ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Najlepší útok i obrana, tréner Žiliny Kentoš: Stále je priestor na zlepšenie
zdroj: MŠK Žilina

Najlepší útok i obrana, tréner Žiliny Kentoš: Stále je priestor na zlepšenie

Nečakaného, no zaslúženého lídra má Fortuna liga počas prvej reprezentačnej prestávky. Po úvodných siedmich kolách novej sezóny sa na čele tabuľky vyhrieva Žilina, ktorá leto zvládla na výbornú. Žlto-zelení v doterajšom priebehu nenašli premožiteľa, nastrieľali najviac gólov, inkasovali najmenej.

Na krátke voľno sa „šošoni“ naladili tým najlepším možným spôsobom, keď deklasovali Senicu 5:0. Do kariet im zahrala i prehra Slovana v Dunajskej Strede, vďaka ktorej sa osamostatnili na prvej priečke. Podľa slov trénera Kentoša bol nesmierne dôležitý vydarený vstup do nového ročníka v podobe víťazstva 3:0 v Michalovciach. „Chalani sa od zápasu k zápasu zlepšovali, výkonnosť nám stúpala a to je dôvod, prečo sme na špici," rozhovoril sa 44-ročný kormidelník pre klubový web.

Pod Dubňom veria, že reprezentačná prestávka mužstvo nezabrzdí. Doposiaľ bolo totiž v laufe, viac než jeden gól nestrelili Žilinčania len na Tehelnom poli Slovanu (1:1) a v Slovnaft Cup-e Lipanom (1:0). Okrem Michaloviec či Senice si pochutnali i na Nitre (3:0) či Trnave (4:2). „Prvých sedem kôl naznačilo, že naša liga je mimoriadne vyrovnaná. V každom zápase rozhodujú detaily. Hoci sa tabuľka istým spôsobom rozdeľuje, stále možno hovoriť o vyrovnanosti súťaže,“ vyzdvihol Kentoš.

Jaroslav Kentoš (Žilina)
Jaroslava Kentoša teší hlavne zlepšenie tímu v defenzíve (foto: TASR)

„Šošoni“ sa oproti minulej sezóne výrazne zlepšili v defenzíve, v siedmich zápasoch inkasovali len šesťkrát. Zatiaľ jedinou slabinou sú vstupy do druhých polčasov, kedy Žilina dostala až štyri góly, zakaždým však už mala vypracovaný náskok. „Hlavne oproti nadstavbovej časti minulej sezóny sme spravili veľa krokov k tomu, aby sme sa zlepšili v defenzíve. Sme kompaktnejší, inkasujeme menej gólov, čo vnímam pozitívne. Som rád, že sa nám darí aj v koncovke, ale stále je tu priestor na zlepšovanie, pretože boli zápasy, kde nám vyšiel lepšie prvý polčas, v iných sme boli lepší v druhom polčase,“ uvedomuje si rodák z Vranova nad Topľou a na margo druhopolčasových výpadkov dodáva: „V dobre rozbehnutých zápasoch sme trochu poľavili. Chlapci zrejme pod dojmom uspokojenia sa s priebehom stratili koncentráciu, čo sa nám v zápase proti Ružomberku takmer vypomstilo. Dôležité je to, ako sú chalani mentálne nastavení na zápas a práve psychická pripravenosť sa ukázala v posledných stretnutiach pred reprezentačnou prestávkou. Musíme naďalej pracovať na tom, aby sa chlapci koncentrovali na zápas, kvalitu našej hry a nie na výsledok.“

zdroj: Facebook/MŠK Žilina

Silnou zbraňou tímu zloženého z mladých futbalistov je dravosť a priamočiarosť. Žilinčania nielenže strelili najviac gólov (21), ale hrdia sa i najvyšším priemerom striel na zápas (17). „Podstatné je tlačiť sa do súperovej šestnástky a potom aj do koncovky. Z toho vyplýva početnosť striel a aj to, že sme pre súperov nebezpeční,“ vysvetlil pre mskzilina.sk Kentoš, ktorý sa v minulej sezóne mohol spoľahnúť na góly útočníka Róberta Boženíka a v súčasnosti na zásahy už päťgólového stredopoliara Jána Bernáta: "Vo všetkých zápasoch ukázal efektivitu premieňania šancí. Vie si dobre nájsť miesto v pokutovom území, v čom spravil veľký pokrok. Musíme popracovať na tom, aby sa ešte zlepšil v hre ako takej. Všetkých našich hráčov, nielen Jana, vedieme k tomu, aby boli vyrovnaní. Keď sa niektorému hráčovi nedarí, snažíme sa ho pozdvihnúť. Naopak, keď sa chalanom darí, je to super, ale nemôžu mať z toho veľké oči. Preto chceme, aby sa hráči vedeli reálne ohodnotiť a aby mali zdravé sebavedomie vzhľadom na svoje schopnosti."

Káder „šošonov“ sa počas prestávky rozpŕchol do reprezentácií, a tak zvyšok A-tímu spojil svoj tréningový proces s druholigovým „béčkom“. Rezerva v sobotu vyhrala na pôde Ružomberka B vysoko 4:1, aj s prispením dvojgólového Balaja či zásahu Jánošíka. V akcii sa predstavili aj ďalší skúsení hráči ako Volešák, Paur či Pečovský. Najbližší ligový zápas odohrá Žilina vo Fortuna lige v sobotu 14. septembra na pôde Zlatých Moraviec, ktoré okupujú priebežnú piatu priečku v tabuľke.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Žilina

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

HOKEJ.sk