ProFutbal.sk ProFutbal.sk

V nominácii SR do 21 rokov nechýbajú Bernát, Strelec či Almási
zdroj: sfzofficial

V nominácii SR do 21 rokov nechýbajú Bernát, Strelec či Almási

Tréner slovenskej reprezentácie do 21 rokov Adrián Guľa nominoval 23 futbalistov na blížiaci sa kvalifikačný zápas o účasť na ME 2021 tejto vekovej kategórie. "Sokolíci" vyzvú v prvom zápase rovesníkov z Azerbajdžanu, a to 6. septembra v Baku. O štyri dni neskôr si v Dunajskej Strede zmerajú sily v prípravnom stretnutí s FC DAC 1904.

Guľovu nomináciu tvoria z veľkej časti hráči z Fortuna ligy či II. ligy, ako tomu bolo aj počas uplynulých nominačných cyklov. Z "legionárov" nájdeme v tejto nominácii stabilných členov - Ľubomíra Tuptu (Hellas Verona) či Christiána Herca (Viktoria Plzeň).

Svoju premiéru v rámci vekovej kategórie do 21 rokov si užijú viacerí hráči. Medzi nimi aj dvaja 18-roční jedinci - stopér Ivan Mesík zo Spartaka Trnava či záložník Ján Bernát zo Žiliny, ktorý je aktuálne s piatimi gólmi najlepší strelec Fortuna ligy. Práve títo dvaja futbalisti preskočia jednu vekovú kategóriu, keďže sa doposiaľ neobjavili ani v nominácii SR do 19 rokov.

"Mesíka z Trnavy sme intenzívne sledovali. Hrať ligu na tej úrovni a tej kvalite, a to najmä v pozícii stopéra, to bolo pre nás interesantné a chceli sme ho vyskúšať. Platí to aj pre Bernáta, vekovo ešte hráča U19, je najlepší strelec ligy a môže byť pre nás zaujímavý, preto sme sa ho rozhodli vytiahnuť," reagoval na otázku ohľadom prítomnosti tohto dua vo svojej nominácii Guľa a dodal: "V prípravnom stretnutí môžeme otestovať ich výkonnosť, keďže preskočili jednu kategóriu. Verím, že to zvládnu."

Skvelými výkonmi si v nominácii Adriána Guľu vypýtali miesto aj Ivan Mesík a Ján Bernát. (koláž: ProFutbal.sk)
Skvelými výkonmi si v nominácii Adriána Guľu vypýtali miesto aj Ivan Mesík a Ján Bernát. (koláž: ProFutbal.sk)

Keďže na hrote útoku Guľovi vypadol Róbert Boženík pre povinnosti v A-tíme, bude sa tím SR 21 spoliehať najmä na mladého zakončovateľa Slovana Bratislava Dávida Strelca, ale i spomenutého Tuptu. Ďalším variantom na hrot bude šesťgólový strelec II. ligy Ladislav Almási v službách FC Petržalka. Práve toho mal Guľa vyhliadnutého už dlhšiu dobu. "Bol v našom portfóliu. Ukazuje sa, že je lepšie presadiť sa v druhej lige ako hrať minútu v najvyššej súťaži. Zlepšil svoju fyzickosť, nábehy, dobre pracuje v pressingu. Podstatné bude aj nastavenie a sebadisciplína," vysvetlil Guľa a k zvyšnej ofenzívnej dvojici doplnil: "Strelec je dôležitá súčasť nášho výberu, čo potvrdzuje svojou výkonnosťou a tým, že dostáva šancu v Slovane. Kooperácia medzi ním a Tuptom by mohla byť zaujímavá."

Jednou zo zložitejších otázok bola podľa Guľu tá, koho nominuje medzi tri žrde. Ku tradičným menám ako Martin Vantruba (Pohronie) či Frederik Valach (Petržalka) sa napokon pripojil v dobrej forme chytajúci Dávid Šípoš (Nitra). "Jedna zo zložitejších otázok bola brankárska. Krajčírik chytáva v Ružomberku, Adrián Slančík sa v Šamoríne dostáva do bránky. Šípoš má však vynikajúcu výkonnosť bez ohľadom na výsledky Nitry. Uvidíme na tréningu, dlhú dobu je však Maťo Vantruba stabilnou jednotkou," prezradil Guľa.

