ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Süttö nežiada rozprávkové výkony, Šemrinec vyučoval dejiny
zdroj: AS Trenčín

Süttö nežiada rozprávkové výkony, Šemrinec vyučoval dejiny

Trenčania pred duelom s poslednou Nitrou chytili dobrú formu a verili, že trojzápasovú víťaznú sériu potiahnu aj ďalej. Stačilo však približne dvadsať minút výpadku a z jasného víťazstva bola dráma, v ktorej mohli vyhrať tak hráči AS, ako aj Nitry. Nakoniec sa body delili, z čoho mali väčšiu radosť, pochopiteľne, hostia. Ich trénera však tešil najmä spôsob, akým jeho zverenci o bod zabojovali.

Po polhodine a góloch Koolwijka a Čatakoviča sa zdalo, že Nitra odíde z ihriska v Žiline možno s ešte vyššou prehrou, ako po zápase s MŠK, alebo ako Senica deň predtým po dueli so „šošonmi“. Lenže, po polčasovej prestávke sa začali diať veci. Modrí spod Zobora odmietli byť obetným baránkom trenčianskych chúťok, po piatich minútach a dvoch góloch bolo vyrovnané a začal sa boj. Zrazu sa zotreli rozdiely medzi tými, ktorí sú v pohode a tými, čo zatiaľ veľa vody v ročníku nenamútili. 

Trenčín sa pustil do naháňačky za výhrou, Van Kessel, Depetris aj Bukari boli ku gólom blízko, ale Nitrania stáli domácim v ceste dobrým výkonom. Zlatý bod nechceli pustiť z hrste a nakoniec mohli mať tri, keby striedajúci Šimončič trafil o pár centimetrov viac doprava a namiesto do žrde za Šemrinca.

Stačí mu 100

Nitra sa vďaka bodu odpútala, aspoň do ďalšieho kola, z poslednej priečky v tabuľke. Dve kolá späť po prehre Nitry v Žiline bol tréner Marián Süttö veľmi nespokojný s prístupom svojich mladých hráčov, ktorí si nevážili šancu, ktorú v jeho tíme dostávajú. Tentoraz ich pochválil. „Som večný kritik mladých hráčov. Nekritizujem však ich kvalitu, ale nasadenie. Ukázali, že sa to dá, keď chcú. Samozrejme, budem na nich ešte náročnejší. V súťaži, kde je veľa mladých hráčov, musia ísť na sto percent. Nie na 120 či 130, rozprávkové výkony od nich nepožadujem. Stačí mi sto, a tie tentoraz do zápasu dali, a preto sme si vypýtali aj šťastie na svoju stranu,“ prezradil tréner Nitry.

Marián Süttö / Marian Sutto (FC Nitra)
Nestáva sa často, aby tréner Nitry Marián Süttö pochválil výkon mladých hráčov (foto: TASR)

Akú veľkú cenu má pre Nitranov bod, ktorý s Trenčanmi uhrali? „Veľkú. Dodali sme si ním vieru vo vlastné sily. Sme však na začiatku cesty. Vieme, že sú súperi, ktorí sú niekde inde. Pozerať sa na hru Trenčanov je, napríklad, zážitok a bavilo ma to, pretože hráči sú neskutočne kvalitní. Bod a výkon nás musia posunúť mentálne dopredu. Musíme mať vieru vo svoje sily, nastaviť limity hráčov, aby v každom zápase išli v podobnom trende. V posledných dueloch to dokazujú a okrem polčasu proti ViOn-u a výkonu na pôde Žiliny, nemám voči nim žiadne výhrady. Chce to trochu trpezlivosť,“ dodal Süttö.

