ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Milan Nemec: Vyžadujem poctivosť. Už dva roky presviedčame hráčov, že majú na elitu
zdroj: TASR

Milan Nemec: Vyžadujem poctivosť. Už dva roky presviedčame hráčov, že majú na elitu

V Žiari nad Hronom začínal s futbalom už ako trinásťročný, dnes je Milan Nemec hlavným trénerom nováčika Fortuna ligy FK Pohronie. Rodák z Rudna nad Hronom sa postupne ako hráč dostal do Slovana Bratislava, Košíc, Dukly Banská Bystrica či nemeckého FC Rot-Weiss Erfurt. Neskôr si obliekol aj Československý dres. Pri prechode do trénerského postredia zakotvil v Novej Bani, Podbrezovej, Žiline aj v Rakúsku. Nikdy však nezabudol na svoje korene.

Jeho srdcu najbližší klub počas minulej sezóny spolu s Rastislavom Urgelom dostal premiérovo do najvyššej súťaže. Ako sám povedal, v 90-ročnej histórii klubu je s ním priamo či nepriamo spojený 45 rokov a postup prežíval emotívnejšie ako ostatní. Nielen o tom sa rozhovoril Milan Nemec v predsezónnom interview pre ProFutbal.sk.

Čo pre vás ako človeka dlhodobo spätého so žiarskym futbalom znamenal postup do Fortuna ligy?
Milan Nemec:
"Obrovský úspech. Tešíme sa na to všetci, pretože väčšinu klubu tvoria ľudia, ktorí vyšli z tohto klubu. Podarilo sa to dotiahnuť mne a môjmu asistentovi Rastislavovi Urgelovi ako ľuďom spätým s týmto regiónom, čiže je to špeciálne. Pamätám si ešte na rok 1974 (vo veku 15 rokov), keď som tu začínal ako dorastenec. Aj keď som následne zamieril inde, neprestal som sledovať Žiar nad Hronom. Je to moja srdcovka a veľmi sa teším, že sa nám podarilo splniť si veľký sen. Veľmi dôležité navyše je, že sme to dosiahli kvalitou - v II. lige sme získali dve tretiny možných bodov. To je úžasný výsledok."

Pre Milana Nemca bol Žiar nad Hronom vždy srdcovka. (foto: tasr)
Pre Milana Nemca bol Žiar nad Hronom vždy srdcovka. (foto: tasr)

Dostali ste sa až medzi elitu, v čom bola teda iná letná príprava v porovnaní s tými predošlými? Pociťovali ste nervozitu?
"Bolo tam viac hektických vecí. To, čo sa deje v klube okrem športovej stránky nás neobchádzalo. Mali sme technické problémy, ktoré sa nám vyhýbali pred rokom. Vtedy išla príprava lepšie preto, že sme mali k dispozícii ihriská. Teraz sme ich aj pre viaceré úpravy k dispozícii nemali. Museli sme hľadať možnosti, ako to vyriešiť. Čo sa týka konkrétne práce s hráčmi, v strese sme neboli, je to porovnateľné s predošlými ročníkmi."

Tréningové jednotky ste absolvovali v neďalekej Lovči. Vyhovovalo vám tamojšie zázemie?
"Je to dedina kúsok od mesta. Tam sme našli spriaznených ľudí, ktorí nám umožnili tréningy. Urobili nám dobré podmienky a zázemie bolo dostatočne kvalitné. Menšie problémy sme mali s presunmi, napokon to ale nebol veľký rozdiel. Väčšina hráčov býva v meste a aj na tréningy pri hlavnom štadióne chodia autami. Aj preto v tom nebol až taký rozdiel, ako sme si sprvu mysleli."

Čo sa týka prípravy počas sezóny, bude prebiehať už kompletne v domácich podmienkach?
"Zatiaľ to nie je v ideálnom stave a môže sa stať, že raz za čas vybehneme aj do Lovče. Budeme sa riadiť tým, čo nám povedia mestskí funkcionári a kedy nám umožnia komplexný návrat."

