ProFutbal.sk ProFutbal.sk

FOTO: Depetrisa vyzval bývalý novinár už v druhej lige. Zopakoval si to ako amatér
zdroj: Lukáš Urbašík

FOTO: Depetrisa vyzval bývalý novinár už v druhej lige. Zopakoval si to ako amatér

V Banskej Bystrici bol včera veľký futbalový sviatok. Nie však vďaka najslávnejšej Dukle, ale pozornosť fanúšikov sa upierala do mestskej časti Šalková, kde pricestoval fortunaligista AS Trenčín. Špeciálnu príchuť mal zápas pre Mateja Libiča, stopéra domácich, ktorý si kedysi zahral proti Davidovi Depetrisovi ako profesionál a teraz si zmeral sily s kapitánom hostí už ako amatér.

Kedysi samostatná obec, dnes už mestská časť Banskej Bystrice v utorok dýchala futbalom. Do Šalkovej, kde žije približne tisíc ľudí, prišiel dvojnásobný slovenský majster. V atmosfére prevyšujúcej počet obyvateľov Šalkovej odohrali domáci vydarený zápas, siahli si na dno síl a obrovskému favoritovi dokázali streliť dokonca aj gól. Fortunaligistovi podľahli "len" 1:5.

V Šalkovej bol v utorok veľky futbalový sviatok (foto: Lukáš Urbašík)

Tým vyvoleným, ktorý sa presadil proti favorizovanému Trenčínu, bol Ondrej Dobrota. „Je to fantastický pocit streliť gól proti Trenčínu. Bol to náročný zápas, ale bolo vidieť, že si to diváci užívali a keď sme dali gól, začali kričať, čo bol skvelý pocit. Čakali sme naozaj veľmi ťažký zápas, Trenčín hrá aj vo Fortuna lige výborný futbal, má skvelých hráčov. Nám sa však podarilo udržiavať relatívne priaznivý stav a nepúšťali sme súpera do nejakých vyložených šancí. Keď sa však k nim dostali, z každej dali gól. Nám sa podarilo z tých pár príležitostí dať tiež gólik, za čo sme veľmi radi,“ zhodnotil strelec gólu celý priebeh zápasu. 

Gino van Kessel robi domácej obrane obrovské problémy (foto: Lukáš Urbašík)
Gino van Kessel robil domácej obrane obrovské problémy (foto: Lukáš Urbašík)

Zápas si užívala aj útočná hviezda a kapitán domácich Lukáš Palovič, ktorý potvrdil, že pre Šalkovú to bola jedinečná príležitosť zahrať si proti tímu ako Trenčín. „Pre nás to bol zápas roka a išli sme do toho najmä s tým, aby sme si neurobili nejakú hanbu a myslím, si že sa nám to aj podarilo. Škoda toho gólu v poslednej minúte, ale myslím si, že sme obstáli celkom slušne. Vedeli sme, že Trenčín bude mať obrovskú prevahu a my sme sa snažili dostať čo najmenej gólov. Výsledok je pre nás dosť dobrý,“ zhodnotil zápas útočník Šalkovej a na margo skvelej diváckej kulisy dodal: „Nielen pre nás, ale aj pre celú Šalkovú to bolo zápas roka. Toľko ľudí tu nie je hádam za celú sezónu dokopy, takže my sme veľmi radi, že sme mohli hrať v takej atmosfére.“ 

Šalkovčania bránili, čo im sily stačili (foto: Lukáš Urbašík)

Hral proti Depetetrisovi ako profík, teraz ako rekreant 

Mimoriadne zaujímavým bol zápas pred stopéra Šalkovej Matej Libiča. Bývalý hráč banskobystrickej Dukly sa niekoľko rokov dozadu stretol v zápase s Davidom Depetrisom, vtedy ešte len neznámym druholigovým hráčom, ktorý sa neskôr vypracoval medzi najväčšie hviezdy najvyššej súťaže a dotiahol to aj do slovenskej reprezentácie. Teraz bránil obávaného strelca už v roli amatérskeho futbalistu štvrtoligovej Šalkovej. 

Domáci sa na silný Trenčín dobre pripravili (foto: Lukáš Urbašík)

„Bolo veľmi zaujímavé brániť takých rýchlych hráčov, paradoxne, nejakých osem rokov dozadu som si aj zahral proti Davidovi Depetrisovi ešte v druhej lige, no ja som sa odvtedy posunul už len na takúto rekreačnú úroveň a on je stále na vrchole, takže som už pociťoval značné rezervy (smiech). Je tam vidieť veľký rozdiel, hlavne rýchlostný, keď si hodia loptu okolo vás. Prvýkrát v živote som hral na päť obrancov, museli sme ich zdvojovať, museli sme byť blízko pri sebe, aby sme vypĺňali všetky medzery. Bolo to ťažké, ale myslím, že sme duel odohrali so cťou,“ povedal pre ProFutbal.sk defenzívny líder domácich Matej Libič

Cieľom domácich bolo dostať čo najmenej gólov (foto: Lukáš Urbašík)

Porovnať si sily s mužstvom ako je Trenčín znamená pre Šalkovú určite veľa, obzvlášť pri komparácii s tamojšou súťažou, kde domáci nemôžu kvôli financiám pomýšľať na vyššiu súťaž. „Pre nás to bol zážitok a vrchol jesennej časti súťaže, lebo v lige podstate o nič nejde. Bolo veľmi zaujímavé vidieť ten rozdiel medzi nami a chalanmi, ktorí sa tomu venujú 24 hodín denne. Veľmi sme sa tešili na tento zápas, išli sme do neho s pokorou a nechceli sme si urobiť nejakú hanbu, čo sa nakoniec aj podarilo, takže sme vlastne spokojní aj s priebehom zápasu, aj s výsledkom. Dnes prišlo aj veľa ľudí a pod umelým osvetlením to bola pekná atmosféra,“ povedal Libič na margo veľkého zápasu pre Šalkovú.

Skúsený Matej Libič to mal proti rýchlym Trenčanom ťažké (foto: Lukáš Urbašík)

Domáci stopér bol veľmi šťastný aj za divácku kulisu. Podľa jeho slov bola návšteva azda desaťnásobne vyššia než obvykle, čím potvrdil slová Paloviča. „Je to super, lebo na ligu nám sem príde možno stovka ľudí, no teraz prišiel fortunaligista a prišli ľudia z celej Bystrice. Hrá sa pod umelým osvetlením, čo vytvorilo peknú atmosféru. Aj nás to vyburcovalo k lepšiemu výkonu, ľudia tlieskali za každú strelu, za každú vydarenú akciu, takže je to veľmi pekné,“ pochválil divákov bývalý hráč Dukly Banská Bystrica. 

Domáci sa dočkali aj vytúženého gólu (foto: Lukáš Urbašík)
Šalková dokázala favoritovi streliť aj jeden gól (foto: Lukáš Urbašík)

Pre Mateja Libiča mal špeciálnu príchuť nielen zápas, ale aj náš rozhovor s ním, pretože ešte pár rokov dozadu sa bývalý profesionál živil ako športový novinár. Svoju novinársku kariéru však zhodnotil skromne. „Nepovažujem to za nejakú veľkú novinársku kariéru, nejaké dva roky som pôsobil v regionálnom médiu v Bystrici, takže nič veľké,“ dodal na záver stopér Šalkovej k svojej práci žurnalistu.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Slovnaft cup

Pozri viac

HOKEJ.sk