Remíza možno viac ako výhra

Veľkú trpezlivosť potreboval aj Miloš Šimončič. Jeden z najskúsenejších hráčov Nitry sa dostal na ihrisko až v 90. minúte a strelou do žrde na samom konci zápasu poriadne vystrašil Trenčanov. Pre Šimončiča je však podstatné, že vôbec hrať a vystreliť vôbec mohol. Pre zdravotné problémy s tetániou nevedel, či vôbec ešte niekedy obuje kopačky v súťažnom zápase. „V utorok som absolvoval vyšetrenie u doktora Maloviča, ktorý mi odobril, že môžem naplno trénovať. Bol som aj s trénerom dohodnutý, že do hry pôjdem maximálne na päť – desať minút. Začiatky sú tak pre mňa ťažké, ale som rád, že som konečne na ihrisku. Dúfam, že minút a štartov bude na moje konto pribúdať. Je to pre mňa veľký psychologický moment, že som mohol hrať. Do utorka som bol v neistote a riešil som už možno aj inú, ako športovú kariéru, ale dúfam, že zdravie mi vydrží a budem sa cítiť lepšie každým jedným dňom,“ hovoril po zápase pre ProFutbal.sk s pokorou v hlase 32-ročný futbalista.

Nitra tréning (Miloš Šimončič, Marian Sutto, Marián Süttö)
Po dlhšom čase sa v zostave "Corgoňov" objavil aj skúsený stredopoliar Miloš Šimončič (foto: fcnitra.com)

Reprezentačnú pauzu využije stredopoliar Nitranov čo najefektívnejšie. „Pôjdem určite hrať aj za B-tím, nastúpiť chcem aj v pohárovom dueli, skrátka pridávať si postupne tak, aby som vydržal odohrať celý zápas. Pomôže mne aj celému tímu k lepším výkonom aj bod, ktorý sme proti Trenčínu uhrali. Je to možno viac, ako keby sme vyhrali 1:0 a bránili by sme celý zápas. Takto máme po zlepšenom výkone bod, s ktorým sme pred zápasom veľmi nerátali,“ zakončil Miloš Šimončič.

Dresy so silným odkazom

Body však po zápase postrádali domáci Trenčania. Jeden sa im z „domáceho“ žilinského trávnika málil. „Mali sme streliť tretí gól a bolo by po zápase. Namiesto toho sme si nechali streliť za päť minút dva góly. Aj potom sme však mali dosť príležitostí na to, aby sme zápas vyhrali, no mohli sme aj prehrať. Pri prvom góle Nitry to bola náhoda, loptu som sa snažil vyraziť a dostala sa od Chobota do brány. Pri druhom to bola nakopnutá lopta za našu obranu, ale s tým musíme počítať, keďže hráme vysoko a dávať si na tieto situácie pozor, pretože to bola jedna z mála vecí, ktorou sa súper mohol proti nám presadiť,“ myslel si po zápase sklamaný gólman Igor Šemrinec.

Trenčín radosť (Ryan Koolwijk)
Ani jeden z tímov si nezabudol pripomenúť 75. výročie SNP (foto: AS Trenčín)

Trenčín aj Nitra nastúpili na zápas v dresoch, ktoré neboli bežnými. Výrazným logom si pripomínali odkaz Slovenského národného povstania a nedávne 75. výročie od jeho vypuknutia. Na dresoch bol, okrem grafiky, aj text rozkazu, ktorý podplukovník generálneho štábu Ján Golian vydal 29. augusta 1944 posádkam slovenskej armády. Rozkaz so šifrou „začnite s vysťahovaním“ znamenal, aby začali klásť ozbrojený odpor nemeckým okupačným silám. Práve to bol signál na začiatok SNP. Dresy pôjdu do dražby a výťažok z nej pôjde na obnovu Pamätníka umučených v trenčianskom lesoparku Brezina. Ten je venovaný 69 obetiam fašizmu, ktoré na týchto miestach popravili Nemci v období od októbra 1944 do apríla 1945. Trenčiansky klub i jeho fanúšikovia sú známi svojím negatívnym postojom k rasizmu, xenofóbii a fašizmu.

„Som rád, že takéto niečo náš klub zorganizoval. Škoda, že na zápase nebolo viac ľudí. Je to ďalšia z vecí, ktorou sa klub prezentuje na verejnosti. Mám rád takéto myšlienky a podporujem ich. Aj spoluhráči zo zahraničia sa ma celý týždeň pýtali, čo to znamená, tak som im to presne vysvetlil. Chalani to pochopili a možno sa to aj vďaka nim dostane do iných krajín. Aj video pred zápasom počas nástupu tímov bolo silné a emotívne,“ dodal na záver Šemrinec.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Trenčín

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

HOKEJ.sk