Treba ale zrejme uznať, že celé to malé trápenie stojí za to. Žiar nad Hronom sa teraz môže pochváliť novým štadiónom pre 2300 divákov. Páči sa vám nové zázemie?
"Bol to náš cieľ a hovoríme to už odvlani. Na naše zápasy sa chodia pozerať ľudia nielen z mesta, ale i blízkeho okolia a iných miest. Čo máme možnosť s nimi komunikovať, tešia sa, že tu bol dobrý futbal a aj atmosféra. Veľmi nás teší nielen nový stánok, ale aj to, že v prvom ligovom zápase proti Slovanu Bratislava bude vypredaný."

S druhým trénerom Rastislavom Urgelom sa Nemec dokonale dopĺňa. (foto: tasr)
S druhým trénerom Rastislavom Urgelom sa Nemec dokonale dopĺňa. (foto: tasr)

V porovnaní s minulosťou, kedy ste boli súčasťou žiarskeho futbalu, nastali obrovské zmeny. Pociťujete eufóriu pri pohľade na takéto zázemie?
"Áno, samozrejme. Keď som sem prišiel v spomenutom roku 1974, ako jediná stála hlavná A-tribúna. Vtedy bola 'surová' a museli sme sa prezliekať na druhej strane v drevených šatniach. Nič nebolo poriadne dobudované a bol som aj pri celom vývoji. Keď som trénoval v roku 2001, ešte bola tribúna stará. Preto som poznal útroby a celé to zázemie. Naozaj sa nedá porovnať s tým, čo máme k dispozícii dnes. Celý areál je fantastický."

Keď sa detailnejšie pozrieme na zákulisie vašej súčasnej trénerskej práce, rozumiete si s druhým koučom Rastislavom Urgelom? Priblížte nám, čo máte spoločné pri práci s hráčmi a naopak, kde sú nejaké rozdiely?
"Ako som už povedal bývalému športovému riaditeľovi Martinovi Poliačekovi, chcem byť tímu ako tréner nápomocný tak, ako bude v mojich silách. On začína s mužmi a ja som vymenil veľa pôsobísk. Trénoval som s renomovanými koučmi, či už to boli Ladislav Jurkemik alebo Karol Pecze. Ja chcem Rasťovi čo najviac pomôcť a myslím si, že naša spolupráca je veľmi dobrá. Každý z nás má to svoje a vieme sa dopĺňať. To je veľmi dôležité. Sme rozdielni čo sa týka osobností. On je impulzívnejší a výbušnejší typ trénera, ja som skôr ten pokojný. Je to ale dobrý mix pre mužstvo."

Konkrétne akú filozofiu futbalu sa vy snažíte vštiepiť svojim hráčom ako tréner?
"Aby boli poctiví. V dnešnej dobe sa to nenosí. Takým spôsobom som vždy vychovával aj svojho syna Adama, ktorý sa dostal do reprezentácie. Vždy som poukazoval na to, že jedine tvrdou prácou sa dá presadiť. Mnohí ujdú z tej cesty, pretože je náročná a ťažká. Hráčom preto vždy hovorím, nech nechodia žiadnymi obchádzkami. Cesta za úspechom smeruje rovno. Akonáhle idete na obchádzku, skončili ste. Preto ich vedieme, aby boli poctiví a makali. Vyplatilo sa nám to v minulej sezóne. Čo sme im povedali a o čom sme ich presviedčali, dotiahli do víťazného konca."

Milan Nemec a Ladislav Jurkemik v Žiline v roku 2005. (foto: tasr)
Milan Nemec a Ladislav Jurkemik v Žiline v roku 2005. (foto: tasr)

Zrejme nebudete meniť filozofiu hry pre túto sezónu, mýlim sa?
"Samozrejme, chceme nadviazať na to, čo sme hrali. Plánujeme baviť divákov a chceme, aby ľudia ocenili naše úsilie a futbalový kumšt. Keď v ňom majú problém, snažíme sa im pomôcť.Celý život vysvetľujem hráčom niektoré záležitosti, ktoré im možno nik nepovedal. A my už dva roky presviedčame hráčov, že majú na to, aby sa predstavili medzi elitou a dokázali jej konkurovať."

