ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Audi Cup: Tri spôsoby, ako zomrieť v metre alebo prečo Mníchovom najviac znela slovenčina
zdroj: ProFutbal.sk

Audi Cup: Tri spôsoby, ako zomrieť v metre alebo prečo Mníchovom najviac znela slovenčina

Koncom júla (30. - 31. júla) si to futbaloví fanúšikovia z celého sveta namierili do Mníchova. Jeden z tradičných letných prípravných turnajov už tak ako obvykle ponúkol zápolenia štyroch tímov. Okrem domáceho Bayernu lákali priaznivcov najslávnejšieho tímového športu aj Real Madrid, Tottenham Hotspur či Fenerbahce Istanbul. Menoslov týchto tímov zaujal aj redakciu webu ProFutbal.sk, a tak sme sa tiež zúčastnili na tomto dvojdňovom turnaji. Prinášame vám zápisky a zaujímavosti z Audi Cupu 2019.

Vyhrá Sutjeska Nikšič?

Cestu do Mníchova začíname skoro ráno a prekračujeme hranice s Rakúskom. Aj to je, očividne, dôvod na oslavy. Niektorým výletníkom nevadí ani to, že slnko poriadne nevyšlo a už vyťahujú fľašu borovičky a ponúkajú ňou aj spolucestujúcich. Darmo, v itinerári zájazdu sa písalo: "Do autobusu nebudú vpustení klienti pod zjavným vplyvom alkoholu." O zákaze požívania alkoholu v ňom však už zmienka nebola.

Prebieha tipovacia súťaž. Delegát vyzýva ľudí, aby uhádli víťaza Audi Cupu a presný výsledok finále. Okrem iného zaznie aj Sutjeska Nikšič či poznámka, že pre Fenerbahce vystrieľa trofej Martin Škrtel vlastnými gólmi. Na to sa začnú predávať šály jednotlivých klubov, cestujúci si však miesto nich pýtajú ďalšiu fľašu borovičky. Aspoň nemôže byť pochýb o tom, že naozaj ide o zájazd so Slovákmi. Tí si snáď pamätajú krátku zastávku pri krásnom jazere Mondsee, kde im bolo poriadne veselo.

Pri jazere Mondsee. (foto: ProFutbal.sk)
Pri jazere Mondsee. (foto: ProFutbal.sk)

Slovenčina... slovenčina všade

Po takmer osemhodinovej ceste sa dostávame do mesta. Po výstupe na Mariánskom námestí je všade vidieť rôzne futbalové dresy. Prevahu majú červené a žlto-modré farby. Z každého kúta je počuť turečtinu, paradoxne však Mníchovom najviac znie slovenčina a čeština. Je dobré, že naše národy nevedia odolať zážitku z kvalitného letného a iba pár kilometrov vzdialeného futbalu. A nielen z toho. Nesmie chýbať tradičný nemecký wurst z trhov pri námestí, Česi uprednostňujú schnitzel. "Sme tu jedni z mála fanúšikov Tottenhamu, všetci ostatní tu fandia domácim. Prišli sme až z východu Slovenska podporiť kohútikov," povedala nám skupinka slovenských fanúšikov v bielych dresoch, ktorú sme oslovili.

Po dobrom jedle nastupujeme do najbližšieho metra a pomaly sa presúvame k Allianz Arene. Naozaj pomaly. A v tesnom priestore. Za poriadnych horúčav je metro plné, o atmosféru sa starajú najmä fanúšikovia Fenerbahce, ktorých je počuť až na druhom konci vozňa. Je to asi jediná útecha v tlačenici, ktorej sa človek nevyhne. Aspoň zisťuje, ako sa cítia sardinky v konzerve. Tým je aspoň chladno.

Pekelné presuny metrom. (foto: ProFutbal.sk)
Pekelné presuny metrom. (foto: ProFutbal.sk)

Pohár nad život

Sme tesne pred štadiónom a je počuť známu formulku našich susedov: "Ty vole, tady je horko..." Vonku je pocitovo asi 35 stupňov v tieni, a tak je toto konštatovanie na mieste. Po dlhom čakaní pred turniketmi sme prekročili vstupnú bránu štadióna a mierime na tribúny. Hráči Tottenhamu a Realu Madrid sa idú akurát rozohrať a Keylor Navas máva skupine fanúšikov s vlajkou Kostariky. Zápas začína a dominancia Tottenhamu vrcholí gólom Harryho Kanea po chybe Edena Hazarda a Marcela. Po lete mierne pribratý Belgičan stále musí len dokázať, že je hodný 100 miliónov eur. Ľudia sa však bavia, tlieskajú pekným akciám a ani hráči neberú duel príliš vážne. Skúšajú parádičky, oba tímy nasadzujú mladých hráčov a môžeme byť svedkami futbalovej budúcnosti "kohútov" či "pusiniek".

