ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Bil ho a zakazoval hrať zápasy či ženiť sa. Son ďakuje metódam otca
zdroj: Krídelník Tottenhamu Son Heung-min uniká slovenskému stopérovi Interu Miláno Milanovi Škriniarovi. (TASR/AP)

Bil ho a zakazoval hrať zápasy či ženiť sa. Son ďakuje metódam otca

"Sonnyho v Ázii milujú. Je ikona. Je rovnako populárny ako kedysi David Beckham. Ľudia ho majú za vzor a neprekvapuje ma to. Neustále sa chce zlepšovať a pracovať tvrdšie. K jeho mentalite by mali vzhliadať ľudia po celom svete," povedal o Son Heung-minovi tréner Tottenhamu Mauricio Pochettino.

Dvadsaťsedemročný Son je hviezdou anglickej Premier League. V minulej sezóne inšpiroval Tottenham k ceste do finále Ligy majstrov, Manchestru City vo štvrťfinále strelil tri góly. Celkovo ich v ročníku zaznamenal 20, ďalších 10 pripravil spoluhráčom. S Kanom a Eriksenom sú lídrami ofenzívy Spurs. No ani rastúca popularita a hodnota na trhu nemenia charakter juhokórejskej hviezdy.

Na to, aby "nespyšnel", dohliada otec Son Woong-jung. Spoločne žijú v londýnskom apartmáne, odmala dohliadal na progres svojho syna. Na futbalových schopnostiach pracovali s veľkou precíznosťou. A inak, než je bežné.

"Obsesia z dosahovania víťazstiev vedie u mladých hráčov k nadmernému tréningu. Ich telá dostávajú väčšie porcie, než aké dokážu absorbovať. To im neskôr zruinuje kariéry," povedal Son Woong-jung pre Korea Exposé. Bývalý profesionál skončil predčasne práve kvôli zraneniam. Nechcel, aby rovnaké chyby opakoval jeho syn.

Son Heung-min mal do 14 rokov od otca zakázané hrať zápasy. Trénoval intenzívne, no nie viac ako dve hodiny denne, aby predišiel zraneniam. Nikdy sa neučil nové veci, kým dokonale neovládal predchádzajúce cvičenia. Jednoduchým a nerizikovým úkonom sa však venoval aj niekoľko hodín denne. Napríklad 3-4 hodiny neustále dribloval s loptou. Son priznal, že v dôsledku toho často prichádzal o nechty na prstoch nôh. No po niekoľkých mesiacoch udržal loptu vo vzduchu aj hodiny bez jediného pádu.

Na odpor či flákanie sa nebol priestor. Otec bol prísny. "Veľa som synov bil, pretože niekedy to je nevyhnutné. Viem, že Európania to nepodporujú, no naša kultúra je iná."

Od správneho držania tela cez techniku behu po streľbu na bránku. Otec so synom si prechádzali jednu disciplínu po druhej. Všetko viedli k dokonalosti. Son Heung-min neabsolvoval ani tréningové zápasy. Podľa otca majú vplyv na psychiku športovca vo vývoji.

V šestnástich prešiel zo Soulu do nemeckého Hamburgeru. "Prišiel s ním aj otec. Makali spolu každý deň, keď sa naskytla príležitosť. Pracovali na jednoduchých technických veciach," prezradil pre BBC Sonov mládežnícky tréner Markus von Ahlen.

Son Heung-min už po príchode do Európy sníval o angažmáne v Anglicku. Cez Hamburger a Leverkusen si sen splnil a prestúpil do Tottenhamu. Zápasy londýnskeho klubu dnes navštevujú masy fanúšikov z Ázie. Pozdraviť idol chodia i do tréningového centra Spurs. Son sa snaží vyhovieť všetkým, rozdáva autogramy a fotí sa. Pri návrate do vlasti dostáva prijatie, aké nemajú ani veľké hudobné hviezdy.

Rýchlonohý krídelník všetko podriaďuje futbalovej kariére. Je v rokoch, keď hráči dosahujú výkonnostný vrchol. Dokonca na žiadosť otca sľúbil, že sa ožení až keď už nebude hrať na najvyššej úrovni.

"Keď si založíte rodinu, manželka a deti sa stanú prioritou číslo jeden. Futbal je až za nimi. Neviem, ako dlho vydržím na tejto úrovni. No keď skončím v 33 či 34 rokoch, stále môžem mať krásny rodinný život,"
povedal Son Heung-min pre The Guardian

TASR/AP

Londýnsky Hráč roka za uplynulú sezónu je v Ázii ambasádorom futbalu. Uvedomuje si zodpovednosť a nechce sklamať fanúšikov. "Moje zápasy sledujú aj o polnoci či o piatej ráno. Dlžím im za priazeň. A rovnako aj rodičom, ktorí sa vzdali svojich životov a podporujú ma všade, kde pôsobím. Chcem byť príkladom, pretože futbal nie je len o talente, no aj o tvrdej drine. Pozrite sa na môj idol Cristiana Ronalda. Jeho pracovné nasadenie a zanietenie sú väčšie než talent, ktorý dostal. A je najlepší."

Vzorom pre Sona je okrem útočníka Juventusu aj otec, ktorému napriek neortodoxným metódam a prísnej výchove ďakuje za úspešnú kariéru: "Otec neustále myslel na to, čo potrebujem. Odovzdal sa pre mňa a bez neho by som pravdepodobne nebol tam, kde som. Každý hráč potrebuje pomoc. Taktiež je dôležité stretnúť dobrého trénera a mať šťastie. Všetky tieto aspekty sa u mňa zišli a hrali v môj prospech."

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Južná Kórea

Pozri viac

Najnovšie z ligy:

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Reprezentácia - Ostatné

Pozri viac

HOKEJ.sk