ProFutbal.sk ProFutbal.sk

V Podbrezovej nespokojnosť a sklamanie. Poliaček: Musíme sa k tomu postaviť chlapsky
zdroj: TASR

V Podbrezovej nespokojnosť a sklamanie. Poliaček: Musíme sa k tomu postaviť chlapsky

Od začiatku mali patriť medzi ašpirantov na popredné priečky, po úvodných siedmich kolách im ale v druholigovej tabuľke patrí hrozivé jedenáste miesto. Futbalisti Podbrezovej len dvakrát vyhrali a až päťkrát prehrali, s čím v klube panuje veľká nespokojnosť. Nastavenú filozofiu ale vedenie meniť nehodlá a verí v zlepšenie situácie.

„Je to pravda, sme nespokojní, smutní, sklamaní. Neočakávali sme, že to v úvode sezóny bude takto, čakali sme, že budeme mať viac bodov a väčšiu radosť z účinkovania v druhej lige. Musíme sa ale k tomu postaviť chlapsky, ďalej pracovať. Čakajú nás tri domáce zápasy po sebe, tak verím, že to otočíme a konečne sa nakopneme,“ rozhovoril sa v štúdiu TV Hronka generálny manažér „železiarov“ Miroslav Poliaček, ktorý priznal, že ambície minuloročného fortunaligistu boli, a stále aj sú úplne iné: „V lete sme sa rozprávali o tom, že druhá liga je iná súťaž. Spravili sme veľa zmien, rozhodli sme sa dať priestor mladým hráčom. Potrebovali sme, aby si to čím skôr sadlo. Druhá liga je súbojovejšia, jednoduchšia, viac sa behá, veľmi dôležité sú štandardné situácie. To všetko sa potvrdilo, žiaľ, my sme to nezvládli, to si musíme priznať.“

Podbrezová radosť
Veľa radosť si zatiaľ Podbrezová v druhej lige neužila. Zo siedmich zápasov vyhrala len dva (foto: Lukáš Urbašík)

Do sezóny vstúpili Stredoslováci rozpačitým víťazstvom nad nováčikom z Košíc (2:1), následne podľahli Popradu a Skalici, teda súperom, s ktorými by podľa prognóz mali bojovať o popredné priečky. Reakciou bol triumf rozdielom triedy nad Liptovským Mikulášom, po ktorom všetci v klube verili v zlepšenie. Nestalo sa. Podbrezová v ďalších dvoch kolách podľahla Komárnu a Banskej Bystrici, čo definitívne stálo miesto trénera Vladimíra Veselého. Ani jeho nástupcovia Jozef Mores a Martin Poljovka ale nezačali najlepšie, hoci v druhom kole Slovnaft Cup-u potvrdili pozíciu favorita a vyradili Rudňany, na pôde lídra druhej ligy z Dubnice prehrali 1:3. 

„Dali sme šancu dvojici Mores - Poljovka, pretože poznajú klub, dlhšie v ňom pracovali. Obaja sú energickí tréneri, veríme, že prebudia kabínu. Mužstvo má určite na viac, ako doposiaľ ukázalo, v súčasnosti je však už aj psychicky ubité. Verím, že spolupráca s novými kormidelníkmi bude dlhodobá. Sú to prakticky domáci tréneri, majú vzťah ku klubu, čo je tiež súčasť našej filozofie. Chceme dávať priestor neokukaným mladým ľuďom. Nie vždy to vyjde, ale ak to neskusíme, tak to nezistíme. Ja tejto dvojici verím,“ vyhlásil Poliaček a na adresu odvolaného Vladimíra Veselého dodal: „V tejto fáze prestupového obdobia už bolo jednoduchšie vymeniť trénera, ako robiť veľké zmeny v kádri. Nebolo to však o tom, že by za všetko mohol Vlado Veselý, všetci si môžeme spytovať svedomie. Nielen tréneri, ale aj ja či hráči. Máme mladých chlapcov, ktorí majú právo na omyly, ale v kádri je toľko skúsenosti a kvality, že by sa to malo prejaviť. Hlavné hráči v strednom veku by už nemali mať také výkonnostné výkyvy, ale mali by si držať svoj štandard. Niektorí zaostávajú za očakávaniami.“

Jozef Mores
Vedenie klubu verí, že dvojica Mores - Poljovka správne nabudú psychicky ubitú kabínu (foto: TASR)

Prekvapením pre mnohých priaznivcov bolo ukončenie spolupráce so skúseným stredopoliarom Dávidom Leškom, ktorý sám prejavil túžbu zmeniť pôsobisko a napokon sa upísal FC Košice. Do tímu pribudli ofenzívny univerzál Martin Pribula, mládežnícky reprezentant Severného Macedónska Kristijan Trapanovski či obranca Erik Otrísal. Zmien v Podbrezovej nastalo od začiatku roka už neúrekom a aj to je podľa Poliačeka jeden z dôvodov aktuálnej nelichotivej situácie. „Keď si to spätne premietnem, asi nebolo šťastné, že sme do klubu prišli počas rozbehnutej sezóny a urobili sme naozaj veľa zmien. Mali sme zadanie od vedenia klubu, došlo k zmene filozofie, žiaľ, nesadlo si to a jar bola nevydarená. Možno, ak by sme sa zachránili vo Fortuna lige, v lete by nedošlo k ďalším zmenám a káder by sa stabilizoval. Dnes stále naháňame, čo sa udialo, ale nechcem plakať nad rozliatym mliekom. Musíme ďalej pracovať, zmien už bolo dosť, musí si to sadnúť. Verím, že v zime už budú zásahy do tímu minimálne,“ zaželal si stále len 36-ročný funkcionár, ktorý prišiel do Podbrezovej z konkurenčného Pohronia.

Zlé výsledky so sebou automaticky prinášajú i zvýšený tlak, majiteľ klubu Vladimír Soták ale vraj stále verí nastolenej filozofii. „Komunikujeme spolu pravidelne, majiteľ vie o všetkom, zaujíma sa aj o mládež, žije futbalom. Viac-menej nás podporuje, hovorí nám, aby sme vydržali, že situácia sa otočí. Vedenie klubu sa jednoducho v zime rozhodlo, že chce futbal robiť inak. Cieľom je dávať priestor mladým hráčom, dostať ich do sveta a získané prostriedky investovať späť do klubu. Mňa táto robota láka a baví, hoci nie je jednoduchá. Je to práca s mladými trénermi a hráčmi, no my z toho neuhneme. Vedenie sa teší, keď vidí v zostave mladých hráčov ako Ďatko, Galčík či Mejri. To je naša cesta. Nepodceňujeme ani prácu s mládežou, už teraz sme dosť posilnili niektoré kategórie. Boli by sme radi, ak by postupne bolo v A-tíme čo najviac chalanov z našej mládeže,“ uzavrel rozsiahle interview v relácii Kopačky Miroslav Poliaček.

zdroj: youtube.com/FK Železiarne Podbrezová

Odporúčame

Najnovšie z klubu: FK Železiarne Podbrezová

Pozri viac

Najnovšie z ligy: 2. liga

Pozri viac

HOKEJ.sk