Čierny deň pre český futbal. V Európe už len Slavia, ktorá ešte ani nehrala
zdroj: FCVP/Martin Skála

Málokto by tomu pred mesiacom uveril, no v polovici augusta majú Česi a Slováci rovnaký počet tímov v pohárovej Európe. Obe krajiny majú v hre už len majstrov. Rozdiel je akurát v tom, že pražská Slavia má šancu prebojovať sa do skupinovej fázy Ligy majstrov a na jeseň si s určitosťou zahrá minimálne v Európskej lige. Naopak, bratislavský Slovan bude musieť o účasť v európskej pohárovej súťaži číslo 2 poriadne zabojovať, keďže v play-off vyzve grécky PAOK.

Paradoxom je, že futbalisti Slavie ešte neodohrali v Európe ani minútu, no napriek tomu vedia, že budú jediným českým zástupcom v skupinovej fáze jednej zo súťaží. Úradujúci majster bol totiž priamo nasadený do play-off Ligy majstrov, v ktorej narazí na rumunský CFR Kluž. Zvyšná štvorica klubov od našich západných susedov sa už s Európou, nečakane, rozlúčila.

Pavel Vrba
Tréner Viktorie Plzeň Pavel Vrba napriek vypadnutiu svojich zverencov pochválil (foto: FCVP/Martin Skála)

To, že táto sezóna nebude pre české kluby v Európe vydarená, čosi naznačilo už vypadnutie Jablonca s podceňovaným Pjunikom Jerevan v druhom predkole Európskej ligy. V hre však naďalej zostali Sparta Praha, Viktoria Plzeň a Mladá Boleslav. Očakávalo sa, že minimálne prvé dva menované celky si taktiež zahrajú play-off. Nestalo sa. České kluby absolútne spackali závery odvetných zápasov a po dlhých piatich rokoch sa zopakuje, že budú mať na jeseň v pohárovej Európe len jedného zástupcu.

Plzeň v úvodnom zápase 3. predkola EL prehrala na pôde belgických Antverp 0:1. Doma sa zverencom trénera Vrbu podarilo zmazať manko v 81. minúte gólom Krmenčíka. Viktoriáni sa v následnom predĺžení po ďalšom zásahu Krmenčíka dostali do postupovej pozície, hostia navyše extra čas dohrávali v oslabení. Napriek tomu sa Mbokanimu v 113. minúte podarilo skórovať, čo v konečnom zúčtovaní posunulo ďalej outsidera dvojzápasu. „Za dnešok som hráčom poďakoval, je obrovská škoda, že sme nepostúpili ďalej. Od pätnástej minúty sme hrali skvele. Bol to jeden z najlepších zápasov, ktoré sme v Plzni odohrali. Plzeň si zvykla, že v pohároch hrá pravidelne. Pre klub je zlé, že nebude zbierať skúsenosti z medzinárodnej scény, ktoré sú na nezaplatenie,“ zhrnul tréner Viktorie Pavel Vrba, ktorého slová citoval portál idnes.cz.

Jozef Weber
Mladá Boleslav mala pod vedením Jozefa Webera obrovský úspech na dosah. V dvojzápase s FCSB však český zástupca nestrelil ani jeden gól (foto: fkmb.cz)

Mladá Boleslav remizovala v prvom zápase na pôde rumunského FCSB 0:0 a doma mala všetko vo vlastných rukách. Žiaľ, zverenci trénera Webera ani doma nedokázali skórovať, a keď bol v 75. minúte vylúčený Křapka, bolo zle-nedobre. Hostia početnú prevahu dokonale využili, v nadstavenom čase v 91. minúte jediným gólom dvojzápasu rozhodol o ich postupe do play-off Pantiru. „Sme strašne sklamaní. Do poslednej chvíle sme verili, že zápas dotiahneme aspoň do predĺženia. Koniec nás stál množstvo síl a nebolo to nič platné,“ poťažkal si boleslavský stredopoliar Pavel Bucha.

Sparta Praha absolútne spackala závery oboch zápasov s tureckým Trabzonsporom. Doma totiž neudržala dvojgólové vedenie. Vyrovnanie v záverečnej desaťminútovke súpera nakoplo, výsledok 2:2 do domácej odvety bol viac než priaznivý. Tá sa pre Spartu nevyvíjala zle, keď po góle Hložeka v 78. minúte svietil na ukazovateli skóre vyrovnaný stav 1:1 a českému gigantovi stačilo na postup pridať už len jeden zásah. Ten síce prišiel, no na opačnej strane. V 98. minúte definitívne zarezal Spartu český obranca v službách Trabzonsporu Filip Novák. „Bol to veľmi náročný zápas. Chceli sme na nich vlietnuť, ale namiesto toho sme inkasovali gól hneď na začiatku. A druhý sme si dali prakticky sami. Keď sme vyrovnali, mali sme ich doraziť. Škoda, že nám tam už nič nepadlo, šance sme mali,“ zhodnotil pre idnes.cz nešťastný strelec sparťanského gólu Adam Hložek. Ambiciózny český klub bude v pohárovej Európe absentovať už tretí rok po sebe.

Václav Jílek
Václav Jílek pražskú Spartu do skupinovej fázy nedostal. Český gigant sa v nej nepredstaví už tretí rok po sebe (foto: sparta.cz)

Vypadnutie až štvorice klubov ešte pred play-off, nie je dobrou správou pre český klubový futbal. V minulej sezóne hrali až dva celky v Európe ešte aj na jar, teraz štyri z piatich vypadli už v predkolách. Česi tak musia držať palce Slavii, aby sa prebojovala do Ligy majstrov a udržala koeficient. Len ak Česi nevypadnú z najlepšej pätnástky krajín, budú mať aj naďalej v pohárovej Európe päť zástupcov, z toho dva v kvalifikácii o Ligu majstrov. Čoraz viac na nich tlačí Švajčiarsko, Cyprus i Grécko, ktoré doposiaľ prišlo len o dva z piatich klubov. Našim susedom tak výrazne môže pomôcť i bratislavský Slovan, v prípade, že by sa postaral o prekvapenie a vyradil by PAOK Solún.