Rozprávkové leto ViOn-u, tréner Ružomberka Haspra cíti zvyšujúci sa tlak
zdroj: Jozef Bedej

Už iba jeden bod chýba futbalistom Zlatých Moraviec na to, aby vyrovnali svoje bodové konto zo základnej časti minulej sezóny. Vtedy v 22 dueloch nazbierali iba 14 bodov, dnes ich majú na konte 13 už po úvodných siedmich stretnutiach. Posledný augustový deň ViOn zdolal na domácej pôde trápiaci sa Ružomberok (4:2) a zaknihoval už štvrté víťazstvo v novom ročníku.

Základ víťazstva domáci položili v prvom polčase, keď sa po góle Brašeňa z 13. minúty rýchlo ujali vedenia a pred prestávkou ho ešte navýšili na rozdiel triedy Sloboda so Švecom. Keď Ďubek po zmene strán strelil štvrtý gól, zdalo sa byť definitívne rozhodnuté. Liptáci ale prekvapivo ožili, v rozpätí 66. až 76. minúty vďaka Twardzikovi s Gerecom znížili a do samého konca bojovali. Na viac to však už nestačilo.

Dýcha sa im ľahšie

„Vedeli sme, že nás čaká ťažký zápas. Hra, akou sa prezentuje Ružomberok, nezodpovedá tomu, koľko bodov majú na konte. Každopádne, chceli sme využiť ťažšiu situáciu, v ktorej sa aktuálne súper nachádza. Podarilo sa nám vstúpiť do stretnutia aktívne, ujali sme sa vedenia, v prvom polčase sme boli efektívni. Ani napriek trojgólovému vedeniu sme nešli brániť výsledok, pridali sme ďalší gól. Žiaľ, po jednom z faulov v strede poľa hráči poľavili v koncentrácii, namiesto hry debatovali s rozhodcom, prišla penalta a prvý gól hostí. Ružomberok ožil, do našich hláv sa trošku vkradla nervozita či obava o výsledok. Hoci súper strelil aj druhý gól, podarilo sa nám to už do konca dohrať v pokoji. Sme za to radi, pretože opakujem, Ružomberok má kvalitné mužstvo. Vážime si toto víťazstvo, aj do ďalších zápasov ale pôjdeme s pokorou,“ zhrnul na tlačovej konferencii kormidelník ViOn-u Karol Praženica.

Karol Praženica a Ján Haspra
Karol Praženica sa teší z vydareného vstupu do sezóny, Ján Haspra má úplne opačné starosti (foto: Jozef Bedej)

Štyridsaťosemročný tréner dobre vie, že tak vydarený vstup do sezóny v Zlatých Moravciach dlho nepamätajú. „Nerád by som to porovnával s minulou sezónou. Samozrejme, dýcha sa nám ľahšie. Pred začiatkom súťaže sme si povedali, že nechceme byť v takej situácii, v akej bolo mužstvo po ostatnej jeseni. Ideme krok za krokom a snažíme sa naplniť náš cieľ. Uvidíme, čo to nakoniec prinesie,“ dodal Praženica, ktorý sa aktuálne môže spoľahnúť na kvalitný a skúsený trojzáprah v strede poľa Ďubek - Duga - Sloboda. Práve táto trojica bola strojcom sobotňajšieho triumfu, pri ktorom mužstvo prvýkrát pod jeho vedením strelilo štyri góly. „Je pozitívne, keď sa strelecky presadíme, za posledné dva zápasy sme dali sedem gólov. Sme efektívnejší a verím, že to vydrží čo najdlhšie. Snažíme sa hrať na víťazstvá, nečakáme na chyby súperov, chceme byť aktívni. Stojí to veľa síl, ale hráči v ostatných dvoch zápasoch videli, že sa to oplatí. Dúfam, že v tom budeme pokračovať,“ uzavrel niekdajší stredopoliar.

Trpezlivosť, trpezlivosť, trpezlivosť

Úplne opačné starosti má Praženicov náprotivok Ján Haspra. Ružomberku sa po veľkých zmenách v kádri nedarí, zo siedmich zápasov vyhral iba jeden a v priebežnom poradí mu patrí až deviata priečka. „Do každého zápasu vstupujeme s istým herným plánom, žiaľ, potom sa prezentujeme úplne iným spôsobom, ako sme plánovali. Hlavne v prvých polčasoch. Neviem si vysvetliť, aká je príčina. Upozorňujeme sa na koncentráciu, na individuálne zlyhania. Napriek tomu sa chybám nevyhneme a prehrávame. Prvý polčas bol z našej strany katastrofálny, zápas sa nám rozpadol ako domček z kariet. Do druhého dejstva sme vstúpili dobre, paradoxne, súper pridal štvrtý gól. Neviem, či potom domáci poľavili, alebo sme my zapli na vyššie obrátky, no posledná polhodina bola zaujímavá. Mohli sme to zdramatizovať ešte viac. ViOn ale vyhral zaslúžene. My si v kabíne musíme znovu povedať, čo robíme zle a nabudúce už tieto chyby nerobiť,“ prízvukuje 50-ročný lodivod Liptákov.

Zlaté Moravce radosť
Zlatomoravčania majú už na konci augusta na konte takmer rovnaký počet bodov ako po základnej časti minulej sezóny (foto: Jozef Bedej)

Pod Čebraťom boli stále vysoké ciele, bronzový tím z minulého ročníka sa ale dnes výsledkovo trápi. Pomôcť by mu mohla dvojtýždňová reprezentačná prestávka, ktorú spestrí pohárový duel v Martine (10. septembra). „Neviem, či nám reprezentačná prestávke padne vhod. Podľa mňa ani nie, pretože by sme sa chceli z tejto situácie, v ktorej sme sa ocitli, dostať čo najskôr. Teraz máme dvojtýždňovú pauzu a ťažkého súpera v pohári. Musíme sa s tým ale vysporiadať chlapsky, nemôžeme plakať. Všetci tréneri tímov, proti ktorým hráme, chvália náš herný prejav, no musíme sa presadiť aj bodovo. Bez toho to bude ťažké,“ uvedomuje si Haspra, ktorý zároveň priznal, že cíti zvyšujúci sa tlak na svoju osobu: „Nie som naivný. Zo strany klubu mi ten tlak nedávajú pocítiť, ale sám viem zhodnotiť situáciu. Neustále hovorím o trpezlivosti. Rozhodli sme sa ísť cestou omladenia kádra a podľa mňa je to tá správna cesta. Ak budeme trpezliví, prinesie to svoje ovocie. Spomeňme si na Žilinu, ktorá sa pred piatimi rokmi tiež trápila, ale vydržali to a teraz im celé Slovensko závidí počet hráčov, ktorých sa im podarilo vychovať.“