ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Valjent: Bola to exhibícia. Dúfal som, že zápas čím skôr skončí
zdroj: TASR

Valjent: Bola to exhibícia. Dúfal som, že zápas čím skôr skončí

Na kraji obrany nehral viac ako rok. Aj preto čakala prirodzeného stopéra Martina Valjenta neľahká úloha v zápase proti Chorvátsku. Piatkový kvalifikačný duel však Slováci nezvládli a 23-ročný rodák z Dubnice nad Váhom sa musel prizerať tomu, ako postupne "sokoli" inkasujú štyrikrát. Hoci samotný Valjent robil, čo mohol, so svojím predstavením nebol spokojný.

"Myslím si, že odo mňa to bol veľmi zlý výkon. Snažil som sa robiť, čo sa dalo, ale spravil som málo, aby som niečo ukázal," priznal zadák španielskeho tímu RCD Mallorca v mixzóne po nevydarenom kvalifikačnom stretnutí. Nebál sa podotknúť, že celý tím si na Štadióne Antona Malatinského počínal zle. Chorváti pôsobili na ihrisku viac než suverénne. Školili našu obranu, boli viac na lopte a Slováci niekedy pôsobili iba ako kuželky, čo si mladé defenzívne eso plne uvedomovalo. "Myslím si, že tých 90 minút bolo na ihrisku jednoznačných. Nedá sa hovoriť ani o smole, jednoznačne nás vo všetkom prekonali. V šanciach, súbojoch, rýchlosti, vo všetkom. Keď sú hráči ako oni vo forme a v pohode, asi to takto dopadne."

Sprvu sa pritom hovorilo o kríze Chorvátska, ktoré postrádalo Andreja Kramariča, Matea Kovačiča, ba dokonca Ivana Rakitiča. Podľa Valjenta to však zverenci Pavla Hapala neriešili. "Stále sú vicemajstri sveta, obrovské mená a my sme neurobili nič preto, aby sme im to sťažili. Nedá sa hovoriť o snahe. Oni dominovali vo všetkom," hneval sa ďalej dubnický odchovanec. Dominantní "vatreni" už po 72 minútach vyhrávali vysoko 3:0 a v závere si dovoľovali futbalové parádičky, ktorým zatlieskali aj slovenskí priaznivci. Zápas s konečným rezultátom 0:4 sa však podľa Valjenta zlomil skôr.

Kľúčovým faktorom bolo, že Slováci inkasovali gól do šatne a následne aj okamžite po zmene strán. A to napriek radám českého kouča. "Hapal povedal, že musíme spresniť hru a byť agresívnejší. 0:1 po prvom polčase bolo málo na to, koľko šancí si vytvorili a druhý gól nás úplne zlomil. Chceli sme otvoriť hru a zo zápasu bola exhibícia. Následne som dúfal, že stretnutie čím skôr skončí. Nemali sme sily fyzické a ani morálne. Videli ste to sami," smútil progresívny obranca. Aj pre zlý výkon sa domáce mužstvo muselo vyrovnať s piskotom z trnavských tribún. "Keď prehráme po takomto výkone, zaslúžime si ho. V športe je to normálne," reagoval Valjent.

Slovensko - Chorvátsko
Slovenská obrana sa viackrát zmohla iba na obdiv futbalového umenia Chorvátov. (foto: tasr)

Slovensko však nesmie príliš dlho smútiť. Už v pondelok čaká našich reprezentantov jeden z kľúčových duelov v rámci snahy o postup na ME 2020. "Sokoli" sa vydajú do Budapešti a proti domácim Maďarom budú chcieť odčiniť piatkové vysoké zaváhanie. "V prvom rade sa treba odosobniť od tohto výkonu. Vieme, o čo ideme hrať v Maďarsku a musíme sa dať do pokoja a pridať vo všetkých činnostiach, čo sme robili zle a ísť si za výhrou. Vieme, prečo tam chceme ísť. Po takomto zápase je ťažko mať veľké reči a biť sa do pŕs. Do Maďarska však musíme ísť so skromnosťou, pokorou a obrovským nasadením. Ukázať, že futbal vieme hrať lepšie ako dnes," dodal na záver sklesnutý, no napriek tomu sebavedomý Valjent.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: A-Mužstvo

Pozri viac

HOKEJ.sk