ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Poklad za tri korunky. Príbeh klubu, ktorému dal gól Pekarík a pískal Kružliak, končí na súde
zdroj: facebook/FK Östersund

Poklad za tri korunky. Príbeh klubu, ktorému dal gól Pekarík a pískal Kružliak, končí na súde

Futbalový klub zo švédskeho mestečka Östersund vznikol len v roku 1996, fúziou viacerých menších. Dlhodobo pôsobil v tretej lige, až do roku 2010, kedy spadol do štvrtej. V roku 2011 sa však začalo rozprávkové obdobie. Hneď v prvej sezóne postúpil späť do tretej ligy a po roku historicky postúpil do druhej najvyššej súťaže. Od 2016 hrá FK Östersund medzi klubovou elitou a pred rokom šokoval futbalovú Európu.

Östersund patrí do druhej desiatky najľudnatejších miest vo Švédsku. Pre predstavu, toto mesto v desaťnásobne väčšej krajine ako Slovensko, má približne rovnako obyvateľov ako Poprad, no veľkosť zhruba ako Malacky či Topoľčany. Hustota sa o pätinu zvýši začiatkom školského roka, na miestnej univerzite študuje totiž viac cez sedemtisíc študentov z množstva miest v strede Švédska.

So športom sa spája skrz biatlon, každoročne sa v meste jazdí Svetový pohár, trikrát v tomto športe boli organizované aj majstrovstvá sveta. Niekoľkokrát sa na miestnom štadióne, kde hokejový klub hráva tretiu ligu, jazdili medzinárodné preteky v rýchlokorčuľovaní. Vrcholom mali byť Zimné olympijské hry, ešte nikdy im však organizácia udelená nebola. Športom číslo jeden sa tak zatiaľ stal futbal.

Za posledných trinásť rokov sa prestriedalo na lavičke päť trénerov, z toho jeden Švéd. Už desaťročie trénujú rýdzo Angličania - v roku 2010 mužstvo pod Makelom vypadlo do štvrtej ligy a na lavičku prišiel Graham Potter. Ten bol pri mužstve dlhých sedem rokov, vytiahol ho až medzi elitu, až po ňom siahlo Swansea a dnes trénuje v Premier League Brighton & Hove Albion. Aktuálne vedie Östersund mladík Ian Burchnall.

V tíme zostavili sieť skautov a spravidla sa v kabíne združuje zmes rôznych národností a kultúr. Na súpiske sa objavuje množstvo hráčov z rôznych kútov sveta, väčšinou z Afriky, prípadne Južnej Ameriky. Östersundu táto filozofia priniesla veľké úspechy. Aj dnes na súpiske nájdeme šiestich hráčov z Anglicka, ďalších z Belgicka či Nórska, ale tiež futbalistov, ktorí prišli zo vzdialenejších kútov sveta ako Ghana, Guinea, Irak, Uganda či USA.

Jämtkraft Arena (FK Östersund)
V roku 2011 v štvrtej lige bola priemerná návšteva pod osemsto divákov. V posledných mesiacoch a rokoch nie je ničím špeciálnym, ak sa 8,5-tisícová Jämtkraft Arena vypredá. (foto: instagram/isabell.lundli)

Švédska rozprávka sa začala postupom do najvyššej súťaže. Östersund sa síce v prvoligovej tabuľke permanentne pohybuje v pokojnom strede tabuľky, hneď v prvom roku však vyhral národný pohár, ktorý ho vystrelil do pohárovej Európy. V nej šokoval svet už od prvého dvojzápasu v predkole. Najprv vyradil turecký Galatasaray, po postupe cez luxemburský klub Fola Esch zase v play-off zastavil cestu PAOK Solún a postúpil do skupinovej fázy.

Hoci v nej dostali silných súperov ako španielsky celok Athletic Bilbao, nemeckú Herthu Berlín, ale aj ukrajinský klub Zorya Luhansk, nevzdali sa a ešte v predstihu si zabezpečili postup zo skupiny. Doma zdolali Herthu, remizovali s Bilbaom. V Nemecku si delili body po remíze 1:1, gól do ich siete vsietil slovenský reprezentant Peter Pekarík, v základnej zostave nastúpil i Ondrej Duda. V 16-finále Európskej ligy im vyžrebovali londýnský Arsenal. Účastník anglickej Premier League prerušil dlhú domácu sériu tímu bez prehry, švédska rozprávka sa zakončila prekvapivým víťazstvom 2:1 na Emirates Stadium. Zápas viedol slovenský rozhodca Ivan Kružliak.

Östersund fanúšikovia
Mesto začalo žiť futbalom, teraz Östersundu hrozí koniec. (foto: facebook/FK Östersund)

Už vtedy v tíme prevažovali hráči tmavšej pleti. Kapitánom bol Iračan Brwa Nouri, v obrane hral člen národného tímu Sýrie Gabriel Somi a v útoku Saman Ghoddos, záložník Fouad Bachirou reprezentoval ostrovný africký štát Komory. V tíme figurovalo je aj niekoľko naturalizovaných Švédov tmavej pleti. Symbolom úspechu bol tréner Graham Potter, ktorý si dával záležať na spoločenskom a umeleckom rozvoji svojich zverencov. Chodil s nimi na balet, učil ich tvorivo písať, v pekárni spolu piekli chlieb. „Futbal zaberá zo života hráča len niekoľko hodín denne, preto je dôležité, aby žil aj inak - sociálne a kultúrne. Jednou z ďalších spoločných aktivít futbalového tímu bude tento piatok na miestnom výstavisku divadlo. Predstavenie bude venované kultúre Laponcov a nebude to len taká frivolná vec. Normálne prídu ľudia a predtým si musia kúpiť lístky,“ vravel pre médiá počas skupinovej fázy.

Daniel Kindberg
Obchodník Daniel Kindberg bol obvinený spolu s ďalšími ľuďmi, klub na to môže doplatiť. (foto: twitter)

Krásny príbeh však nemá šťastný koniec. Bývalý majiteľ klubu Daniel Kindberg, pod ktorého vedením sa klub za päť rokov prepracoval od amatérskych súťaží až do najvyššej ligy, sa postaví pred súd kvôli obvineniam zo spáchania závažných finančných trestných činov. Hovorí sa, že mal údajne nelegálne previesť do klubu niekoľko miliónov švédskych korún na úkor daňových poplatníkov. V prípade, že súd uzná Kindberga vinným, hrozí klubu vyradenie z najvyššej súťaže a jemu trest odňatia slobody až na osem rokov. Na konci švédskej rozprávky tak nemusí odznieť zvonec, ale už v októbri rozsudok.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk