ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Slavia už len krok od Ligy majstrov, Celtic poslúži ako ponaučenie
zdroj: slavia.cz

Slavia už len krok od Ligy majstrov, Celtic poslúži ako ponaučenie

Dva momenty rozhodli úvodný zápas play-off Ligy majstrov medzi CFR Kluž a SK Slavia Praha. V hlavnej úlohe boli strelec jediného gólu stretnutia Lukáš Masopust a brankár Ondřej Kolář, ktorý domácim zlikvidoval pokutový kop.

Vyrovnaný zápas vyše 15-tisíc divákov na štadióne bavil, vyložených šancí sa však veľa nezrodilo. Ani rozhodujúci gól nepadol po siahodlhej kombinácii, ale po rohu. A veru, stál za to. V 28. minúte Stanciu ideálne našiel Masopusta, stojaceho za šestnástkou súpera. Dvadsaťšesťročný krídelník placírkou poslal loptu priamo k žrdi a nasmeroval Slaviu do skupinovej fázy Ligy majstrov.

„Trénovali sme to, bol to nacvičený signál. Našťastie to vyšlo a dali sme z toho gól. Som za to rád. Ako sa však hovorí, je jedno, kto dá gól. Hlavné je, že sa vyhralo,“ cituje klubový web slová šťastného strelca, ktorý priznal, že na tréningoch mu podobné zakončenie nevychádzalo: „Má to svoj príbeh. Na tréningoch som sa vôbec nedokázal trafiť. Nikto mi neveril, okrem Jardu Köstla. Pred zápasom som ešte hovoril s Tomášom Součekom a on sa opýtal, či by to nebolo lepšie zakončiť placírkou, pretože priehlavkom je to dosť nepresné. Tak som sa nakoniec rozhodol pre placírku a takto to dopadlo. Musím si to ešte pozrieť, pretože ani poriadne neviem, ako to prešlo až do brány. Dôležité je, že som pomohol tímu.“

Ondřej Kolář
Ondřej Kolář prvýkrát v živote chytil pokutový kop (foto: slavia.cz)

Po zmene strán Kluž zvýšil aktivitu a vyrovnanie bolo na dosah. Zvlášť v 79. minúte, keď hlavný rozhodca odpískal diskutabilnú penaltu po nemotornom zákroku Nigérijčana Olayinku vo vlastnej šestnástke. Domáci útočník Billel Omrani však na brankára Kolářa nevyzrel. „Budem na to spomínať rád, bola to totiž moja prvá chytená penalta v živote. Na tento moment budem určite dlho spomínať. Mal som strelca dobre naštudovaného, vedel som, že bude čakať do poslednej chvíle na to, či niekam skočím. Veľmi som mu však na výber nedal a stranu som trafil,“ rozplýval sa 24-ročný gólman.

Napriek cennému víťazstvu ešte v tábore Slavie neoslavujú. Trénera Jindřicha Trpiškovského mrzelo, že jeho tím nevyužil viac šancí z prvého polčasu. Aj preto pred odvetou zdvihol varovný prist, uvedomujúc si silu rumunského majstra. „Bolo to veľmi vyrovnané, súboj dvoch silných a futbalových tímov. Ak chceme postúpiť, musíme doma podať omnoho lepší výkon. Kluž má kvalitný tím, toto sú zápasy presne pre nich. S Celticom to bolo rovnaké, nikto im neveril a oni vonku vyhrali 4:3. Ich mentalita sa prejavila i v závere nášho zápasu, majú v tíme dobré individuality a sú zohratí. Vonku hrajú ešte lepšie ako doma, takže šance na postup sú podľa mňa stále rovnaké. Bude záležať na tom, kto to ako unesie,“ domnieva sa 43-ročný rodák z Prahy.

Jindřich Trpišovský
Tréner Jindřich Trpišovský vie, že jeho tím čaká v odvete ešte veľa práce (foto: slavia.cz)

Posledný český zástupca v pohárovej Európe má skupinovú fázu Ligy majstrov naozaj na dosah, no i kabína si uvedomuje, že práca ešte nie je dokončená. „Sme od toho už len jeden zápas. Druhý polčas bol ale varovaním. Musíme byť efektívnejší, nemôžeme byť pasívni, ako sme boli v druhom dejstve. Kluž má veľmi kvalitný tím, dvakrát vyhrali ligu, pravidelne hrajú európske poháre,“ upozornil Masopust a brankár Kolář pre slavia.cz na záver dodal: „Je dôležité, že sme strelili gól vonku, verím, že tento dvojzápas dotiahneme do zdarného konca. Ideálne by bolo, ak by sme skórovali aj doma. Všetci cítime, že sme blízko, ale musíme si uvedomiť, že máme za sebou len polčas. Odveta môže dopadnúť akokoľvek. Vieme, že Kluž hrá vonku dobre a strieľa góly. Musíme sa vyvarovať chýb, ktoré urobili ich predošlí súperi. Verím, že to doma zvládneme.“

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Slavia Praha

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Česko

Pozri viac

HOKEJ.sk