Slovensko prišlo o ďalšie body i talentovaného Strelca. Guľa: Verili sme v zázrak
zdroj: facebook/Slovenský futbalový zväz

Zatiaľčo futbalisti jedného tímu hrávajú veľké európske súťaže či Ligu majstrov v základnej zostave svojich tímov, tí druhí len začínajú kariéry vo Fortuna lige či nižších súťažiach v zahraničí. Tak vyzerala konfrontácia medzi slovenskou reprezentáciou do 21 rokov a francúzskymi rovesníkmi v kvalifikácii o postup na ME 2021. Hostia v Dunajskej Strede zvíťazili 5:3.

Oba celky ukázali svoje silné ofenzívne stránky, ale aj chyby v obrane. V úvodnej polhodine videli diváci až sedem gólov – Francúzsko vyhrávalo 4:1, góly Tuptu a Chobota rozhodcovia neuznali. Hoci francúzsky uragán bol nezastaviteľný, Slováci sa nevzdali. Strelec v závere polčasu nastrelil žrď, po zmene strán skórovali Herc a Tupta, Kolesár v nadstavenom čase netrafil prázdnu bránu po chybe brankára Lafonta. Bolo rozrobené naozaj na veľký hokejový výsledok a možno zázračnú remízu z nášho pohľadu. Ten valec, ktorý sme v úvode nechali našim veľkým rešpektom a nedostatočným dôrazom rozbehnúť, sme v druhej časti aspoň pribrzdili. Chalani sa dostali na kontakt Francúzom a môže nás mrzieť, že nám v niektorých herných situáciách v defenzíve uskočili a takisto, že sme netrafili dvakrát prázdnu bránu. Výsledok 5:5 by sme zobrali všetkými desiatimi,“ analyzoval po zápase tréner slovenskej dvadsaťjednotky Adrián Guľa.

Slováci nastúpili s ambicióznou ofenzívnou taktikou, výkony tria Dávid Strelec, Ľubomír Tupta i Marián Chobot zniesli prísnejšie kritériá, avšak obrana i stred poľa prepadávali. „Góly pramenili jednak z kvality súpera, ale pár veciam sa aj dalo zabrániť lepším postavením či spoluprácou. Pred zápasom sme hovorili o odvahe a aktivite, ale chalani asi na ploche zacítili, že oproti nim stojí obrovská rýchlosť, výborná rotácia hráčov v strede. Niektorí po prvýkrát zažili takú kvalitu, rýchlosť, silu. Prvýkrát čelili vysokému chlapovi, ktorý má výskok, dynamiku, techniku a do toho funguje súčinnosť celého mužstva. Osobná skúsenosť je dôležitejšia ako stokrát to vidieť na videu. A toto, bohužiaľ, nezažívajú ani v našej najvyššej súťaži,priznal. „V úsekoch hry bolo odvahu cítiť, inak by sme sa asi nedostali do siedmich gólových šancí, ale v určitých sme zase mali priveľký rešpekt.“

Aj keď po úvodnej polhodine vyzeral náš tím na uterák, hráči sa pred 2603 divákmi v Dunajskej Strede napokon dostali k Francúzom na rozdiel jedného gólu a atakovali bod do tabuľky. Na koňa ich posadili najmä kiksy vo francúzskej obrane. „Vedeli sme, že budú laškovať a cez polčas sme aj trochu vsadili na to, že budú vymýšľať, obzvlášť, keď sa dostali do tak vysokého gólového rozdielu. To je problém ich mentality, tí hráči hrajú každý víkend pred 50-tisíc divákmi veľké zápasy. Vedel som, že dajú nohu z plynu a ak mi do toho vložíme maximum, tak môžeme zápas dotiahnuť zázračne do remízy. Chalani zažili ťažkú 45-minútovú skúsenosť s veľkým tímom a veľkými hráčmi a potom si potvrdili, že majú kvalitu, aby sa dostávali do šancí a aby súperili aj s takýmto obrom. Chce to ale veľkú dávku odhodlania,“ dodal tréner slovenského tímu.

Po stretnutí bol nepríjemný pohľad na Dávida Strelca, útočník Slovana striedal v 51. minúte pre zranenie, ani po záverečnom hvizde nedokázal opustiť ihrisko po vlastných. Skackajúc v sprievode lekárov odišiel na vyšetrenia. „Dávid zle dostúpil a je tam určitý problém s členkom, preto muselo prísť k vynútenému striedaniu. Presné správy ale zatiaľ nemám,“ povedal kormidelník dvadsaťjednotky, ktorá má v skupine aktuálne po troch zápasoch len tri body a divoké skóre 8:9. Od piateho Azerbajdžanu a posledného Lichtenštajnska ju delí len skóre. „Doháňame prehru s Azerbajdžanom a budeme musieť urobiť, buď zázrak s takýmto obrom, alebo v konfrontácii so Švajčiarmi či Gruzíncami byť stopercentní. Mužstvo v určitých úsekoch ukázalo, že na to má potenciál, ale musí veľmi svedomito pracovať,“ uzavrel Guľa.