ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Káder Žiliny rozobraný na drobné. Udrží vedenie Boženíka?
zdroj: facebook/MŠK Žilina

Káder Žiliny rozobraný na drobné. Udrží vedenie Boženíka?

V minulej sezóne nemala Žilina ktovieaký štart do súťaže, ale potom zabrala a po sérii výborných výsledkov zimovala na 2. mieste. Na striebornej pozícii aj vstupovala do nadstavbovej časti, lenže v nej zlyhala a skončila napokon „zemiaková“ a po druhý raz za sebou mimo priečok zaručujúcich pohárovú Európu.

„Šošonom“ navyše nevyšla cesta do Európy ani cez pohár, keď po dramatickom finále prehrali na penalty s Trnavou. Sklamanie pod Dubňom bolo po nevydarenej sezóne síce veľké, ale kto čakal výmenu na poste kouča, alebo veľký prievan v kádri, ostal sklamaný. Žilinčania totiž budujú už roky tím koncepčne a z neúspechov sa snažia skôr poučiť, ako robiť dramatické a unáhlené zmeny.

Jaroslav Mihalík
Kde skončí Jaroslav Mihalík nie je isté. Žilina však vysokú opciu na prestup uhradiť odmietla. (foto: mskzilina.sk)

Dvaja smer Poľsko, dôvody rozdielne

Pár ich však žlto-zelení predsa len v tíme spravili. So službami krídelníka Jakuba Holúbka po skončení zmluvy nepočítali a odchovanec Trenčína už zarezáva u poľského majtra v Gliwiciach. U ďalšieho krídelníka a kmeňového hráča Cracovie Krakov Jaroslava Mihalíka boli dôvody na odchod iné. Nestabilné výkony nádejného slovenského reprezentanta a odchovanca klubu spod Dubňa spolu s vysokou čiastkou za uplatnenie jeho opcie na prestup po 18-mesačnom hosťovaní dávali tušiť, že žilinskú adresu vymení hráč opäť za krakovskú. A ani na tej možno dlho neostane. Zatiaľ totiž na súpiske Cracovie na novú sezónu nefiguruje.

Žilina - Slovan (Tomič, Božikov)
Michal Tomič prišiel minulú sezónu pod Dubeň na hosťovanie, dnes už je hráč Žiliny. (foto: tasr)

Posily na krídla (možno) budú

Žilinčanom sa navyše na jar na niekoľko mesiacov zranila aj defenzívna krídelná nádej Vladimír Majdan, a tak sa po príchode skúsenejšieho albánskeho ľaváka Besira Demiriho a dotiahnutí prestupu krídelníka Michala Tomiča zo Sampodrie Janov čaká, či „šošoni“ predsa len ešte nebudú na prestupovom poli aktívni. 

„Denne komunikujeme v klube o tom, na ktorom poste nám treba zvýšiť kvalitu alebo konkurenciu. Zistili sme, že by sme, najmä v krídelných priestoroch v ofenzíve, mužstvo ešte posilnili. Máme vyhliadnuté nejakých hráčov a uvidíme, či sa nám ich podarí dotiahnuť do tímu. Radi by sme však získali niekoho skúsenejšieho, kto by tímu pomohol. Mladých a talentovaných hráčov máme veľa, ale potrebovali by sme sa skôr oprieť o staršieho a skúsenejšieho futbalistu,“ povedal na predsezónnej tlačovke MŠK Žilina jeho športový manažér Karol Belaník.

Azerbajdžan - Slovensko (Róbert Boženík)
Devätnásťročný Boženík sa v poslednom kvalifikačnom zápase objavil v základnej zostave slovenskej reprezentácie. (foto: tasr)

Odíde aj Boženík?

Najviac bude Žilinčanom chýbať dlhoročná opora a ofenzívny mozog tímu Michal Škvarka. Hráč a kapitán tímu, ktorý bol už v zime jednou nohou v kádri maďarského šampióna z Budapešti, sa nakoniec porúčal do Ferencvárosu v letnom prestupovom termíne. Za svoje dlhoročné služby a vernosť žlto-zeleným farbám si to však zaslúžil. O šancu v strede poľa sa tak po jeho odchode môžu pobiť uzdravený Arménec Vahan Bičachčjan, či odchovanci Patrik Myslovič s Jánom Bernátom.

O ďalších prestupoch, či už kapitána Miroslava Káčera, brankára Dominika Holeca, alebo najlepšieho strelca a čerstvého slovenského reprezentanta Róberta Boženíka sa hovorilo v kuloároch veľa. Ostalo však iba pri šumoch. Konkrétna ponuka na stole nebola, ale prestupové okno je stále otvorené a stať sa môže všeličo. „Pre mňa je pozitívnou správou, že Robo Boženík v tíme ostal. Máme tak väčšiu konkurenciu v útoku, ostal nám v mužstve strelec. Verím, že sa bude naďalej zlepšovať a bude sa mu dariť či už u nás, alebo v slovenskej reprezentácii,“ povedal na margo udržania momentálne najgólovejšieho slovenského útočníka ligy Jaroslav Kentoš.

Dunajská Streda - Žilina (Lochošvili, Čmelík)
Lochošvili nenaplnil očakávania, s ktorými prišiel do Žiliny. (foto: facebook/DAC 1904)

Lochošvili luxusom, Kurminowski má šancu

Trochu prekvapivo mimo súpisky A-tímu sa pred štartom sezóny ocitli aj dvaja mladí zahraniční hráči, ktorých manažment MŠK priviedol pod Dubeň v zime. S tímom neboli ani na sústredení v Kranjskej Gore a pripravovali sa iba v domácich podmienkach s druholigovým B-tímom. 

Ľavonohý stopér a člen gruzínskej reprezentačnej 21-tky Luka Lochošvili nepresvedčil. „Mali sme od neho veľké očakávania, ktoré však nenaplnil. Dostal aj dosť veľký priestor v zápasoch jarnej časti, ale mať hráča, ktorý bude štvrtým stopérom, alebo bude hrať v Béčku, je pre náš klub príliš veľký luxus,“ povedal tréner Jaroslav Kentoš. Lochošvilimu teraz Žilinčania v spolupráci s jeho agentom hľadajú iný klub, kde by hrával pravidelnejšie a zatiaľ sa pripravuje s B-tímom.

Iným prípadom je poľský útočník David Kurminowski. „Prišiel k nám ako mladý a talentovaný útočník. Dostal príležitosť v jarných zápasoch B-tímu a zatiaľ nemá takú kvalitu, aby vytlačil zo súpisky Boženíka alebo Balaja, ktorí sú momentálne lepšími,“ prezradil o Poliakovi, ktorému sa v prípravných zápasoch B-tímu pred štartom 2. ligy strelecky darilo, tréner Jaroslav Kentoš. Kurminowski však pod Dubňom zatiaľ ostáva, jeho hosťovanie sa končí na konci kalendárneho roka a ak zlepší prácu nielen v ofenzíve, ale aj v defenzívnej činnosti, možno si naňho pod Dubňom uplatnia opciu na prestup.

Dominik Holec
Dominik Holec by mal byť v budúcom ročníku opäť oporou žilinskej defenzívy. (foto: facebook/MŠK Žilina)

Nuly z prípravy nepreceňujú

V defenzívnej činnosti sa túži zlepšiť celý tím a je to aj fáza hry, na ktorej „šošoni“ v lete pracovali doteraz najviac. Prejavilo sa to aj na výsledkoch so súpermi, ktorí naozaj neboli iba do počtu. Prvý súboj s Karvinou po náročnej kondičnej časti prípravy síce prehrali Žilinčania 3:4, no v ďalších štyroch zápasoch uhrali dve výhry, jednu remízu a inkasovali iba raz, keď prehrali so severomacedónskym majstrom Škendijou Tetovo. Najtesnejšie výhry nad Apoelom Nikózia či izraelskou Šmonou, ktoré prvými gólmi v A-tíme zariadili práve tínedžeri Myslovič a Bernát, ale aj bezgólová remíza s ruským vicemajstrom a účastníkom skupiny Ligy majstrov Lokomotivom Moskva nasvedčujú, že defenzívu Žilinčanov bude ťažké zdolávať. 

Musím povedať, naša defenzíva v nadstavbovej časti minulého ročníka nefungovala dobre. Potrebovali sme na tom popracovať, ale nechcem tým povedať, že potrebujeme zlepšiť iba obranu. Aj v útoku máme rezervy. Musíme však rešpektovať aj silu súperov, proti ktorým sme v príprave hrali. Ich kvalita nás prinútila brániť a poriadne nás preverila. Výsledky v príprave sú pozitívne, ale nechcem ich preceňovať. Nekladiem na ne dôraz, no môžu nám pomôcť k lepšiemu sebavedomiu,“ povedal tréner Žilinčanov.

Kapitán tímu Miroslav Káčer svojho kouča doplnil: „Každý si zo zápasov či už proti Lokomotivu, alebo Apoelu mohol zobrať niečo. Hrali sme proti hráčom, ktorí hrajú kvalitné súťaže a sú na top úrovni, nie nadarmo sú majstrami krajín a účastníkmi európskych pohárov. Výsledky sú kladné, ale nesústredili sme sa na ne, neboli to súťažné zápasy. Potešilo nás to, ale až liga nám ukáže, ako sme naozaj pripravení.“

štadión MŠK Žilina
O priestory sa budú Žilinčania v budúcej sezóne deliť s Trenčanmi. (foto: MŠK Žilina)

Prioritu bude mať Žilina

Futbalový fanúšik pod Dubňom bude mať v tejto sezóne možnosť vidieť ligový futbal takmer každý týždeň, niekedy dokonca aj dva zápasy počas víkendu. V Žiline totiž našiel svoj prechodný domov aj AS Trenčín. Žilinčania síce vyšli svojmu súperovi v ústrety, ale prioritu budú mať na štadióne oni. Svoje domáce zápasy by mali hrať v sobotu, Trenčania v nedeľu. Otočiť sa toto poradie môže iba v prípade, že žilinský domáci zápas bude v nedeľnom televíznom priamom prenose, prípadne ho budú hrať „šošoni“ pre povinnosti svojich súperov v Európe v nedeľu.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Žilina

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk