Bezchybní Banskobystričania predviedli kanonádu. Takto nemôžeme pokračovať, znie zo Šamorína
zdroj:

Futbalisti Banskej Bystrice napravili zaváhanie z úvodného kola II. ligy, keď dominantným výkonom na domácej pôde nedali šancu Šamorínu. Hviezdou zápasu bol Róbert Polievka, ktorý strelil hetrik a rozhodol o výhre domácich 5:0. Šamorín je po dvoch zápasoch najhorším tímom v lige.

Pre oba tímy mal tento zápas veľkú dôležitosť, ani jedno z mužstiev si totiž nechcelo pripustiť dve prehry za sebou. Banskobystrická Dukla síce vstupovala do zápasu ako favorit, Šamorínčania si však na domácich verili a chceli odčiniť bezzubý výkon z prvého zápasu proti Komárnu.

Už od úvodu však bolo jasné, ktoré mužstvo je pánom na ihrisku. Bystričania mali od prvých minút zápas jasne v rukách a Šamorín nepúšťali do žiadnych väčších príležitostí. Prvý polčas však fanúšikov trochu vystrašil a pripomenul úvod zápasu s rezervou Žiliny, kde domáci zahadzovali jednu šancu za druhou. Po zmene strán už Šamorín nemohol odolať obrovskému tlaku banskobystrických futbalistov, ktorí spustili gólový ohňostroj.

Dukla BB - Šamorín
Banská Bystrica dominovala v osobných súbojoch a Šamorín nepúšťala často k lopte (foto: ProFutbal.sk/Lukáš Urbašík)

Všetko naštartoval pokutový kop, keď si loptu na bielu bod postavil Róbert Polievka. Po nepremenenej penalte v úvodnom zápase so Žilinou sa už bystrický útočník nemýlil a otvoril skóre zápasu. Tlak Dukly pokračoval aj naďalej a o tri minúty už viedla 2:0, keď sa opäť presadil Polievka. A keď v 65. minúte zvýšil Blažej Vaščák pohotovým volejom na 3:0, bolo o výsledku rozhodnuté. Zdecimovaný Šamorín ešte dorazil v 76. minúte Prikryl a dve minúty pred koncom riadnej hracej doby zavŕšil hetrik hrdina zápasu Róbert Polievka.

Šamorín nemrzela prehra, ale predvedený výkon

Futbalisti Šamorína si vstup do sezóny takto určite nepredstavovali, najprv prehra 0:2 s Komárnom a včera vysoká prehra s Banskou Bystricou. Mimoriadne kritický na hru mužstva bol po zápase brankár Juraj Hajdúch, ktorého až tak nemrzela prehra, ako skôr bezduchý výkon jeho mužstva. „Je to veľmi zlý začiatok, nejde tu o prehry, ale tie výkony sú katastrofálne, tam ani nie je čo hodnotiť, hráme úplne odovzdane, bez pohybu, akoby sme sa báli vôbec hrať. Neviem si to vysvetliť, myslím, že príprava prebehla dobre, ale takto to ďalej nemôže pokračovať,“ skonštatoval po zápase šamorínsky gólman.

Juraj Hajdúch
Brankár Šamorína Juraj Hajdúch ostro skritizoval hru mužstva (foto: ProFutbal.sk/Lukáš Urbašík)

Hajdúchovi chýbala aj bojovnosť jeho spoluhráčov, ktorí ho vo viacerých momentoch v pokutovom území nepodržali a len sa bezradne prizerali, ako ich brankár vyberá zo siete jednu loptu za druhou. „Do ďalších zápasov musíme jednoznačne zmeniť prístup, keď to nejde futbalovo, tak musíme jazdiť, šmýkať, no ani to tam dnes nebolo. To predsa nie je niečo, čo by sme mali robiť navyše, to je dnes už štandard. Kto dnes nebehá, nemôže pomýšľať ani na remízu.“

Sklamaný z výkonu mužstva bol aj mladík Tamás Méry, ktorý však sľubuje, že budú v mužstve tvrdo pracovať, aby vylepšili dojem z nevydareného úvodu sezóny a naznačil aj kde je kameň úrazu jeho mužstva a čo musia zlepšiť do nasledujúcich zápasov. „Určite sme si úvod sezóny takto nepredstavovali. V kabíne sme si aj niečo povedali, prvý polčas sme mali ešte šťastie, ale v tom druhom nás už rozhodili, ale rozhodneme budeme na sebe pracovať. Musíme v prvom rade zlepšiť držanie lopty a hlavne musíme začať strieľať góly, ak chceme vyhrávať zápasy.“

Bystričania spokojní s výsledkom aj so zlepšenou hrou

V úvodnom kole zažila Dukla šialený zápas, keď po polčase prehrávala so žilinskými mladíkmi už 0:3. V druhom polčase sa však vzchopili, ale zápas napokon prehrali hokejovým výsledkom 3:4. Štyri inkasované góly boli až príliš a na mieste bola otázka, ako zlepšiť defenzívu do nasledujúceho zápasu. Tréner Stanislav Varga však v obrane nič nemenil, naopak vyzdvihol, že mužstvo sa proti Šamorínu už vyvarovalo zbytočných chýb. „Po prvom zápase sme nič v mužstve nemenili, ale nerobili sme už také chyby ako proti Žiline, aj tam sme dali tri góly a navyše nepremenili penaltu. Dnes sme ich dali päť, takže v ofenzíve skoro to isté, len sme sa už vyvarovali takých chýb ako v predošlom zápase.“

Stanislav Varga
Tréner Banskej Bystrice Stanislav Varga bol s výsledkom spokojný (foto: ProFutbal.sk/Lukáš Urbašík)

Hrdinom zápasu bol Róbert Polievka, ktorý strelil hetrik a hlavne jeho úvodné dva góly dodali mužstvu pokoj a potrebné herné sebavedomie. Bystrický krídelník vyzdvihol najmä lepšie premieňanie šancí oproti prvému zápasu a potvrdil slová trénera Vargu, že nič konkrétne v defenzíve nemenili. „Určite to dnes nebol ľahký zápas, ale myslím si, že sme do toho dali maximum a ten futbal nám vrátil to, čo sme do neho vkladali. Myslím si, že ten prvý zápas so Žilinou bol v druhom polčase takmer identický ako tento a ja som rád, že tentoraz sme konečne tie šance premenili a vyhrali sme zaslúžene. Nemenili sme nič v defenzíve oproti prvému zápasu, prvý polčas síce bol taký aký bol, ale potom sme už začali strieľať góly a vtedy sa hrá aj obrane lepšie, keď je už stav 3:0 alebo 4:0,“ uzavrel hodnotenie zápasu Róbert Polievka.

Róbert Polievka
Hrdinom zápasu bol krídelník Róbert Polievka, ktorý strelil hetrik (foto: ProFutbal.sk/Lukáš Urbašík)

Dukla Banská Bystrica - FC STK 1914 Šamorín (26.7. 2019) (19 obrázkov v galérii)