ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Mal rozhodca predčasne ukončiť stretnutie? Chmura reaguje na incident zo záveru derby
zdroj: TASR

Mal rozhodca predčasne ukončiť stretnutie? Chmura reaguje na incident zo záveru derby

Tradičné derby medzi Slovanom a Trnavou malo v sebe možno viac emócií, než futbalovej kvality. Roztržky medzi hráčmi gradovali, naplno sa prejavili pri hromadnej strkanici v nadstavenom čase druhého polčasu a neutíchli dokonca ani po odpískaní záveru stretnutia. Hlavný rozhodca Pavol Chmura mal s piatimi kolegami plné ruky práce, najmä po tom, keď kapitána Spartaka prišiel na ihrisko kopnúť z tribúny fanúšik bratislavského Slovana.

Hráči sa počas zápasu veľakrát otáčali za rozhodcom s nespokojným výrazom, diskutovali o všetkých možných situáciách a sťažovali sa. Rozhodcovská partia okolo Pavla Chmuru však minimálne väčšinu situácií zvládla skúsene a s citom pre futbal. Kluby podľa dostupných správ neriešia žiadne pochybenia arbitrov, v stanoviskách Slovana ani Trnavy sa reakcia nenachádza, na webe Spartaka sa píše bez detailnejšieho vysvetlenia len to, že rozhodca pri incidente medzi fanúšikom a hráčom Trnavy „nepochopiteľne zavrel oči a nereagoval“.

V komentároch na sociálnej sieti fanúšikovia opäť žialili, že rozhodcovia nemajú k dispozícii systém videa, rozhodca Pavol Chmura však odmieta, že by situáciu zle videl alebo chybne posúdil. „Situáciu som rovnako, ako ju vidíte na videu, videl na hracej ploche,“ rázne reagoval pre ProFutbal.sk rozhodca duelu Pavol Chmura. „Ja ako rozhodca by som reagoval rovnako aj v budúcnosti. Avšak dúfam, že sa už nikdy nič podobné nezopakuje,“ doplnil s dôvetkom, že sa k situáciám, ktoré po zápase analyzujú komisie zväzu, nemôže bližšie vyjadrovať.

Inzultácia hráča

Hneď po zápase sa mohutne skloňoval pojem „inzultácia hráča“, pričom každému bolo jasné, že sa tým myslí incident z nadstaveného času, kedy zoskočili dvaja fanúšikovia Slovana z tribúny a jeden z nich na ihrisku fyzicky zasiahol kapitána Trnavy. Tento termín však Pravidlá futbalu v súčasnosti nepoznajú. Používa sa iba v slovnom spojení s rozhodcom, pričom sa presne definujú situácie, kedy k inzultácii prichádza. Inzultácia v prípade hráča nie je v pravidlách nijak špecifikovaná.

Keďže s inzultovaním hráča divákom pravidlá nepočítajú a technicky sa za ňu môže považovať nie len fyzický kontakt diváka s hráčom, ale aj hádzanie predmetov z tribún, rozhodca môže tieto situácie iba uviesť do zápisu o stretnutí, na základe ktorého bude vyvodzovať dôsledky príslušná komisia zväzu. Paradoxom zostáva, že pravidlá počítajú s opačným prípadom a pokiaľ by sa hráč Trnavy zahnal späť na diváka na hracej ploche a zasiahol ho, musel by byť podľa pravidiel vylúčený. Napadnutie Bogdana Mitreu fanúšikom Slovana rozhodcovia na ihrisku zaznamenali. „K udalostiam, ktoré podliehajú šetreniam komisií SFZ sa do ich výsledku nemôžem vyjadrovať, môžem vám však povedať, že vami spomínaný incident sme uviedli do zápasových dokumentov,“ priznal Chmura.

Slovan - Trnava šarvátka
Po zápase hráčov upokojovali realizačné tímy oboch klubov. (foto: Silvia Turcerová/ProFutbal.sk)

Kontumácia

Druhou témou po zápase boli pojmy „kontumácia“ a „ukončenie zápasu“. Zatiaľčo prvý pojem môže stanoviť iba príslušná komisia, ten druhý je vo väčšine prípadov na posúdení rozhodcu. Pravidlá však arbitrovi prikazujú ukončiť stretnutie len v určitých prípadoch, jednou z nich je inzultácia rozhodcu, nie však napadnutie hráča. „V pravidlách sú body, kedy rozhodca musí predčasne ukončiť stretnutie a potom body, kedy má právo predčasne ukončiť stretnutie. Z môjho pohľadu však žiaden z týchto bodov nebol naplnený,“ tlmočil pravidlá Chmura, ktorý tresty udeľoval s vedomím, že bezpečnostná služba po incidente spacifikovala nespratných jedincov.

O tom, ako rozhodca posúdil dané situácie a či sa pri nich zachoval správne, budú rozhodovať v priebehu týždňa príslušné komisie SFZ. O niečom však vypovedá aj fakt, že ani jeden klub nezverejnil po zápase kritiku výkonu rozhodcov, hoci na domácej strane pracuje bývalý popredný rozhodca Richard Trutz, na druhej zase bývalý medzinárodný arbiter Roman Slyško či ďalší exrozhodca Milan Cuninka. „V oboch zúčastnených kluboch pracujú v súčasnosti na funkcionárskych pozíciách aj bývalí kolegovia, rozhodcovia, ktorí vedia výkon rozhodcov fundovane zhodnotiť a z oboch strán prišli po stretnutí za nami, podali nám ruku a poďakovali za náš výkon,“ poznamenal pre ProFutbal.sk Chmura.

Disciplinárka bude mať plné ruky práce

Kontaktovali sme tiež Disciplinárnu komisiu SFZ, ktorá bude celú záležitosť riešiť na svojom najbližšom zasadnutí vo štvrtok 19. septembra. "V danom prípade musí DK SFZ najskôr zabezpečiť všetky podklady, dôkazy, dokumenty a vyjadrenia jednotlivých zúčastnených strán potrebné na vyhodnotenie a posúdenie danej veci. Disciplinárna komisia bude celú záležitosť riešiť na svojom najbližšom zasadnutí vo štvrtok 19. septembra, a preto sa k druhu a výške disciplinárnej sankcie pred týmto zasadnutím nebude vyjadrovať."

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Trnava

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Exkluzívne

Pozri viac

HOKEJ.sk