ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Prezidenta Francúzskej futbalovej federácie obťažuje nariadenie o prejavoch homofóbie
zdroj: twitter.com

Prezidenta Francúzskej futbalovej federácie obťažuje nariadenie o prejavoch homofóbie

Prezident Francúzskej futbalovej federácie (FFF) Noël le Graët nie je spokojný s prerušovaním zápasov futbalových súťaží, ak sa fanúšikovia dopustia homofóbnych pokrikov a chorálov. Jeho názoru naopak nerozumie francúzska ministerka športu Roxana Maracineanuová. Informuje o tom portál sports.fr.

Le Graët v piatok (6.9.) priznal, že nariadenie o prerušení zápasu, ako prostriedok boja proti homofóbii zo strany fanúšikov, ho obťažuje a myslí si, že zápasov, v ktorých k tomuto rozhodnutiu prišlo, je príliš veľa. "Teraz to vyzerá tak, že naše štadióny sú miesta homofóbie. Rázne odmietam obraz, ktorý sa takto vytvára," uviedol šéf francúzskeho futbalu. Je presvedčený, že "futbal nesmie byť rukojemníkom" a namiesto politických rozhodnutí dotýkajúcich sa zápasov musí byť problém homofóbie a diskriminácie celospoločenskou otázkou.

Francúzska ministerka športu na jeho slová zareagovala v sobotu prostredníctvom sociálnej siete. Pripomenula, že opatrenie, ku ktorému došlo, je reakciou na jav, ku ktorému na francúzskych futbalových štadiónoch stále dochádza. "Niektoré pokriky či chorály, znevažujúce časť našich spoluobčanov, nemožno tolerovať. Ani na športoviskách, ani inde. Homofóbne vyjadrovanie je deliktom, či už k nemu dochádza zámerne, alebo nie," zdôraznila Maracineanuová.

Na margo sťažnosti, že k prerušeniam dochádza príliš často uviedla, že nie je zodpovedná za usmernenie rozhodcov, to je v kompetencii samotného futbalového zväzu. Prezidenta FFF vyzvala, aby spoločne hľadali konkrétne a konštruktívne riešenia na stretnutiach, ktorých účastníkmi majú byť zástupcovia vlády.

Rozhodcovia vo Francúzsku dostali pokyn, aby v prípade prejavov neznášanlivosti a diskriminácie pri správaní sa fanúšikov odviedli hráčov z ihriska. V najvyššej francúzskej súťaži Lique 1 sa tak prvý raz stalo 29. augusta v zápase medzi OGC Nice a Olympiqueom Marseille. Vôbec prvýkrát vo Francúzsku uplatnili nové pravidlo 16. augusta v druholigovom stretnutí medzi Nancy a Le Mans.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Francúzsko

Pozri viac

HOKEJ.sk