ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Vymenil veľký klub za rodinný a žne úspechy. Ondrejka: Sme tím, kde si nikto nič nezávidí
zdroj: Jozef Bedej

Vymenil veľký klub za rodinný a žne úspechy. Ondrejka: Sme tím, kde si nikto nič nezávidí

V minulej sezóne ušli o chlp hrobárovi z lopaty, za posledných šesť ročníkov až päťkrát skončili na desiatej priečke, raz o stupienok vyššie. Šieste miesto od nováčikovskej sezóny nezopakovali, každý rok klesali nižšie. Od novej sezóny sa však ľudia vracajú späť na sympatický štadión, klub rozbehol spoluprácu s účastníkom talianskej Serie A, predal odchovanca vlastnej akadémie a lepší štart do sezóny ešte nikdy nezažil.

Mužstvo pod vedením trénera Karola Praženicu získalo v úvodných siedmich kolách sezóny trinásť bodov, história klubu si na lepší štart prvoligovej sezóny nepamätá. V porovnaní so základnou časťou z minulého roka, v ktorej ViOn získal za 22 kôl štrnásť bodov, ide o značný progres. „Ide o najlepší štart do súťaže v takmer dvadsaťpäťročnej histórii klubu. Dôležité bolo udržať kostru základnej jedenástky z úspešnej jari, čo sa nám podarilo - kvalita zostala. Navyše sme pritiahli viacero výborných futbalistov, čím sme kvalitu ešte zvýšili. Vytvorila sa partia, máme výborné podmienky na tréningový proces, tím si sadol, vytvorila sa výborná chémia. Spojili sme kvalitu a charakterové hodnoty hráčov a výsledok sa dostavil. Tešíme sa. Je to príjemné, ale zaväzujúce. Pracujeme ďalej. Ideme skromnosťou a pokorou za svojimi cieľmi,“ zhodnotil úvodnú časť ročníka v rozhovore pre ProFutbal.sk nový generálny manažér Zlatých Moraviec Marek Ondrejka.

Marek Ondrejka, Anton Sloboda (ViOn Zlaté Moravce)
Dres Zlatých Moraviec obliekajú od úvodu sezóny aj Martin Tóth, Anton Sloboda či Senad Jarović, tiež bývalí hráči Trnavy. O ViOne sa začína hovoriť ako o „malom Spartaku“. „Priznám sa, že tieto slová neregistrujem. Spoločne s kolegami vyberáme futbalistov podľa kvality, charakterových hodnôt a našich možností,“ povedal v rozhovore pre ProFutbal.sk Ondrejka. (foto: fcvion.sk)

Príchod bývalého PR manažéra a neskôr dočasného riaditeľa Spartaka bol pritom prakticky jedinou zmenou v klube. Hneď prvý deň som každému povedal, že s ním rátam do tímu a že nikto neodíde, každého si veľmi vážim. V klube robia profesionálnu robotu a chcem, aby tak bolo aj naďalej. Mojim krédom je tímovosť. Jeden bez druhého nič nedokážeme, individuálni hráči nemajú u mňa miesto. Ja do toho iba vnášam skúsenosti, ktoré som získal v Trnave, ale videl som ich aj v európskych kluboch,“ poznamenal bývalý dlhoročný člen trnavského klubu, ktorý si so sebou priviedol ako posilu na post PR manažéra Petra Žembera. „Spolupracovali sme spolu už dlhšie, poznám jeho kvality, ľudské hodnoty a viem kam sa môžeme v tejto oblasti posúvať. Navyše, keď v našom tíme ostala aj Veronika Boťanská, čomu som veľmi rád, ktorá túto prácu vo ViOne už dlhšie poznala. Myslím, že s Petrom vytvoria výborný mediálny tandem.“

