ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Spartak postúpil penaltou bývalého slovanistu. Rusov sa bál, že ho vylúčia
zdroj: Róbert Fritz

Spartak postúpil penaltou bývalého slovanistu. Rusov sa bál, že ho vylúčia

Po druhom európskom týždni platí, že každý slovenský tím, ktorý to dotiahol do predĺženia či pokutových kopov, bude hrať druhé kvalifikačné kolo Európskej ligy. Dunajská Streda zvládla predĺženie a zatiaľčo Slovan v Lige majstrov zlyhal na penaltách, Spartak bol v tejto činnosti úspešný.

Trnava po zlom výkone v Bosne a Hercegovine, kde podľahla Radniku Bijeljina 0:2, na domácej pôde pred zhruba štyrmi tisícmi fanúšikov nechala zabudnúť na zlý prvý duel a po fantastickom predstavení postúpila ďalej. Tréner Ricardo Chéu naordinoval novozloženému tímu systém s tromi bekmi, ktorý hráči bravúrne zvládli a dokonale zaskočili súpera. „Hovorí sa, že na Balkáne sa nehrá ľahko a my sme to asi pocítili. Teraz sme mali vynikajúce ihrisko na futbal, ktorý sme chceli hrať, aj lopta bola rýchlejšia. Prekvapili sme ich taktikou, ktorú očividne nečakali a mali s tým problémy,“ radoval sa Dobrivoj Rusov. Pri pohľade na Radnik mali diváci pocit, akoby sledovali slow motion verziu, ak mal zase loptu Spartak, vyzeralo to ako zrýchlené video. „Trnavský fanúšik chce vidieť takýto futbal. Cítil som z tribún pozitívnu odozvu. Verím, že ho budeme predvádzať celú sezónu a budeme mať úspešné výsledky,“ dodal.

Po dvoch góloch Trnavy nasledovalo predĺženie, v ktorom sa na oboch tímoch zračila únava. Spartaku veľmi nepomohol ani rozhodca Hasanov z Azerbajdžanu, ktorý dlho toleroval zdržiavanie hry súpera a pri svojom kartovom mariáši, kde sa trestu nevyhli nielen hráči, ale ani obe lavičky, napokon do šatní poslal kapitána Mitreu. Žlté karty dostali aj obaja brankári za chybný pohyb v penaltovom rozstrele. V ňom opäť hviezdil Rusov, keď zneškodnil tri penalty, prvá sa však musela opakovať. „Môže sa to stať a zrejme sa mi to stalo, rozhodcovia si boli istí. Možno tá karta bola zbytočná, bol som potom len v strese, aby ma nevylúčili,“ povedal brankár, ktorý nové pravidlo víta. „Brankári by nemali skákať pred čiaru, ale rozhodcovia to často púšťali a neodvážia sa nechať penaltu opakovať. Preto pravidlo vítam a tiež kvitujem tieto verdikty. Aj keď by som možno hovoril inak, ak by sme nepostúpili,“ poznamenal s úsmevom.

FC Spartak Trnava - FK Radnik Bijeljina (Spartak klbko)
„To, že som chytil penalty, je maličkosť oproti tomu, čo predviedli hráči, ktorí tam 120 minút jazdili. Slovenské mužstvá na to nie sú zvyknuté. Víťazstvo je zaslúžené a patrí pochvala celému tímu,“ povedal na margo zápasu Dobrivoj Rusov. (foto: tasr)

Tréner Chéu mal tiež šťastnú ruku pri striedaniach. Po hodine poslal do hry duch dunajskostredského úspechu v podobe Mária Kelemena, odchovanca DAC. „Som rád, že sme postúpili. Zohralo rolu aj šťastie, aj Dobo nás podržal. V kabíne mi povedali, že postúpila aj Dunajská Streda. Neviem či by som to nazval dvojnásobnou radosťou, ale som rád,“ povedal pre ProFutbal.sk mladík. Krátko po ňom prišiel do hry Matej Jakúbek. Bývalý hráč Slovana sa zase prezentoval rozhodujúcou penaltou, a to napriek tomu, že Timotej Záhumenský – tiež exslovanista – pokutový kop nezvládol. „Nebál som sa ničoho. Všetci, čo sme v Spartaku, mu chceme odovzdať všetko a pomôcť tímu. Najprv som si prehliadol brankára ako vyzerá, potom som sa rozhodol, kam budem kopať a našťastie sa to podarilo,“ vydýchol si.

V neposlednom rade parádne vyšlo aj tretie striedanie, keď miesto Filipa Oršulu, do tretice hráča s belasou minulosťou, poslal tréner na ihrisko odchovanca Spartaka Kristiána Miháleka. Práve on si pripísal na konto dôležitý gól na 2:0 tri minúty pred koncom riadnej hracej doby. „Na lavičke to žilo, všetci prežívali priebeh stretnutia,“ poznamenal k osemdesiatim minútam na lavičke a ku gólovej situácii dodal: „Lucas Lovat poslal do šestnástky krásny center. Videl som, že do toho ide brankár, tak som sa rozbehol aj ja. Zavrel som oči a, musím priznať, lopta ma trafila. Aj som z toho bol prekvapený, ale išiel som gólu naproti, tak som rád. Bol to neopísateľný pocit, keď následne celý štadión kričí vaše meno. Za postup sme všetci veľmi vďační,“ zakončil 19-ročný útočník.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Európska liga

Pozri viac

HOKEJ.sk