Viaceré elitné mužstvá ťažia aj z toho, že majú v nižších súťažiach svoju "farmu" či B-mužstvo. Uvažovali ste pred začiatkom Fortuna ligy aj o možnosti farmárskeho tímu v nižšej súťaži, kde by ste v priebehu sezóny mohli posielať hráčov v prípade potreby?
"Vlani sme mali dohodu so Žarnovicou, teraz sme sa ale za divných okolností nedohodli na podobnej spolupráci. Žarnovica sa totiž najprv neprihlásila do III. ligy Stred, následne sa prihlásila po termíne a teraz bude hrávať domáce duely v Novej Bani. Je to veľmi komplikované a nemali sme s tým dobré skúsenosti. Rozhodli sme sa preto ďalej nepokračovať a iné možnosti sa nenaskytli. Spolupracovať s akousi okresnou súťažou asi nemá veľký význam. Najlepšia z okolitých dedín je Lovča, účastník V. ligy sk. C, to ale nie je pre našich hráčov adekvátne prostredie. Možno bude problém s tým, že žiadnu 'farmu' nemáme, ale musíme to vykompenzovať dôraznejšie v prípravných dueloch."

Milan Nemec aj so synom Adamom. (foto: tasr)
Milan Nemec aj so synom Adamom. (foto: tasr)

Už ste spomenuli svojho syna a bývalého reprezentanta SR, ktorý počas leta trénoval s Pohroním. Boli hráči motivovaní viac, keď si mohli v príprave zatrénovať s takou futbalovou osobnosťou?
"Áno, cítil som to okamžite. Viackrát som im to aj s odstupom času prizvukoval. Keď niečo nerobili tak, ako mali, dám im za príklad Adama. Poviem im: 'Mali ste ho tu a videli ste, ako sa majú robiť veci na najvyššej úrovni.' Niečo podobné mohli hráči zažiť pri Marekovi Hamšíkovi, ktorý na jar trénoval s hráčmi Podbrezovej. Som presvedčený, že hráči si týchto svojich úspešných kolegov všímajú a následne sa chcú ešte viac zdokonaľovať."

V súčasnosti hrá Adam za cyperský FC Pafos. Nechceli ste, aby po príprave rovno s vami zostal v klube (smiech)?
"Teraz určite nie. Viem o jeho situácii, akú má v klube a aktuálne sa mu v zahraničí darí. Vidím aj jeho prístup a naozaj mu záleží na tom, aby sa udržal v dobrom stave a prajem mu, aby čo najlepšie vydržal v zahraničí. On má múdru hlavu a vie, čo chce."

S aktuálnym kádrom vládne tesne pred ligovým štartom spokojnosť?
"Urobili sme maximum a veríme tomu, čo máme v rukách. Verím, že káder sme posilnili. Viacerí futbalisti nám z minulej sezóny zostali a tých nových zapracovávame a chceme im vštiepiť náš štýl hry aj spôsob myslenia, na ktorom nechceme nič meniť."

Pohronie je pripravené na doposiaľ najväčšiu výzvu. (foto: tasr)
Pohronie je pripravené na doposiaľ najväčšiu výzvu. (foto: tasr)

Ostrý ligový štart absolvujete už v sobotu proti Slovanu Bratislava. Asi nie je špeciálne nutné motivovať hráčov na takýto duel.
"Hráči sa tešia na zápas a aj ja ako tréner chcem docieliť, aby proti Slovanu nemali zviazané nohy. Naopak, aby sa tešili, že sa môžu porovnávať s najlepšími na Slovensku. A Slovan je aktuálne, nepochybne, špička a to najviac v rámci našej scény, na čo môžu futbalisti pomýšľať."

Trúfate si povedať, okolo akého tabuľkového miesta by ste sa chceli v nasledujúcej sezóne pohybovať?
"To ja nikdy nerobím. Naučil ma to život, že je to ťažké odhadnúť. Zopakujem len to, čo som už spomenul. Od hráčov chcem, aby hrali poctivý futbal a potom prídu výsledky. Vlani sa nám to potvrdilo a je skvelé, že máme sedemnásť hráčov, ktorí s nami boli aj minulý rok a veria našej filozofii. Neočakávam, že by sme mohli dosiahnuť niečo ako minulosezónnu šestnásťzápasovú šnúru bez prehry. Fortuna ligy je kvalitnejšia súťaž, to je bez debaty. Ak by sa niečo podobné podarilo, budeme radi. To je však opäť iba prognóza a tie ja nerobím."

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Pohronie

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Česko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Rozhovory

Pozri viac

HOKEJ.sk