ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Fabuľa po premiére na lavičke Košíc: Nie sme kúzelníci, no je na čom stavať
zdroj: Facebook/mfkskalica.sk

Fabuľa po premiére na lavičke Košíc: Nie sme kúzelníci, no je na čom stavať

V úvode minulého týždňa prevzal trénerské žezlo, pred prvým súťažným duelom v košických farbách mal preto len minimum času na zoznámenie sa s novým mužstvom. Reč je o Marekovi Fabuľovi, novom trénerovi FC Košice, ktorý vo svojej premiére na lavičke východniarov zaznamenal v Skalici prehru 0:1.

Stavať na druhom polčase

„Vedeli sme, proti komu nastupujeme. Skalica je veľmi kvalitné mužstvo, ašpirant na postup. My sa nachádzame v úplne inom rozpoložení. Za týždeň sme sa snažili urobiť s mužstvom maximum. Škoda, že sme nemali v zápase trošku viac šťastia. Domáci boli sebavedomejší, futbal z ich strany mal hlavu a pätu. My sme sa im to snažili čo najviac znepríjemniť. Domáci mali síce náznaky príležitostí, ale dokázali sme to dobre vyriešiť. Boli tam nejaké štandardky, ale tie sme s prehľadom odvrátili. Druhý polčas bol od nás veľmi dobrý. Škoda, že sme v závere nemali trošku viac šťastia. Musíme sa oň viac pobiť a prikloniť ho na svoju stranu,“ hodnotil Marek Fabuľa duel na Záhorí. O jediný presný zásah stretnutia sa postaral na sklonku prvého dejstva skalický ostrostrelec Roman Haša. Mimochodom, pre odchovanca Slovácka šlo už o piaty gól v ligovej sezóne, pričom štyri nesú pečať víťazného presného zásahu.

Podľa predpokladov mali počas zápasu hru v moci zeleno-bieli. Hostia však svojou trpezlivou taktikou nepúšťali súpera do výraznejších príležitostí, pričom hneď v úvode stretnutia mohli ísť do vedenia. Nepodarená „malá domov“ v podaní Mareka Frimmela opečiatkovala pravú žrď Junasovej brány. Hostia vystrčili rožky najmä na konci stretnutia, keď v posledných minútach trikrát nebezpečne ohrozili súperovu bránu. Dvakrát vytiahol Junas výborné zákroky po Gállových streleckých pokusoch, raz mu lopta nešťastne prepadla pomedzi rukavice, ale skóre sa ani po tejto situácii už nezmenilo. „Myslím si, že v prvom dejstve boli domáci o gól lepší, v druhom zasa my. Pokojne sa to preto mohlo skončiť remízou. Nepodarilo sa, futbal je však taký. Musíme uznať kvality súpera. Domácim blahoželám k víťazstvu a želám im, aby sa im podarilo to, čo si v klube všetci prajú,“ pokračoval v priateľskom duchu 44-ročný kormidelník. 

Marek Fabuľa na tlačovej konferencii po zápase v Skalici (foto: futbalnet.tv)
Marek Fabuľa na tlačovej konferencii po zápase v Skalici (foto: futbalnet.tv)

Marek Fabuľa počas týždňa hovoril o potrebe kvalitnej defenzívnej činnosti, bez ktorej nemožno vyhrať futbalovú vojnu. Košičania majú pod jeho vedením za sebou zatiaľ len jednu futbalovú bitku. Síce výsledkovo neúspešnú, ale s prísľubom do budúcnosti: „Naši hráči vstúpili do zápasu nervóznejší, potrebujú čas, aby si osvojili niektoré nové veci. Vyústením našej snahy bol druhý polčas, keď sme sa domácim dokázali vyrovnať v súbojovosti a rýchlosti prevedenia jednotlivých situácií. Aj preto sme dokázali vyrovnať hru a dostali sme sa do nejakých šancí či pološancí. Nie sme kúzelníci, ktorí by za týždeň dokázali zázraky. Potrebujeme trošku času. Chlapci však hrali fakt dobre, som spokojný s ich prístupom a nasadením. Na druhopolčasovom výkone budeme stavať.“

Konečne v súťažnom zápase

Po prvých štyroch ligových dueloch mali Košičania na konte deväť inkasovaných gólov. V akom mentálnom rozpoložení našiel tréner Fabuľa svojich nových zverencov? „Ak máte sériu, keď získate jeden bod, tak nie v najlepšom. Preto je potrebný čas, aby sme hráčov dostali na výšku, aby získali sebavedomie a boli presvedčení o svojich kvalitách. Preto budem opätovne hovoriť o druhom polčase, ktorý spĺňal požadované kritériá. Toto musí byť pomyselný spodok a odtiaľ sa môžeme odraziť vyššie a vyššie.“

V sobotnom zápase dostal príležitosť v bráne skúsený Gejza Pulen, pričom 22-ročný Matej Fabini, ktorý odchytal prvé štyri zápasy, sa neobjavil ani na zápasovej súpiske. „Potrebujeme od mladého brankára, aby získal naspäť stratenú sebadôveru. Domov sme sa vrátili okolo piatej ráno, v nedeľu nastúpil za farmársky tím. Chceli sme, aby bol pripravený,“ vysvetlil tréner.

Gejza Pulen
Gejza Pulen (foto: jäzva)

„Inkasovaný gól ma mrzí, ale už to nevrátime späť. Bohužiaľ, taký je futbal, góly padajú po chybách. Súťažný duel som odchytal po ôsmich mesiacoch, nie som ešte úplne fit. Asi mi ešte chýba nejaký zápas k tomu, aby bola moja istota v bráne stopercentná. Celkovo môžeme vyjadriť spokojnosť s herným prevedením, no s výsledkom už nie. Herne sme hlavne v druhom polčase vyzerali veľmi dobre. Škoda šancí v závere, lebo remízu sme si zaslúžili,“ povedal nám bezprostredne po zápase Gejza Pulen, ktorého osobným cieľom do sezóny je zostať zdravý.

Ako vníma tento učiteľ telesnej výchovy príchod kormidelníka Mareka Fabuľu spolu s asistentom Petrom Šinglárom? „Keď príde nový tréner, je to pre hráčov nový impulz. Zatiaľ je len krátky čas, aby sme bilancovali. Tréner má svoju filozofiu a keď hráči budú plniť jeho pokyny tak, ako v tomto zápase, potom to bude dobré. Nebojím sa, že by nám to nemalo smerom do budúcnosti fungovať.“

Najbližšie Košičania vyzvú v sobotu na domácej pôde žilinskú rezervu. V Čermeli sa napriek nepriaznivým výsledkom očakáva opäť nadpriemerná druholigová divácka návšteva. Oba doterajšie domáce duely Košičanov pritiahli na staručký štadión štvorciferný počet ľudí.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: FC KOŠICE

Pozri viac

Najnovšie z ligy: 2. liga

Pozri viac

HOKEJ.sk