ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Žilina školila z efektivity, Kentoš: Chceme hrať ešte lepšie
zdroj: MŠK Žilina

Žilina školila z efektivity, Kentoš: Chceme hrať ešte lepšie

Tri šance, tri góly, tri body. Futbalisti Žiliny rozhodli o svojom víťazstve v úvodnom kole novej fortunaligovej sezóny na pôde Michaloviec už v prvom polčase. Hoci herne sa domáci dokázali favoritovi vyrovnať, obrovský rozdiel medzi tímami bol v efektivite. Z celkovo dvanástich striel Zemplínčanov, z toho štyroch na bránku, ani jedna neskončila za chrbtom gólmana Dominika Holeca. Naopak, z deviatich pokusov „šošonov“ (len tri na bránku) až tri zapadli za Matúša Kiru.

Michalovčania nezačali zápas zle a už v 2. minúte mohol otvoriť skóre stredopoliar Stanislav Danko. V dobrej šanci nepochodil a zákonite prišiel trest. Ľavá strana domácej obrany dvakrát po sebe zaváhala a Žilinčanov posadili na koňa Besir Demiri a Ján Bernát. Albánska letná posila sa vo svojej premiére presadila už po štyroch minútach, len osemnásťročný tínedžer Bernát sa zasa radoval zo svojho prvého gólu medzi elitou. Aby toho nebolo málo, hostia ešte trápiacim sa Zemplínčanom uštedrili aj tretí úder. Tesne pred odchodom do kabín navýšil skóre stopér Martin Králik.

Tri strely na bránku, tri góly

„Rýchly strelený gól nás povzbudil, dôležité bolo, že sme pridali aj ďalšie dva. Pred sezónou sme si všetci želali, aby sme boli efektívnejší. V prvom kole sa nám to podarilo. V Michalovciach sa nevyhráva ľahko, majú dobré mužstvo. O to viac si to ceníme,“ zhodnotil kapitán „šošonov“ Miroslav Káčer, na ktorého pleciach po odchode Michala Škvarku stojí hra mužstva.   

Jaroslav Kentoš
Tréner Žiliny Jaroslav Kentoš vie, že jeho tím sa ešte môže zlepšovať (foto: TASR)

Práve slovo efektivita sa po stretnutí skloňovalo najviac. Nestáva sa často, aby niektorý z tímov pretavil v gól všetky strely smerujúce na bránku. „Potešilo ma to, no nerád rozprávam o spokojnosti, pretože spokojní hráči sa nemôžu ďalej zlešpovať. Verím, že budeme hrať ešte lepšie. Víťazstvo je pre nás dôležité, no chceme sa zlepšovať. Máme na čo nadviazať,“ pochvaľoval si tréner Jaroslav Kentoš.

Druhý polčas poslúži ako ponaučenie

Napriek víťazstvu rozdielom triedy na ihrisku súpera však v hosťujúcom tábore nevládla absolútna spokojnosť. Varovný prst dvihol nielen tréner, ale i skúsenejší hráči. „Dali sme síce tri góly, ale v druhom polčase sme sa až príliš stiahli. Musíme celý zápas hrať svoju hru, snažiť sa pridať i ďalšie góly. Výsledok mohol byť ešte krajší,“ uvedomuje si Káčer. Druhopolčasové poľavenie sa nepozdávalo ani Martinovi Králikovi: „S výsledkom musíme byť spokojní, s výkonom však skôr len za prvý polčas, v ktorom sa rozhodlo. V druhom dejstve to totiž z našej strany nebolo až také dobré. Musíme si to prebrať a poučiť sa z toho.“

Martin Králik a Matej Trusa
Stopér "šošonov" Martin Králik okorenil dobrý výkon v defenzíve aj streleným gólom (foto: Peter Brendza/novinyzemplina.sk)

Aj Jaroslav Kentoš priznal, že druhopolčasový výkon mal ďaleko od ideálu, napriek tomu sa v ňom snažil hľadať skôr pozitíva. „V zápase sme mali dobré pasáže hry, keď sme boli silní na lopte, nebezpeční vpredu. Dobre sme plnili stratégiu, s ktorou sme vstúpili do stretnutia. Je pravda, že po zmene strán nás Michalovce zatlačili do hlbšej defenzívy, za to musím súpera pochváliť. Na druhej strane, naši chalani podali v defenzíve dobrý, kompaktný výkon. Chválim ich za ochotu, prácu bez lopty. Ukázali správnu mentalitu,“ okomentoval 45-ročný rodák z Vranova nad Topľou.

Cieľom je zachytiť úvod sezóny

Žlto-zelení si uvedomujú, že štart do sezóny je nesmierne dôležitý. O to viac, že ich najväčší rivali Slovan a Dunajská Streda majú ešte stále povinnosti v pohárovej Európe, čo im môže značne skomplikovať úvod ligy. „Je dobré, že sme vonku vyhrali, teraz budeme hrať dvakrát doma. Ak to zvládneme, bude to super. Predstavovali sme si to presne tak, že úvod zvládneme, verím, že to tak aj naozaj bude,“ priznal Miroslav Káčer, na ktorého nadviazal Martin Králik: „Je pravda, že slovenské kluby nie sú až tak zvyknuté na to, že hrajú uprostred týždňa v pohárovej Európe. Možno, že si na začiatku sezóny budeme môcť vypracovať nejaký náskok. Zatiaľ sme sa však o tomto nerozprávali. Sezóna je dlhá, spravili sme len prvý krok na ceste za úspechom.“

Žilina radosť s fanúšikmi (Róbert Boženík)
Hostí hnala na Zemplíne vpred i početná fanúšikovská skupina (foto: MŠK Žilina)

V minulom ročníku „šošoni“ nezvládli záver a v tabuľke sa prepadli až na štvrtú priečku. Aj v aktuálnej sezóne sú favoritmi na prvé dve miesta Slovan a DAC, Žilinčania by však veľmi radi zamiešali karty v boji o popredné pozície. „Kvalitu na to máme, musíme však byť na to pripravení hlavne v hlavách,“ myslí si 24-ročný Králik a kapitán Káčer uzatvára: „Máme mladý tím, ktorý stále zbiera skúsenosti. Dôležité je, aby sme do hry dali srdiečko. Len tímovou hrou, keď budeme makať jeden za druhého, môžeme byť úspešní. Nechceme mať veľké oči, no ak pôjdeme krok za krokom ako jeden tím, tak bude všetko možné.“

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Žilina

Pozri viac

Najnovšie z ligy: 2. liga

Pozri viac

HOKEJ.sk