ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Hral pod svoje možnosti, na pomoc si volal mamu. O tichom Fínovi hovorí celá Európa
zdroj: TASR/AP

Hral pod svoje možnosti, na pomoc si volal mamu. O tichom Fínovi hovorí celá Európa

Keď sa v lete 2014 po takmer šiestich rokoch vrátil na sever Európy, zdalo sa, že v elitných európskych súťažiach už neprerazí. Nedokázal to na skúške v londýnskej Chelsea, v Seville, kde hrával prevažne za rezervu, a medzi kanonierov sa nezaradil ani v bundesligovom Schalke 04. V Dánsku však znovu objavil stratené sebavedomie. Po štyroch rokoch v Brondby Kodaň bol pripravený.

Na Chelsea priskoro, do Sevilly si zavolal mamu

V úvode aktuálnej sezóny by ste ťažko hľadali útočníka v lepšej forme, než v akej sa nachádza fínsky zakončovateľ Norwichu City Teemu Pukki (29). Na začiatok sa trafil proti Liverpoolu, v 2. kole zaznamenal hetrik do siete Slováka Martina Dúbravku v bránke Newcastlu. Chelsea o týždeň neskôr už v predstihu varovala pred škandinávskou hrozbou, Pukki napriek tomu jeden gól dal a druhý pripravil. Bola to práve Chelsea, ktorá pred 13 rokmi pohrdla rodákom z Kotky.

"Deň pred koncom prestupového obdobia sme potrebovali útočníka. Teemuho som sledoval od jeho 16 rokov. Videl som v ňom niečo špeciálne, povedal som o tom Chelsea. V klube absolvoval týždňovú skúšku, no asi to bolo naňho priskoro. Až o pár rokov odišiel do Sevilly," zaspomínal si bývalý skaut Londýnčanov Flemming Berg na sociálnej sieti.

Pukkimu angažmán v Španielsku nevyšiel. V prvom tíme Sevilly odohral za dva roky jediný zápas, nastupoval za rezervu. "Bol som vtedy tínedžer, nezvládol som ťarchu tej výzvy. V mladom veku som žil v cudzine. Nepomohlo mi ani omnoho teplejšie počasie, než na aké som bol zvyknutý vo Fínsku. Navyše, niekoľko týždňov po príchode som v byte nemal klimatizáciu. Bolo to ubíjajúce. Mama na rok opustila prácu, aby prišla žiť so mnou. To síce pomohlo, no mal som problémy s jazykom a bol som príliš hanblivý - verte či nie, ešte viac ako som teraz. Keď sa chcete presadiť v cudzine, musíte dospieť rýchlejšie. Aj keď to nefungovalo a skončilo sa rýchlo, nevymenil by som túto skúsenosť za nič," priznal Pukki s odstupom pre Telegraph.

Párty v Nemecku i Škótsku bez Pukkiho 

Po neúspechu sa vrátil do Fínska, kde sa znovu rozstrieľal. Dvoma gólmi inšpiroval HJK Helsinki k historickému víťazstvu v Európskej lige nad Schalke 2:0. Bundesligista v odvete rozstrieľal outsidera 6:1, no Pukki okrem čestného gólu oslavoval prestup do Gelsenkirchenu.

Vo fínskom klube dokázal sám potrápiť nemeckú defenzívu. Fanúšikovia Schalke sa domnievali, že keď bude mať okolo seba kvalitnejších spoluhráčov, bude dávať góly ako na bežiacom páse. Priaznivci hrdého klubu mu dokonca vymysleli gólovú pesničku, no chytľavý chorál si príliš často nezaspievali. Pukki strelil za dve sezóny len 8 gólov.

zdroj: Gólová pieseň Pukkiho v čase pôsobenia v Schalke.

Svetlovlasý Fín sa postupne vytratil zo základnej zostavy. Gelsenkirchen opustil a zamieril do glasgowského Celticu. Ako s odstupom času priznal, domnieval sa, že pôsobenie v Škótsku bude jednoduchšie a začne sa mu strelecky opäť dariť. Vo fyzicky náročnej súťaži sa však presadzoval len veľmi ťažko. A hoci podpísal zmluvu na štyri roky, po jedinej sezóne odišiel.

"Škótska liga nie je jednoduchá a rozhodne to nie je zlá súťaž. Na druhej strane, keby som v nej pôsobil dnes, počínal by som si omnoho lepšie. Ostatné štyri roky ma zásadne zmenili a posunuli vpred. Skúsenosť v Celticu mi pomohla dostať sa na úroveň, na ktorej hrám dnes,"
uznal prednedávnom Pukki, ktorého fanúšikovia škótskeho giganta možno ešte donedávna označovali za omyl.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Champions! #celtic #playoffparta

Príspevok, ktorý zdieľa Teemu Pukki (@elpugi),

Fínovi pomohli konečne dozrieť v Dánsku. Za jeho prestupom do Brondby bol opäť Flemming Berg, ktorý si ho kedysi vyhliadol v Chelsea. "Keď som ho v roku 2014 priviedol do dánskej ligy, bolo pre mňa neuveriteľné, že prestup sa vôbec podarilo zrealizovať. Pôsobenie u nás bolo hlboko pod jeho štandardom. Uvedomujem si to. Preto som rád, že Teemu opäť hrá na najvyššej úrovni. A neprekvapuje ma to," napísal Berg na twittri.

Vo Fínsku mení TV program

Je to príbeh ako z rozprávky. S hrejivou atmosférou. Roky sa Pukki márne pokúšal preraziť na najvyššej úrovni, až si ju vystrieľal v druhej lige. Po dvoch rokoch, keď strelecky explodoval a našiel pohodu v Brondby, dal druhú šancu Britským ostrovom. Do druholigového Norwichu prišiel vlani v lete zadarmo. Bez veľkých očakávaní. No v Championship nastrieľal 29 gólov, ďalších 10 pripravil spoluhráčom. "Kanárici" na konci sezóny hvízdali na prvom mieste tabuľky. Pukki napriek lukratívnejším ponukám zostal verný žlto-zelenej farbe. Napokon, konečne našiel pokoj a klubovú harmóniu, ktoré ho roky obchádzali.

"Postup do Premier League bol pre všetkých v tíme splnením sna. Viedla k tomu dlhá cesta, no bola úžasná. Po príchode do Norwichu som nemal veľké očakávania, no po prvých tréningoch som videl vo vnútri tímu veľký potenciál. Bola to moja najlepšia sezóna v kariére. No som strelec, čakajú sa odo mňa góly. Nedokázal by som to však bez spoluhráčov, ktorí mi moju prácu uľahčili," tešil sa na konci minulého ročníka Pukki v rozhovore pre klubový web.

Norwich v auguste zistil, že boj o udržanie sa v Premier League bude enormne náročný. Po piatich kolách má na konte tri body. Mužstvo sa však spolieha na silu kolektívu i schopnosti strelca Pukkiho. Fín má na konte 5 gólov a jednu asistenciu, počas reprezentačnej prestávky sa presadil aj proti Grécku a Taliansku.

Pokojný a tichý Fín 

Futbal vo Fínsku na rozdiel od mnohých ostatných krajín nie je v popredí. Vďaka Pukkimu však znovu dostáva patričnú pozornosť. Je najväčšou futbalovou osobnosťou v krajine od čias liverpoolskej dvojice Jariho Litmanena a Samiho Hyypiäho. Práve úradujúci víťaz Ligy majstrov má vo Fínsku vďaka bývalým hráčom veľkú popularitu. Situácia sa však otáča. Držiteľ vysielacích práv v krajine ponúka každý víkend od 16.00 jeden priamy prenos z Premier League. Kým doteraz to boli zväčša zápasy Liverpoolu, vysielateľ na žiadosť divákov uprednostnil v 2. kole duel Norwichu. A zmena programu sa vyplatila, Pukki strelil Newcastlu tri góly.

"Nejde len o televíziu. Pukki je odrazu na titulkách denníkov a magazínov, diskutujú o ňom v rádiách. Všetci ho majú radi. Deti na ihriskách sa predtým hrali na Cristiana Ronalda či Lionela Messiho, dnes chce byť každý Teemu Pukki," píše Michael Bailey v reportáži pre theathletic.com.

Čo je pre Pukkiho a zároveň i Norwich alebo fínsku reprezentáciu dôležité, napriek rastúcej popularite nestráca hlavu. Napokon, už si toho preskákal mnoho, aby sa v 29 rokoch nechal opiť slávou. "Väčšina Fínov sú pokojní a tichí ľudia. Ja nie som iný. Nikdy som nevidel dôvod, aby som zmenil svoje správanie. Nevychovali ma k arogantnosti, nohami zostanem pevne na zemi. Ako malý chlapec som sníval o La Lige a Premier League. Napriek čiastkovým neúspechom sa to všetko vyvinulo dobre," dodal pokorne Teemu Pukki.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Norwich

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Nemecko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Reprezentácia - Ostatné

Pozri viac

HOKEJ.sk