Nemeckému pivu je napriek dlhým radom náročné odolať. (foto: ProFutbal.sk)
Nemeckému pivu je napriek dlhým radom náročné odolať. (foto: ProFutbal.sk)

Počas prestávky medzi týmto zápasom a druhým semifinále vznikne chaos pri stánkoch s občerstvením. Hoci stojí pivo 6,70 €, nik mu nevie odolať. Spolu s ním dostanete aj pekný zálohovateľný pohár na pamiatku. Ak ho nechcete, vrátite ho a dostanete späť dve eurá. To chcú, očividne, niektorí ľudia využiť a doslova sa prehrabávajú v košoch, ak niekto do nich takýto pohár zahodí. Iní zase o zálohovaní nevedia a domov si ich napokon odnášajú vyše 20. S mottom "pohár nad život" sa presúvame na druhý zápas. Tribúny zaplnia najmä žlto-modré farby a organizátori jasajú radosťou, že pozvali na tento turnaj práve Fenerbahce. Vášniví tureckí fanúšikovia sú všade a robia najväčšie tržby a hluk. Keď je Bayern pri lopte, ozýva sa piskot. V jeho vlastnom prostredí. Napriek tomu domáci vyhrávajú po suverénnom výkone 6:1, pričom hetrikom zažiari Thomas Müller a umlčí tak aj návštevníkov z "krajiny polmesiaca".

Vyberte si svoju smrť

Mnohí ľudia opúšťajú štadión po 70 minútach s tým, že už videli snáď všetko a chcú sa vyhnúť preplnenému metru. My si vychutnáme zápas až do konca a nevyhneme sa mu. Pri celom tom chaose, ktorý prekoná aj poobedný, sa modlíte, aby ste už boli vonku. Hlavou vám totiž idú rôzne myšlienky, najviac z nich sa sústreďuje na výber spôsobu smrti - udusením, ušliapaním alebo na prehriatie organizmu? Našťastie z toho vyjdeme živí a tešíme sa na druhý, finálový deň.

Slováci sú naozaj všade. (foto: ProFutbal.sk)
Slováci sú naozaj všade. (foto: ProFutbal.sk)

Lacnejšie o pár krokov ďalej

Streda znamená ďalšie dva zápasy a od rána sme na nohách. V meste sa tentoraz nezdržíme dlho. Vychytá nás poriadny dážď a viacerí fanúšikovia, ktorí podcenili situáciu a nezobrali si so sebou dáždnik, sa chytajú za hlavy a hľadajú najbližšiu skrýšu. Ktovie, prečo sa tak intenzívne rozpršalo. Možno sú to slzy Slovákov, ktorí si v Mníchove dali rezeň za 28 eur a po zaplatení zistili, že o pár krokov ďalej stojí iba 6,80 €. S týmto poznatkom sa berú na štadión a typický wurst za 4,50 sa zdá ako zadarmo.

Samotné zápasy druhého dňa potešia. Gólmi aj futbalovým nasadením. Karim Benzema sa poriadne rozstrieľa a hetrikom pomôže Realu Madrid k triumfu 5:3 nad Fenerbahce. Prestrelka ľudí teší a rovnako aj výkon outsidera, ktorý sa prezentuje fantastickým tretím gólom v podaní Ozana Tufana. Napriek exportnej bombe favorit víťazí a Zinedine Zidane sa teší z prvej výhry svojich zverencov v letnej príprave v riadnom hracom čase. Menej sa tešia priaznivci z Turecka, avšak ostávajú, aby si pozreli očakávané finále.

Mexické vlny, slovenská vlajka

Bayern v ňom síce proti Tottenhamu na radosť Allianz Areny vyrovnal z 0:2 na 2:2, avšak prehráva na penalty. Popravde, lepší a dramatickejší záver to určite nemohlo mať. Počas druhého hracieho dňa padlo až 12 gólov + dramatický jedenástkový rozstrel, v ktorom rozhodla až siedma séria a neúspešný pokus Jeromea Boatenga. Diváci, ktorí podporovali najmä Mníchovčanov, si však aj tak domov odnášajú zážitok z mexických vĺn a Slovákov poteší, že jediná viditeľná vyvesená vlajka na tribúnach je tá naša. Obohatení novými skúsenosťami sa vraciame domov a tešíme sa na rok 2021, kedy sa znovu budeme môcť zúčastniť s Futbaltourom na Audi Cupe.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Video & Foto

Pozri viac

HOKEJ.sk