ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Čína by mohla mať čoskoro ďalších deväť naturalizovaných futbalistov
zdroj: TASR/AP

Čína by mohla mať čoskoro ďalších deväť naturalizovaných futbalistov

Čína, najľudnatejšia krajina sveta, by teoreticky už čoskoro mohla zostaviť reprezentačnú jedenástku rýdzo z hráčov narodených v cudzine. Úradníci aktuálne vybavujú občianstvo deviatim zahraničným hráčom.

V Číne sa týmto smerom vybrali s cieľom prebojovať sa na najbližšie majstrovstvá sveta, ktoré sa v roku 2022 uskutočnia v Katare. Už v poslednej nominácii na septembrový kvalifikačný zápas proti juhoázijskému štátu Maledivy, ktorú nedávno zverejnil Talian Marcello Lippi, sa objavil brazílsky rodák Elkeson, ktorý hrá v čínskej Superlige od roku 2013. Po naturalizácii prevzal meno Ai Kesen a stane sa prvým čínskym reprezentantom bez rodinných väzieb na krajinu. Už minulý rok si debut v čínskej reprezentácii odbil britský rodák Nico Yennaris, ktorého matka pochádza z Číny. 

„Chceme do Kataru. Naturalizovaní hráči nám môžu pomôcť tento krátkodobý cieľ dosiahnuť,“ nechal sa v rozhovore počuť nový prezident Čínskej futbalovej federácie Chen Xuyuan s upozornením, že sa „nejedná o dlhodobú politiku federácie a počet týchto hráčov bude obmedzený“. Priznal tiež, že proces naturalizácie v súčasnosti prebieha u deviatich hráčoch. Medzi nimi sú viacerí útočníci z Brazílie, ktorí hrajú čínsku najvyššiu súťaž, alebo aj bývalý mládežnícky reprezentant Anglicka Tyias Browning.

Čína sa na svetovom šampionáte objavila iba jediný raz, a to v roku 2002. Aktuálne sa nachádza na 71. mieste svetového rebríčka krajín.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Čína

Pozri viac

HOKEJ.sk