ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Behať chcel aj na tréningy, museli sme mu nanútiť auto, spomína Vardy na Kantého
zdroj: TASR/AP

Behať chcel aj na tréningy, museli sme mu nanútiť auto, spomína Vardy na Kantého

Hovorí sa, že približne 70 percent zemského povrchu tvorí voda, zvyšok pokrýva N'Golo Kanté. Podobné žartíky sú adresované práve na osobu francúzskeho záložníka, ktorý sa dlhodobo na tomto poste ukazuje ako jeden z najlepších futbalistov súčasnosti.

Dvadsaťosemročný reprezentant "krajiny galského kohúta" je známy fantastickou pozičnou hrou, schopnosťou držať loptu a perfektnou tzv. čiernou robotou, pri ktorej získa či vybojuje mnoho lôpt od súpera. Je neodmysliteľným pilierom stredu poľa FC Chelsea a bol kľúčový hráč Francúzov pri triumfe na MS 2018 či zisku prekvapivého ligového titulu pre Leicester City v Anglicku v sezóne 2015/2016. Práve na tieto časy rád spomína jeho bývalý spoluhráč od "líšok" Jamie Vardy, ktorý je s Kantém dodnes veľký kamarát.

"Bolo obrovským potešením hrať po boku N'Gola. Akonáhle sme stratili loptu, čokoľvek sa stalo na ihrisku v prospech súpera, zrazu prišlo veľké bum. Z ničoho nič sa objavil a získal pre nás loptu naspäť," hovoril Vardy v rozhovore pre L'Equipe. Rovnako a ešte dominantnejšie to podľa neho bolo na tréningoch, kde si z ostatných kolegov z Leicestru futbalovo priam robil srandu. "Na tréningoch bolo preňho všetko také jednoduché, že som mal niekedy pocit, ako by nám naschvál vracal loptu. Potom sa zabával na tom, ako ju vybojoval naspäť," smial sa ďalej anglický zakončovateľ.

Kanté sa okrem iného vyznačuje aj tím, že neustále behá. Od šestnástky k šestnástke, celých 90 minút neúnavne. Má nesmiernu výdrž a fyzickú kondíciu, ktorú mu môže závidieť každý hráč na svete. Je neúnavný, i keď môže tvrdiť opak. Niektorí tvrdia, že musí mať tri páry pľúc. Svoje by o tom vedel povedať aj tréner Chelsea Frank Lampard, ktorý s ním zažil vtipnú príhodu už počas bojov o Európsky Superpohár UEFA proti Liverpoolu, ktorý dospel až k penaltám. "Pred druhou polovicou predĺženia mi povedal, že jeho nohy sú úplne mŕtve, hotové, nevládne. Následne predviedol 50-metrový šprint. Vieme, aký je pre nás dôležitý," hovoril Lampard pre TalkSPORT.

To, ako rád behá, potvrdzoval už pri svojom prvom angažmáne v Premier League práve v Leicestri. A nebolo to iba v súťažných zápasoch či na tréningoch mužstva. "Jedného dňa nám povedal s úplnou vážnosťou, že uvažuje o behaní do tréningového centra každý deň. Nechcel sa doň dopravovať z domu autom. Chcel si už vopred trochu zabehať," spomína na vtipnú príhodu zo šatne Vardy. Hoci už nie je s Kantém spoluhráč, pravidelne sa stretávajú a v najvyššej anglickej súťaži majú často možnosť zahrať si proti sebe. Vtedy Kanté nevynechá návštevu šatne svojho bývalého zamestnávateľa. "Keď nás naposledy prišiel pozrieť do šatne, spýtal som sa ho, či stále má svoj Mini Cooper. Na to mi odvetil, že auto, ktoré využíval v Leicestri, poslal späť do Francúzska. Medzičasom si ale kúpil druhý Mini Cooper," povedal Vardy na adresu Kantého, ktorý tak výberom auta napodobňuje ikonického filmového Mr. Beana.

Kanté si okrem nesmiernej bojovnosti na ihrisku získal srdcia fanúšikov aj tým, aký je človek. Okolie ho popisuje ako skromného, dobrosrdečného, nesebeckého a večne usmievavého muža. Keď s Francúzskom vyhral majstrovstvá sveta, spýtal sa spoluhráčov, či sa aj on môže dotknúť trofeje. Pred prestupom do Chelsea zaujal verejnosť príbeh, podľa ktorého sa mohol záložník s africkými koreňmi vyhnúť plateniu daní a zarábať viac. On však chcel poberať klasickú výplatu a odmietol neplatiť dane. "Okrem toho, že je fantastický futbalista, je aj rozkošný chlapík," zakončil s úsmevom na Kantého adresu Jamie Vardy.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Anglicko

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Anglicko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk