ProFutbal.sk ProFutbal.sk

West Ham ukážkou najvyššej kvality. Po fantastickom tréningu majú Košičania jasné ciele
zdroj: jäzva

West Ham ukážkou najvyššej kvality. Po fantastickom tréningu majú Košičania jasné ciele

Hráči FC Košice majú za sebou predsezónny tréning najvyššej kvality. V utorok ich preverila jedna z najslávnejších anglických značiek - na východ Slovenska zavítal West Ham United. Účastník Premier League poslal do Košíc svoj výber hráčov do 23 rokov, ktorí sa domov napokon vrátili s tesnou výhrou 2:1.

Košičania ako nováčik II. ligy nemohli mať kvalitnejšiu previerku pred začiatkom druhej najvyššej súťaže. Podarilo sa im do každého polčasu nasadiť prakticky iné mužstvo, vytvorili si mnoho šancí a ukázali, že si vedia zmerať sily s tými najlepšími. Suverénny víťaz III. ligy Východ má do budúcna jediné želanie - odohrať viac takýchto duelov.

foto: jäzva
foto: jäzva

Skvelí v každej činnosti

"Je to špecifické. Bol by som rád, ak by sme mali takýchto zápasov viac. Ich hráči sú zvyknutí od malička pracovať v rýchlosti na lopte, majú fantastický prvý aj druhý dotyk, držanie lopty či súboj jeden na jedného. Vo všetkých herných činnostiach sú fantastickí, a to si môžeme zobrať z tohto zápasu. Je to dobrá škola pre našich hráčov," rozhovoril sa po utorkovom zápase asistent hlavného trénera Košíc Miroslav Sovič. Podľa neho bolo veľké meno súpera obrovskou motiváciou pre jeho zverencov. "Každý je motivovaný zahrať si proti chlapcom, ktorí žiaria vo West Hame, je to dobrý ukazovateľ kvality. Dnes sme prestriedali celé mužstvo, tiež to nie je jednoduché pre hráčov hrať jeden polčas alebo naskakovať do rozbehnutého zápasu," dodal.

S jeho slovami sa stotožnil kapitán FC Košice Timon Dobias. Podľa neho to bol najlepší možný tréning pred začiatkom novej ligovej sezóny. "Preverilo nás to. Tí chlapci boli behaví, mali svoju kvalitu a vedeli si dať loptu dopredu. Mladíci z West Hamu sa dostali sa do viacerých šancí, ale to aj my. Zápas nám dal to, čo nám mal dať. Videli sme, na čo máme a už je to za nami. Odohrali sme dobrý duel - jeden polčas jedna partia, druhý druhá, takže sme to mali prakticky namiesto tréningu. Teraz sa už sústredíme na prvé kolo," zneli slová košického stopéra.

foto: jäzva
foto: jäzva

Prehra mrzí

Spomenutému zápasu by možno viac svedčala remíza. Myslí si to aj strelec úvodného zápasového gólu Jakub Bavoľár, ktorý otvoril skóre na 1:0, vzápätí však po dvoch nešťastných momentoch prišiel obrat anglického hosťa. Napriek prehre bol 22-ročný hrotový útočník šťastný za to, že sa mu podarilo skórovať. "Bol to skvelý pocit, ale treba sa poďakovať aj chlapcom, lebo mi ten gól pripravili pomaly do odkrytej brány. Ten pocit je však vynikajúci, nedávate každý deň gól West Hamu United, aj keď len výberu do 23 rokov," povedal Bavoľár a pokračoval smerom k inkasovaným gólom, ktoré padli v priebehu pár sekúnd po hodine hry.

"Čo sa týka inkasovaných dvoch gólov, boli v rýchlom slede. Myslím si, že tam boli aj naše veľké chyby v obrane, bol tam dosť veľký priestor. Zamrazilo nás to, ku koncu sme sa snažili zápas aspoň vyrovnať, ale nepodarilo sa nám to. Je to veľká škoda, nakoľko už v piatok začíname ligu a remíza či víťazstvo proti West Hamu by nás namotivovala ešte viac," zhodnotil mladý zakončovateľ po zápase.

foto: jäzva
foto: jäzva

Šláger novicov

Košičanov už tento piatok čaká otvárací zápas nového ročníka II. ligy. Z pozície víťaza tretej najvyššej súťaže zamieria na pôdu Podbrezovej, ktorá ešte pár týždňov dozadu hrala v najvyššej slovenskej súťaži. "Ideme do Podbrezovej, je to exfortunaligista. Nemáme tam čo stratiť, bude to krst ohňom a uvidíme. My sme pripravení, lopta je guľatá, uvidíme po 90 minútach. Ku koncu ročníka chceme byť v čo najlepšej pozícii a tento duel môže veľa ukázať," vyjadril sa klasickou futbalovou terminológiou Dobias.

"Bude to určite kvalitný súper a pôjdeme hrať čo najlepší výsledok tam. Pre nás aj pre nich je to prvý zápas v II. lige. Uvidíme, čo prinesie nám tá postupová eufória," nadviazal na jeho slová pred duelom so "železiarmi" Bavoľár.

Dlhodobé ambície

Okrem dobrého rezultátu na horúcej horehronskej pôde majú Košičania však aj dlhodobejšie ciele. Víťaz druhej ligy zo sezóny 2016/2017 sa do Fortuna ligy pre nasledujúci rok neprihlásil, nasledoval pád do nižších súťaží. Krachujúcemu klubu však podali pomocnú ruku nové tváre a oživili futbal v metropole východu SR. Podľa Bavoľára klub teraz funguje na sto percent. 

foto: jäzva
foto: jäzva

"Zažil som koniec a bol som člen kádra. Vtedy sme ligu vyhrali, no klub sa rozpadol. Musíme sa poďakovať ľuďom, ktorí to zobrali do vlastných rúk. Máme možnosť opäť hrať za to rodné mužstvo. Teraz klub funguje, všetko je super nastavené a stavia sa aj nový štadión. Je to zrejme najväčšia motivácia a jarnú časť by sme mali hrať na ňom. Preto je cieľ zostať tu a hrať pre divákov," objasnil košický gólostrelec.

Ten vidí aj dátumový horizont toho, kedy by sa značka FC Košice mohla vrátiť medzi slovenskú elitu. "Sme ambicióny klub a patríme do prvej ligy. Ideme však do druhej a ako nováčik chceme tam hrať pekný futbal. Uvidíme, čo to prinesie. V najbližších rokoch sa Košice budú snažiť postúpiť do Fortuna ligy," uzavrel Bavoľár.

Káder FC Košice pre jesennú časť sezóny 2019/2020:

Brankári:
Gejza Pulen, Jakub Giertl, Matej Fabini
Obrancovia: Mikuláš Tóth, Timon Dobias, Ervin Matta, Mojmír Trebuňák, František Pavúk, Samuel Kuc, Sergej Pilipčuk, Ján Lesniak ml.
Stredopoliari:
Mikel Albisu, Matúš Katunský, Filip Kis, Nikola Ristovski, Boris Gáll, Maksym Rizie, František Vancák, Richard Kačala, Kamil Karaš
Útočníci: Predrag Radovanovič, Jakub Bavoľár, Oleg Vyshnevskyi

foto: jäzva
foto: jäzva

Odporúčame

Najnovšie z klubu: FC KOŠICE

Pozri viac

Najnovšie z ligy: 2. liga

Pozri viac

HOKEJ.sk