ProFutbal.sk ProFutbal.sk

FOTO: Košický štadión potrebuje viac peňazí, Kováčik: Chceme, aby tu hrala aj reprezentácia
zdroj: TASR

FOTO: Košický štadión potrebuje viac peňazí, Kováčik: Chceme, aby tu hrala aj reprezentácia

V stredu predpoludním sa uskutočnil kontrolný deň v Košickej futbalovej aréne (KFA). Zúčastnil sa ho i prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik. V prípade, že sa mestu podarí získať extra financie, štadión s kapacitou okolo trinásťtisíc miest by mohol byť kompletne dokončený do konca budúceho roka.

Budúcnosť košického štadióna je momentálne otvorená. Aktuálne sa stále pracuje iba na prvej fáze, na dokončenie ktorej je ešte potrebných 2,5 milióna eur. Zároveň sa zháňajú financie na to, aby sa mohlo plynule prejsť do druhej a tretej fázy výstavby. Druhá najvyššia súťaž by sa v novom stánku mohla hrať od budúceho leta, predstavitelia druholigového FC Košice však už skôr avizovali, že na nedokončenom štadióne hrať nechcú. „Urobíme všetko pre to, aby sme na budúci rok mali hotový celý štadión. Pevne veríme, že už tento rok spustíme práce na druhej a tretej etape,“ vyhlásil viceprimátor Košíc a predseda predstavenstva akciovej spoločnosti KFA Marcel Gibóda.

Jaroslav Polaček, Ján Kováčik a Marcel Gibóda
Jaroslav Polaček, Ján Kováčik a Marcel Gibóda (foto: TASR)

SFZ poskytol Košiciam z projektu rekonštrukcie, výstavby a obnovy štadiónov dotáciu vo výške 4 milióny eur, čo je tretia najväčšia investícia po Trnave a Žiline. Zväz naďalej s mestom rokuje, je možné, že na dobudovanie ďalších dvoch etáp uvoľní i ďalšie peniaze. „Košice vnímam ako strategické futbalové mesto. Je dôležité aj z toho dôvodu, že by sme tu v dohľadnej dobe, možno v roku 2021, radi hrali reprezentačné zápasy „áčka“ a „dvadsaťjednotky“. Budeme robiť všetko pre to, aby sme štadión dobudovali celý, aby sme nemuseli čakať na druhú a tretiu etapu. Záležať bude hlavne od toho, ako dopadnú rokovania so zástupcami vlády, s ktorými vedieme diskusiu. Uvažujeme aj nad prostriedkami z vlastných zdrojov. V dohľadnej dobe budeme verejnosť informovať, či druhá a tretia fáza výstavby bezprostredne nadviaže na tú prvú. Bola by to dostatočná motivácia aj pre košické kluby, pretože aktuálne nám na prvoligovej scéne veľmi chýbajú. Košiciam želám, aby sa čo najskôr vrátili medzi elitu a boli dôstojnou súčasťou najvyššej slovenskej súťaže,“ nechal sa počuť prezident SFZ Ján Kováčik.

Pomoc zo strany prvého muža slovenského futbalu vyzdvihol primátor Košíc Jaroslav Polaček: „Pán prezident považuje toto dielo za svoje, pomáha nám. Futbal do Košíc patrí, chceme tu znovu najvyššiu súťaž. Polovičné riešenia sú minulosťou, robíme všetko pre to, aby konečné riešenie s plnou kapacitou pre UEFA 4 bolo pre mesto realitou. Sme na dobrej ceste.“

Košická futbalová aréna v októbri 2019
Po dokončení prvej fázy bude mať KFA dve tribúny (foto: TASR)

Popri starostiach so zháňaním financií a plánovaním ďalších fáz výstavby už predstavitelia KFA rozmýšľajú i nad názvom nového štadióna. „Radi privítame partnerov, ktorí by mali záujem o to, aby KFA niesla ich meno. Samozrejme, v prípade, že to prinesie zisk pre mesto a znižovanie následnej prevádzkovej straty,“ ozrejmil Gibóda. V hre je i názov po niektorej z legiend košického futbalu: „Verím, že i tomto budeme diskutovať. Radi by sme zdôraznili úspechy, ktoré košický futbal v minulosti dosiahol. Budeme hľadať osobnosť, ktorej meno by mohol štadión niesť.“ 

Zaujímavosťou je, že štadión sa neodeje do žlto-modrých farieb mesta. „Bude mať neutrálne farby, dominovať budú biela a sivá, sedadlá budú v rôznych odtieňoch sivej. Aj administratívna budova bude veľmi pekným doplnkom ku štadiónu. Do budúcna zvažujeme i svetelné podsvietenie, aké poznáme napr. z Mníchova. Verím, že to bude pekný štadión pre fanúšikov i návštevníkov,“ dodal na záver Gibóda.

Kontrolný deň výstavby KFA (2. október 2019) (19 obrázkov v galérii)

foto: “Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Odporúčame

Najnovšie z klubu: FC KOŠICE

Pozri viac

Najnovšie z ligy: 2. liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: A-Mužstvo

Pozri viac

HOKEJ.sk