ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Pella popri tretej lige stíha štúdium i malý futbal, sníva o majstrovstvách sveta
zdroj: jäzva

Pella popri tretej lige stíha štúdium i malý futbal, sníva o majstrovstvách sveta

Zaujímavú posilu sa v lete podarilo uloviť nováčikovi III. ligy Východ TJ Mladosť Kalša. Klub z malej dediny nenechal po postupe do najvyššej regionálnej súťaže nič na náhodu a vystužil káder. Jednou z nových tvárí je aj brankár Stanislav Pella, ktorý medzi tri žrde vniesol potrebné skúsenosti.

Odchovanec košického futbalu má skúsenosti z tretej i druhej ligy, v minulosti pôsobil vo Vyšnom Opátskom či v Slavoji Trebišov. V Kalši aktuálne hosťuje z druholigového FC Košice. V úvode sezóny pomohol svojmu novému tímu k víťazstvu nad Vranovom (2:0), okrem toho zverenci trénera Maďarika podľahli Prešovu a Humennému zhodne 0:3. 

Potrápiť môžu každého, cieľom stred tabuľky

„V tretej lige sú kvalitní súperi, súťaž sa vyrovnala, zápasy sú ťažké. Žreb k nám nebol príliš priaznivý, hneď na úvod sme narazili na najväčších ašpirantov na prvenstvo. Z troch zápasov máme tri body, treba sa z toho tešiť a ďalej pracovať. V týchto stretnutiach sme aj my ukázali kvalitu, máme skúsený tím, viacero chlapcov v minulosti hrávalo prvú či druhú ligu. Myslím si, že môžeme potrápiť každého súpera, zvlášť na domácej pôde,“ rozhovoril sa pre ProFutbal.sk 24-ročný brankár, ktorý je známy tým, že počas zápasov neustále diriguje svojich spoluhráčov: „Väčšinou kričím, keď nekričím, tak sa tak nesústredím na zápas. Vďaka rozdávaniu pokynov sa udržiavam stále v dianí.“

Stanislav Pella
Stanislav Pella kompenzuje svoj nižší vzrast kvalitnou hrou nohami (foto: jäzva)

Postavou nevysoký gólman si v lete vyberal z viacerých ponúk, pre Kalšu rozhodol fakt, že chce mať z futbalu radosť. Neodradila ho ani skutočnosť, že na zápasy bude musieť dochádzať z Nitry, kde pokračuje vo vysokoškolskom štúdiu. „Študujem odbor Šport a rekreácia na UPJŠ, v auguste mám bakalárske štátnice a následne budem pokračovať v Nitre. Hoci je to ďalej, presvedčila ma partia, ktorá je tu v Kalši, a predovšetkým pán prezident Urban, ktorý je veľmi seriózny chlap,“ prezradil Pella, ktorý sa aj pod Zoborom bude udržiavať vo forme: „Vybavujem si klub, v ktorom budem cez týždeň trénovať. Budem sa snažiť chodiť stredy a piatky na tréningy do Kalše, uvidíme, ako to skĺbim. Dúfam, že to budem stíhať. Chcem chlapcom pomôcť a zároveň sa odvďačiť pánovi Urbanovi, ktorý mi dal dôveru.“

Jasným cieľom treťoligového nováčika je záchrana. V klube veria, že sa budú pohybovať v pokojných vodách stredu tabuľky. „Ľudia v Kalši sú vďační, na prvé dva zápasy prišli v hojnom počte. Robíme to hlavne pre nich. Ženú nás vpred, klobúk dolu, aká návšteva bola na stretnutiach s Prešovom a Vranovom. Pán Urban to tu nastavil veľmi dobre, patrí mu za to vďaka. Verím, že to desiate miesto nie je nereálne, no musíme pravidelne bodovať. Hlavne doma. Kvalita tu je, dúfam, že to pôjde,“ zaželal si Pella.

Malý futbal napreduje, Borbély nič nepodceňuje

Okrem futbalu sa košický brankár dlhodobo venuje i malému futbalu. V októbri minulého roka sa s reprezentáciou zúčastnil majstrovstiev sveta v kategórii do 21 rokov. Slováci po skvelých výkonoch obsadili druhú priečku, keď vo finále podľahli domácemu Česku 1:2. „Človeka to stále škrie. Keby sme vyhrali, bola by to čerešnička na torte. Ja som ale hlavne rád, že som tam mohol byť, vytvorili sme fakt super partiu. Odkedy prišiel na lavičku pán Borbély, má to hlavu a pätu. Prezident zväzu Peter Králik odvádza množstvo práce, robí sa veľa pre malý futbal. Osobne som prekvapený z toho, ako to napreduje,“ pochvaľuje si brankár, ktorý bol v júli súčasťou tímu na prestížnom medzinárodnom turnaji EMF Nations Games v rakúskom Grazi, kde slovenská reprezentácia obsadila prvé miesto.

Na jeseň sa v austrálskom Perthe uskutočnia majstrovstvá sveta v malom futbale, na ktorých Slovensko nebude chýbať. A chýbať by na šampionáte nechcel ani Stanislav Pella. „Samozrejme, že by som sa tam rád dostal. Na programe sú ešte nejaké kempy. Verím, že mi to časový harmonogram umožní, a že sa mi podarí všetko skĺbiť tak, aby som bol pripravený. Potom je už na trénerovi, či ma vyberie. Rád by som si zahral na majstrovstvách sveta, predsa len, nie je to každodenná záležitosť,“ netají gólman Kalše. Na otázku, či na tréningoch rozumie všetkým pokynom od trénera Borbélyho, odvetil diplomaticky: „Sú tam rôzne pokyny, ale tréner sa nám aj so svojim kolegom snaží všetko dôkladne vysvetliť. Púšťa nám rôzne videá, dáva si záležať. Je vidieť, že v Austrálii chce niečo dosiahnuť. Či sa tam už dostanem, alebo nie, národnému tímu budem držať palce, pretože sme super kolektív.“

Silnou stránkou Stanislava Pellu je hra nohami, ktorú cibrí práve v malom futbale, no výrazne ju uplatňuje i v tom veľkom. „Nejaké prvky sa medzi sebou prelínajú, no malý futbal je dynamickejší, brankár musí naozaj dobre pracovať s loptou, ak chce mužstvu pomôcť. Za sekundu sa tam všetko môže zmeniť, záleží naozaj na maličkostiach. Mne to veľmi pomáha. Predsa len, nepatrím medzi vysokých brankárov, o to viac som vždy pracoval na tom, aby som mal nohu „vykopanú“ a aby sa mi chlapci nebáli kedykoľvek poslať malú domov. Som rád, že mi to ide,“ uzavrel pre ProFutbal.sk.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: TJ Mladosť Kalša

Pozri viac

Najnovšie z ligy:

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Malý futbal

Pozri viac

HOKEJ.sk