, či vonku. Na mojej pozícii teraz dokonca vypadol jeden z hráčov a verím, že postupne by mohla prísť možnosť odohrať za Salzburg aj akési ligové zápasy. Som ale trpezlivý, hrám svoju hru a keď to príde, tak to príde," reaguje skromný talent, ktorý aj v Rakúsku prichádza do kontaktu s viacerými tímovými hviezdami. "Viackrát som s nimi trénoval a sú moji kamaráti. S Dominikom Szoboszlaiom a viacerými mladými hráčmi chodievame spolu aj do mesta na kávu a von do mesta. Nie sú tam rozdiely medzi prvým a druhým tímom. Všetci sme si blízki."

Osobne sa pozná aj s jednou z najväčších vychádzajúcich hviezd svetového futbalu - Nórom Erlingom Haalandom, ktorý už vo veku 19 rokov zaznamenal štyri góly v Lige majstrov vrátane hetriku do siete Genku či presného zásahu do bránky Liverpoolu. "Je neskutočný makač, stále drie a je priam neuveriteľné, ako je nastavený. Profesionál, ktorý od rána do večera myslí iba na futbal. Vidíme to na jeho výkonoch a som zvedavý na jeho progres. Myslím si, že to dotiahne ďaleko," hovorí Pokorný na adresu mladého Severana.

Hodnoty sú len čísla

Aj rakúska druhá najvyššia súťaž má podľa neho potrebnú hráčsku kvalitu. O tej porozprával už v skoršom tohtoročnom rozhovore pre náš portál (link nad odstavcom). Na kvalitné zápolenia nadviazal teraz aj na medzinárodnej úrovni práve v spomenutom zápase proti Francúzsku. Napriek prehre slovenských mladíkov nevešal hlavu dole a viacerými vybojovanými loptami či rýchlymi prienikmi dopredu patril medzi našich najaktívnejších hráčov. "Nezačali sme najlepšie, ale snažili sme sa oklepať. Počas prestávky sme si povedali, že musíme zlepšiť agresivitu. Bolo vidieť, že keď ich zaženieme pod tlak, strácajú lopty a vieme chodiť do šancí po chybách. Výkon v druhom polčase bol z našej strany veľmi solídny. Žiaľ, nevyšlo to, ale z druhého polčasu si môžeme zobrať veľmi veľa," hovorí ku kvalifikačnej konfrontácii.

Pokorný
mohol naberať ďalšie skúsenosti aj proti hviezdam ako Mattéo Guendouzi či Houssem Aouar. Kým hodnota slovenskej "dvadsaťjednotky" sa podľa transfermarktu pohybuje na úrovni päť miliónov eur, Francúzi majú trhovú hodnotu takmer 250 miliónov eur. "Všetko sú to len čísla. Keď sme zapli ako tím, nikto sa na ne nekukal a bolo to vyrovnané. Miestami sme v stretnutí boli aj lepší. Poznám, samozrejme, aj Guendouziho z Arsenalu, akonáhle však som na ihrisku, nepozerám sa na to, kde hrá súper. Aj keby to bol Lionel Messi alebo hocikto iný. Musíme sa popasovať s každým," zdôrazňuje Trenčan.

Peter Pokorný bojuje v drese rakúskeho druholigového Lieferingu. (PP/instagram)
Peter Pokorný bojuje v drese rakúskeho druholigového Lieferingu. (PP/instagram)

Vzormi hráči "blaugranas"

Na záver dodáva, že takýchto kvalitných konfrontácií chce zažívať čoraz viac. Postupne sa chce posúvať aj on na čoraz vyššiu úroveň a celý život prihliada najmä k záložníkom Barcelony, z ktorých si berie inšpiráciu. "Celý život prihliadam k Barcelone. Či už by som povedal Sergia Busquetsa, Andrésa Iniestu alebo Xaviho Hernándeza, ide o svetových hráčov, ktorí sa mi páčia až dodnes. Technickí hráči a barcelonský štýl je to, čo mi vždy imponovalo. Veľký talent je teraz aj Frenkie de Jong. Sám sa snažím od neho odkukať nejaké veci, pretože sa mi páči jeho štýl hry," zakončil pre ProFutbal.sk Peter Pokorný.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Salzburg RB

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Európska liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: EURO U21 2021

Pozri viac

HOKEJ.sk