Exhráči Trenčína zarezali svoj niekdajší klub. Depetris: Nemali šancu a dali tri góly
zdroj: Róbert Fritz

Súboj efektivity na Záhorí, aj tak by sa dal opísať zápas úvodného fortunaligového kola medzi Senicou a Trenčínom. Bič plieskal v oboch polčasoch na konci, v prvom dali gól do šatne hostia, avšak na konci druhého dejstva úradovali tromi gólmi domáci. Zaujali najmä Nigérijčania v senickom drese, dvadsaťročný útočník Peter Moses Eneji a stredopoliar Tenton Yenne, ktorý pred dvomi týždňami oslávil 19. narodeniny.

Paradoxom je, že obaja prišli koncom minulého leta z rodnej krajiny práve do Trenčína, kde trénovali striedavo s A-tímom a kategóriou do 19 rokov. Dovtedy pôsobili v GBS Academy, podobne ako Ibrahim Rabiu, Abdul Zubairu, Emeka Umeh, Reubem Yem, Philip Azango, Hilary Gong či ďalší bývalí či súčasní hráči Trenčína. Yenne skončil v klube počas zimy, Eneji až v apríli. V júli však už obaja svorne prišli bojovať o svoje miesta na Záhorie.

Devätnásťročný stredopoliar Yenne patril od úvodu medzi najlepších hráčov domácich, z krídelnej pozície zásoboval spoluhráčov centrami a v nadstavenom čase cez Ubbinka vybojoval penaltu, ktorou Castaňeda upravil na konečných 3:1. Hrdinom sa ale stal jeho krajan Eneji, ktorý najprv utešenou strelou vyrovnal a jeho ďalší pokus si tečoval do vlastnej siete Kleščík. „Išlo o môj prvý zápas za tento klub a som teraz veľmi šťastný, lepší začiatok v novom pôsobisku ako dva góly som si nemohol ani priať. Cítim sa na Slovensku veľmi dobre,“ priznal Peter Moses Eneji lámavou angličtinou.

Dvadsaťročný ofenzívny futbalista nastúpil po polčasovej prestávke za nepriaznivého stavu. „Peter je hráč, ktorý vie priniesť takéto momenty. Ide o šikovného futbalistu, ktorý je nebezpečný v súbojoch jeden na jedného a má dobré zakončenie. Pred zápasom sme rozmýšľali, či nasadíme jeho, alebo odchovanca Denisa Baumgartnera. Bohužiaľ, Denisovi prvý polčas nevyšiel, a to ani smerom do ofenzívy, ani do defenzívy. Vedeli sme, že Peter niečo do zápasu prinesie a dokázal to,“ pochválil svojho zverenca tréner Michal Ščasný.

Peter Moses Eneji (Senica)
Prvý polčas presedel na lavičke, v druhom zariadil tri body pre Senicu - Peter Moses Eneji. (foto: Róbert Fritz)

Nielen Seničania sa prezentovali kvalitnou hrou v krídelných oblastiach, ale aj hostia z Trenčína hrozili prakticky iba cez Milana Corryna a Osmana Bukariho. Druhý menovaný nahral na gól a nastrelil brvno. „V strede poľa sme sa v celom zápase akoby nenašli, tým pádom sme boli odkázaní iba na to, aby sme sa presadili cez Milana a Osmana. Obaja boli veľmi aktívni, ale musia byť viac odvážnejší a dominantnejší, aby sa viackrát úspešne presadili a aby vytvorili tlak na obranu súpera,“ poznamenal na tlačovej konferencii tréner Roman Marčok. Mladý kormidelník pribudol do realizačného tímu k mladému Nemcovi Matthiasovi Kohlerovi, ktorý nemá dostatočnú licenciu na trénovanie vo Fortuna lige. Počas zápasu tak nestál pred trenčianskou lavičkou prakticky nikto.

Zápas preto režírovali najmä nové posily Ryan Koolwijk a David Depetris. Najmä druhý menovaný sa do štatistík zapísal presným zásahom a podobne ako jeho kolega Osman Bukari tiež opečiatkoval brvno brány Senice. „Ukázali sme veľmi pozitívne veci, dali sme pekný gól a držali loptu. Musíme však zlepšiť efektivitu. Súper čistú šancu nemal, aj tak dal tri góly. Samozrejme, blahoželám Senici k trom bodom, ale myslím si, že sme si dnes nezaslúžili prehrať,“ žialil kapitán Depetris, ktorého po zápase pochválil tiež brankár Igor Šemrinec: „Vidno, že David je rodený strelec, v šestnástke si vie nájsť svoje miesto a dokáže sa presadiť. Ryan zase vie dodať našej hre pokoj, má na ihrisku prehľad. Je na dobro veci, že sa k nám vrátili.“

Tridsaťjedenročná jednotka AS vyťahovala loptu zo siete trikrát. Aj keď ho nemožno viniť za žiadny zásah domácich, bolo vidno, že ho tradične veľký počet inkasovaných gólov a nula v kolónke bodov veľmi mrzí. Pracovali sme celú letnú prípravu, aby sme sa pohybovali niekde inde, než v minulom ročníku. Predstavovali sme si teda prvý zápas úplne inak. Prvý polčas bol ešte fajn, viedli sme, ale škoda, že sme ďalšie šance na dvojgólové vedenie nevyužili. Šťastenu sme si odklonili práve na stranu súpera, zo štyroch jeho striel sme trikrát inkasovali. V defenzíve sme sa opäť nevyznamenali, zhodnotil na záver Šemrinec.