Adrián Guľa verí svojmu mužstvu. Chce postup na ME. (foto: tasr)
Adrián Guľa verí svojmu mužstvu. Chce postup na ME. (foto: tasr)

Mladých Slovákov okrem Azerbajdžanu čakajú v 2. skupine kvalifikácie o ME 2021 do 21 rokov aj hráči z Francúzka, Švajčiarska, Gruzínska a Lichtenštajnska. "Našou ambíciou je urobiť postup. Konečne máme konštruktínych hráčov či futbalistov smerom dopredu. O tom by mala byť reprezentácia," verí svojím zverencom pred začiatkom kvalifikácie Adrián Guľa.

Šampionát sa uskutoční v Maďarsku a Slovinsku, hostiteľské krajiny majú účasť automatickú. Zvyšných 53 krajín zabojuje v kvalifikácii, na záverečný turnaj postúpia víťazi deviatich skupín a najlepší tím na druhom mieste. Ostatné mužstvá z druhých priečok sa predstavia v play off.

Nominácia slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov:
Brankári: Martin Vantruba (FK Pohronie), Frederik Valach (FC Petržalka), Dávid Šípoš (FC Nitra)
Obrancovia:
Dominik Špiriak (FC Ergotelis), Kristián Vallo, Adam Kopas, Branislav Sluka (všetci MŠK Žilina), Martin Šulek (AS Trenčín), Martin Bednár, Marej Oravec (FC DAC 1904 Dunajská Streda), Ivan Mesík (FC Spartak Trnava), Alexander Mojžíš (MFK Ružomberok)
Stredopoliari:
Martin Adamec (OKS Odra Opole), Adam Brenkus (MFK Ružomberok), Christián Herc (Viktoria Plzeň), Peter Kolesár (MFK Zemplín Michalovce), Ján Bernát, Michal Tomič (obaja MŠK Žilina), Martin Kovaľ, Jakub Švec (FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble)
Útočníci: Ľubomír Tupta (Hellas Verona), Ladislav Almási (FC Petržalka), Dávid Strelec (ŠK Slovan Bratislava)

V bránke SR 21 by si mohla vypýtať miesto aj opora Nitry Dávid Šípoš. (foto: tasr)
V bránke SR 21 by si mohla vypýtať miesto aj opora Nitry Dávid Šípoš. (foto: tasr)

Náhradníci:
Brankári:
Adrián Slančík (FC DAC 1904 Dunajská Streda), Samuel Petráš (MŠK Žilina)
Hráči v poli: Adrián Slávik, Jakub Kadák (obaja AS Trenčín), Samuel Kozlovský (ŠK Slovan Bratislava), Peter Pokorný (FC Liefering), Martin Gamboš, Kristián Mihálek (obaja FC Spartak Trnava), Jakub Sedláček (FK Pohronie), Kristián Lukáčik (ŠKF iClinic Sereď), Jozef Špyrka (FK Železiarne Podbrezová), Denis Baumgartner (FK Senica), Marián Chobot, Marek Fábry (obaja FC Nitra), Dávid Ďuriš (MŠK Žilina), Martin Rymarenko (FC ŠTK 1914 Šamorín)

Realizačný tím:
hlavný tréner: Adrian Guľa
asistent trénera: Marián Zimen
tréner brankárov: Pavel Kamesch
kondičný tréner: Martin Kojnok
videoanalytik: Ladislav Kubalík
technický vedúci: Martin Hrnčír
lekár: František Rigó
fyzioterapeuti: Otto Szabó, Jozef Štieber
kustódi: Michal Beseda, Peter Paulický
hlavný vedúci: Ján Greguš

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: U21

Pozri viac

HOKEJ.sk