Po príchode do mužstva, ktoré takmer každoročne bojovalo o prvoligovú existenciu, boli prvoradé úlohy stanovené jasne: „Športová stránka. Spoločne s majiteľom, trénerom a športovým riaditeľom vytvoriť konkurencieschopný tím. Mám taký pocit, že sa nám to v rámci našich možností podarilo,“ znie spokojnosť zvnútra tímu, ktoré je aktuálne len o skóre za treťou Dunajskou Stredou. Napriek tomu, že sa situácia dobre vyvíja, v Zlatých Moravciach sa nezaháľa. Teraz sa začíname venovať ďalším aktivitám, ako napríklad merchandisingu, eventom, marketingu. Pripravujeme online predaj lístkov, pokračujeme s výstavbou nových VIP priestorov, ktoré dokončíme v zime, pomaly začíname pracovať na zimnej športovej príprave, pracujeme na zlepšovaní materiálnych podmienok pre hráčov. Začala sa tiež spolupráca s talianskym tímom Serie A Spal Ferrara, ktorú už mali dávnejšie rozpracovanú náš majiteľ Viliam Ondrejka a športový riaditeľ Juraj Koprda. Je to priamo ich, nazval by som to, dieťa. Týka sa akadémií, ale i A-tímov oboch klubov.“

Štadión ViOn Zlaté Moravce
V priemere chodí na domáce zápasy viac ako dvetisíc divákov, a to hostili Zlaté Moravce zatiaľ len DAC, Michalovce, Pohronie a Ružomberok. Atraktívni súperi Slovan, Trnava či Žilina ich ešte len čakajú. „Všetci cítime, mesto a región žijú futbalom. Určite sú za tým najmä naše body a postavenie v tabuľke. Najbližšie nás doma čakajú Žilina a Trnava, tak veríme, že bude plno. Futbal sa robí pre fanúšikov sme radi, že stoja za nami a my im na oplátku robíme radosť,“ povedal Ondrejka. (foto: tasr)

Prechod Mareka Ondrejku z Trnavy do Zlatých Moraviec nie je zaujímavý len z futbalového pohľadu, ale aj toho ľudského. Je množstvo ľudí, ktorí by sa v 44 rokoch báli zmeniť prácu a prostredie, avšak on to zvládol na výbornú a s ľahkosťou. „V Trnave som sa narodil, stále tam žijem a odmalička, čiže 35 rokov, som fanúšikom Spartaka. Profesionálne som však povedal, že stačilo. Za tie roky sme zažili veľmi veľa a, samozrejme, krásne momenty predčili ťažšie časy. Ligový titul, víťazstvo pohára, účasť v skupine Európskej ligy, či výstavba nového štadióna sú nádherné míľniky, na ktoré nezabudnem do konca života. Bol čas to dopriať aj druhým. Úprimne to želám zažiť všetkým, čo sú teraz alebo budú v budúcnosti v klube. Mňa ale teraz už zaujímajú ciele a úspechy, ktoré chceme spoločne dosiahnuť vo ViOne,“ poznamenal k svojmu presunu na novú adresu.

Hoci v Trnave skončil iba v júni a už ďalší mesiac zarezával v Zlatých Moravciach, nesťažuje sa. Odchod z veľkého slovenského klubu do menšieho rodinného je preňho najväčším výdychom. Hoci okrem zabezpečenia organizačného chodu klubu, čo mal v Trnave posledný polrok na starosti, mu v Zlatých Moravciach pribudla aj športová časť a od majiteľa dostal voľnú ruku v nastavení klubu, prácu si užíva. „Aj keď som v Trnave bol oficiálne do konca júna, reálne som čerpal dovolenku a pripravoval sa na odovzdanie agendy. Času na oddych teda bolo dosť, už začiatkom júla som mal nutkanie sa k futbalu vrátiť späť. Aj som rád, že moje voľno netrvalo dlhšie,“ usmieva sa Ondrejka, ktorý si vo ViOn-e užíva uvoľnenejšiu atmosféru. „To si užívam, priznám sa, najviac. Pracujem pre rodinný klub, kde sú úprimní, féroví, ústretoví a tímoví ľudia, ktorí pracujú profesionálne, skromne a s pokorou. Sme bez akýchkoľvek stresov, nervozity, tlakov, nikto nikomu nič nezávidí. Ak pracujete v takomto prostredí, dostanete nový impulz, novú chuť, novú motiváciu. A toto všetko u mňa platí,“ zakončil pre ProFutbal.sk Ondrejka.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: FC ViOn Zlaté Moravce - Vráble

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk