ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Hyballu zaskočila arogantnosť DAC, reagoval striedaniami. Praženica: Potrebujeme širší káder
zdroj: Jozef Bedej

Hyballu zaskočila arogantnosť DAC, reagoval striedaniami. Praženica: Potrebujeme širší káder

V Európskej lige sa im podarilo vyradiť Cracoviu, v Zlatých Moravciach sa však trápili. Hráči Dunajskej Stredy museli otáčať zápas proti ViOn-u, napokon sa však tešili zo zisku troch bodov po nedeľňajšej výhre 2:1. Pre nich to bol najlepší možný úvod sezóny v pozícii obhajcu pozície vicemajstra Fortuna ligy. Všetko ale mohlo byť inak.

Zlatomoravčania od úvodu duelu prekvapovali aktivitou, ktorou hýrili a na bránku súpera vyslali až štyri strely, ich súper iba jednu (celkovo 8:6). Žlto-modrí sa v ofenzíve zo začiatku trápili a väčšie príležitosti si vypracovať nedokázali, čo na pozápasovej tlačovej konferencii zdôraznil aj tréner DAC Peter Hyballa. "Prvý polčas v našom podaní bola s**čka. Boli sme veľmi arogantní, dopredu sa dostávali len cez dibling. Nehrali sme kolmo, iba do okrajov a musím zložiť maximálny kompliment domácemu tímu, ktorý veľmi vysoko a dobre napádal. Nevedeli sme si s tým poradiť, len cez dlhé lopty a tie odrazené sme nezískavali," povedal Nemec k zlému prvému dejstvu v podaní hostí.

Dunajská Streda otočila zápas zásluhou dvoch gólov Zsolta Kalmára. (foto: Jozef Bedej)
Dunajská Streda otočila zápas zásluhou dvoch gólov Zsolta Kalmára. (foto: Jozef Bedej)

Kouč Dunajskej Stredy musel počas prestávky zodvihnúť v kabíne hlas. Keďže chcel urobiť zmeny, dotklo sa to najmä ofenzívy. Do hry prišli Marko Divkovič a Lukáš Čmelík, na lavičku si to namierili obranca Cesar Blackman či záložník Kristopher Vida. "Pre mňa je vystriedanie dvoch hráčov typické. Nedarilo sa nám v útočnej fáze, nedarilo sa nám prechádzať do útoku, bolo to arogantné a nechceli sme v tom pokračovať. Povedal som, že chcem vyhrať," vysvetlil Hyballa, ktorého striedania zapríčinili aj to, že Maté Vida musel na seba zobrať defenzívne povinnosti. "Musel som vychádzať z nového zloženia defenzívy, predsa len nám odišli traja obrancovia. Maté ale môže hrať všade, je dobrý v obrane aj v strede poľa, čo Danylo Beskorovainyi ešte nedokáže. Keď sa stiahol na pozíciu obrancu, ukázal, že je veľmi dobrý bežec," pochválil nemecký kouč svojho zverenca.

Do hry následne Hyballa poslal aj sedemnásťročného Dominika Veselovského, ktorý si odbil svoj ligový debut. Do systému hry DAC však zapadol dobre a aj samotný tréner ho po stretnutí pochválil. "Veselovský ukázal, že má dobrý dotyk, dobrú prihrávku. Dokáže výborne naskočiť na pozíciu desiatky a určite je top talent slovenského futbalu. Po jeho príchode sme ukázali oduševnenú odvahu. Preto milujem tento klub a toto mužstvo. Odohrali sme v Krakove 120 minút a mali nohy aj na tento duel, treba však pochváliť aj domácich," myslí si Hyballa.

Výsledok zápasu mrzel najmä domáce mužstvo, ktoré po góle Denisa Dugu z 21. minúty vyhrávalo 1:0. O vedenie prišlo až v poslednej dvadsaťminútovke, v ktorej udrel dvakrát kapitán DAC Zsolt Kalmár. "Dunajská Streda ukázala svoju silu či skúsenosť a kvalitu, ktorú má. Možno by to bolo ťažšie pre nich, keby sme premenili šance, ktoré sme mali v prvom polčase. Snažili sme sa hrať aktívne a vedeli sme, že ak súpera pustíme do kombinačnej hry, budeme mať veľké problémy," povedal po stretnutí tréner Zlatých Moraviec Karol Praženica. Jeho zverenci začali pociťovať problémy najmä v druhom polčase.

Zlaté Moravce vstúpili do sezóny nešťastnou prehrou. (foto: Jozef Bedej)
Zlaté Moravce vstúpili do sezóny nešťastnou prehrou. (foto: Jozef Bedej)

"Po priestriedaní som videl najväčší rozdiel. Náš výkon išiel dole, Dunajská sa zmenami kvalitatívne nakopla. Prišli porovnateľne dobrí hráči ako tí, čo odišli, ak neboli náhodou ešte lepší. Ukázali svoju silu, odvahu a snahu... Nestačilo to však ani na zisk bodu," mrzelo Praženicu, ktorý následne hovoril aj o potrebe rozšírenia kádra pred ďalšími konfrontáciami. "Budeme sa musieť posilniť. Ak chceme hrať dôstojnejšiu úlohu, musíme mať širší káder. Musíme reagovať na vývoj zápasu, mali sme na lavičke dvoch dorastencov. V komparácii so súperom je to neporovnateľné. Som spokojný s tým, ako sa mužstvo prezentovalo a snažilo."

Zlaté Moravce počas leta prišli okrem iných aj o Jakuba Šveca. Talentovaný útočník sa stal kmeňovým hráčom Dunajskej Stredy, no hosťovať mal naďalej vo ViOne. V klube sa však neukázal a o jeho situácii nevedeli nič bližšie povedať ani dvaja tréneri. "Bol som informovaný o tom, že sa mal vrátiť 5. júla. Naozaj neviem, prečo tá dohoda nie je naplnená," hovoril Praženica, na ktorého nadviazal aj Hyballa: "Švec má zmluvu s naším klubom, o ďalších informáciách neviem. Obidva tímy mali stretnutie tento týždeň a budú ho mať aj budúci."

Odporúčame

Najnovšie z klubu: FC ViOn Zlaté Moravce - Vráble

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

HOKEJ.sk