ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Najdivnejší prestup vôbec? Namiesto Liverpoolu priemerný klub aj kvôli bratovi
zdroj: twitter.com/RealBetis

Najdivnejší prestup vôbec? Namiesto Liverpoolu priemerný klub aj kvôli bratovi

Transfer, ktorý šokoval svet. Iba dva dni dozadu sa Francúz Nabil Fekir stal súčasťou španielskeho klubu Betis Sevilla, a to za zvláštnych okolností. Ofenzívny univerzál, ktorému bola pripisovaná veľká budúcnosť, si mohol ešte rok dozadu obliekať dres FC Liverpool, keby doň prestúpil za 60 miliónov eur. Po roku sa situácia zvrátila o 180 stupňov. Čo stálo za zvláštnym rozhodnutím?

Dnes už bývalý kapitán francúzskeho tímu Olympique Lyon bol vlani na zdravotných testoch na Anfield Road. Neuspel. U účastníka Ligue 1 už počítali veľké peniaze, ktoré za svojho hráča skasírujú, úradujúci 26-ročný majster sveta sa však vrátil do vlasti. "The Reds" ho odmietli okrem iného aj preto, že mal problémy s kolenom. Práve pre ne zlyhal futbalový zakončovateľ na zdravotnej prehliadke a išlo to s ním dolu vodou.

Nabil Fekir pokračoval v Olympique v sezóne 2018/2019, kedy zaň odohral dohromady 39 súťažných zápasov. Nastrieľal v nich však iba dvanásť gólov. Bol to výrazný pokles oproti ročníku 2017/2018, kedy za rovnaký počet odohraných duelov vsietil súperom 23 presných zásahov. V Ligue 1 už zrazu nebol takou ofenzívnou hviezdou a v Lyone mal zmluvu už iba do konca júna 2020. Napriek tomu sa hovorilo, že tentoraz môže konečne zamieriť do Premier League. Anglické médiá písali o obnovenom záujme Liverpoolu, ktorý mal za Francúza s alžírskymi koreňmi zaplatiť sumu v rozmedzí 40-50 miliónov eur. Interes mal prejaviť aj Arsenal Londýn. Tieto informácie však boli, zjavne, nepravdivé.

Reprezentant "krajiny galského kohúta" prestúpil v pondelok do španielskeho Betisu Sevilla. Do klubu, ktorého historickým maximom v rámci posledných dvoch dekád je štvrté miesto v španielskej La Lige ešte zo sezóny 2004/2005, kedy triumfoval aj v pohárovej súťaži Copa del Rey. V najvyššej súťaži na Pyrenejskom polostrove zvíťazil klub z Andalúzie iba raz, a to v ročníku 1934/1935. Ofenzívneho futbalistu podpísali zeleno-bieli na štyri roky za menej ako 20 miliónov eur.

Viaceré zahraničné médiá označili tento prestup za jeden z najdivnejších transferov všetkých čias. Namiesto Ligy majstrov si Fekir zahrá v tíme, pre ktorý by bol úspech dostať sa do Európskej ligy. Za nízku sumu a výber priemerného klubu však mohlo zjavne viac faktorov - spomínané zranenie či končiaca zmluva v Lyone. Zostáva však spomenúť ten najdôležitejší dôvod. Otec Nabila Fekira totiž požadoval, aby v prípade prestupu kúpil potenciálny záujemca spolu s 26-ročným Francúzom aj jeho mladšieho brata. Do Betisu tak spolu s Nabilom odišiel aj jeho súrodenec a 22-ročný útočník Yassin. Je jasné, že viacero väčších klubov by na podobnú dohodu nepristúpilo.

Zo situácie ohľadom bratov Fekirovcov najviac vyťažil Lyon. V zmluve, ktorú Nabil podpísal s Betisom Sevilla, je zakotvená klauzula, podľa ktorej musia Andalúzania v prípade predaja tohto hráča do iného klubu poslať do Olympique 20 percent z obdržanej sumy. Lyon navyše už v tomto prestupovom okne zarobil dohromady už závratných 138 miliónov eur z predaja hráčov. Okrem bratov Fekirovcov totiž za poriadne vysoké čiastky putovali do iných klubov aj hráči Ferland Mendy (Real Madrid) a Tanguy Ndombélé (Tottenham Hotspur).

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Betis Sevilla

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Španielsko

Pozri viac

HOKEJ.sk