ProFutbal.sk ProFutbal.sk

8 OTÁZOK pred štartom Fortuna ligy. Aké sú vaše očakávania?
zdroj: TASR, Róbert Fritz, FK Pohronie

8 OTÁZOK pred štartom Fortuna ligy. Aké sú vaše očakávania?

Už najbližší víkend štartuje najvyššia slovenská súťaž a redakcia portálu ProFutbal.sk položila pred prvými stretnutiami osem základných otázok smerom do jej vývoja. Bude majstrom Slovan? Vyťaží nováčik aspoň toľko ako nováčik pred rokom? Bude mať liga kanoniera, Slovákov v reprezentácii či fanúšikov na tribúnach?

Skutočné odpovede dnes nevie povedať nik, očakávania sú však jasne dané. Prečítajte si osem otázok a nezabudnite svoje očakávania prezentovať prostredníctvom hlasovania v priložených anketách alebo zanechaním komentára na profile ProFutbal.sk na sociálnych sieťach Facebook či Instagram.

Obháji Slovan Bratislava majstrovský titul?

Očakávanie ProFutbal.sk: ÁNO. Belasí urobili maximum, aby sa tak stalo. Narozdiel od svojich ligových konkurentov káder udržali pokope a majú navyše širokú a kvalitnú lavičku, aby sa vyhli problémom Trnavy spred roka a v prípade európskeho úspechu dokázali hrať prím aj v slovenskej súťaži. Ak sa nestane nič nepredvídateľné, pre Slovan bude povinnosťou vyhrať ligovú súťaž a hrať dôležitú úlohu aj v národnom pohári. Vzhľadom na rozpočet, silu kádra a meno klubu si nemôžu dať iné ciele a verejnosť nemôže mať nižšie očakávania.

Bude mať liga jasného outsidera?

Očakávanie ProFutbal.sk: NIE. V minulej sezóne sa od prvého do posledného kola základnej časti prezentovali ako najväčší outsideri Senica a Zlaté Moravce. Ešte na začiatku jari poškuľovala mladá kabína Podbrezovej po majstrovskej šestke. Napokon séria zlých výsledkov zoslala do druhej ligy práve klub z Horehronia. Viaceré slovenské kluby – Nitra, Zlaté Moravce či Michalovce – ešte v úvode nadchádzajúcej sezóny nebudú mať uzavreté kádre a stále len zháňajú hráčov do základnej jedenástky. Kto bude v lige napokon tým outsiderom a či vydrží v tej úlohe až do vypadnutia, je otázne.

Vráti sa Trenčín medzi elitnú spoločnosť?

Očakávanie ProFutbal.sk: ÁNO. V Trenčíne sa oproti minulej sezóne poučili z mnohých vecí. Napriek tomu, že vedenie stále dôveruje ako trénerovi mladému Nemcovi Kohlerovi, za ktorého ťahal horúce gaštany z ohňa v baráži o zotrvanie skúsený Ivan Galád, vedenie klubu spravilo viaceré dôležité opatrenia. Skúsenosti zohnali do kádra návratom známych tvárí ako Koolwijk či Depetris a mužstvo presunuli z myjavského štadióna do Žiliny na pre nich typickú umelú trávu. To všetko by malo stačiť na to, aby sa Trenčania opäť vrátili do boja o európske poháre.

Podarí sa nováčikovi zamiešať karty v boji o majstrovskú šestku?

Očakávanie ProFutbal.sk: NIE. V minulej sezóne sa nováčikovi zo Serede podaril husársky kúsok. Tím bol solídne fyzicky pripravený a bojovnosťou dokázal držať krok s väčšinou slovenskej najvyššej súťaže. Po prekvapivom víťazstve nad Trnavou sa dostal až do majstrovskej šestky. Tento rok pri Pohroní sa už nedá také prekvapenie očakávať, Spartak pod novými majiteľmi bude mať inú tvár a to isté čakáme aj od Trenčína. Pohronie by malo byť oživením ligy, nezaradí sa však medzi hornú polovicu.

Zmení sa trend masívneho menenia trénerov?

Očakávanie ProFutbal.sk: NIE. V minulej sezóne sme zažili trinásť trénerských zmien, vo viac ako polovici ligových tímov. Raz prišlo k zmene v Seredi, keď duo Gašparík – Šarmír nahradila dvojica Stromšík – Lérant, v zime sa menili stráže v Trnave, keď Látala zastúpil jeho asistent Ščasný, na konci základnej časti prišlo k zmene aj v Nitre, Galáda nahradil Kuruc. Na konci jesene skončili aj Jarábek vo ViOne, nahradil ho Mráz a Fabuľa v Podbrezovej, žezlo prevzal Geri. V zime tieto dva kluby opäť hľadali trénera, na lavičku zasadol Praženica v Zlatých Moravciach a Veselý na Horehroní. Dvakrát menili kouča aj v Senici. Najviac zábavy bolo v Trenčíne, Moniza najskôr nahradil Cifranič, toho nahradil Kohler, po chvíli sa vrátil na lavičku Cifranič a po ňom prišiel Galád. Po sezóne sa znova vrátil Kohler a trénera menili tiež v Nitre, Ružomberku, Senici, Seredi i Trnave, na mále mali v Michalovciach. Menenie trénerov je slovenský futbalový folklór, zatiaľ v našej krajine nebadať takú vyspelosť, aby sa to zmenilo.

Prekoná niektorý kanonier 20-gólovú hranicu?

Očakávanie ProFutbal.sk: ÁNO. Slovinský kanonier Andraž Šporar atakoval v minulej sezóne dokonca tridsaťgólovú hranicu. V tomto ročníku sa už atakovanie rekordu nedá predpokladať, hráča jeho kvalít totiž v iných kluboch nenájdeme a pokiaľ bude Slovan brázdiť Európou, v lige budú dostávať priestor skôr Ratao či Strelec. Obaja síce majú kvality na prekonanie 20-gólovej hranice, tréner Ševela ale bude zrejme často meniť zostavu v súvislosti s európskymi súťažami. Aj v iných tímoch majú hráči kvality na atakovanie tejto hranice, spomeňme Trenčana Depetrisa, Žilinčana Boženíka či Gina van Kessela, zatiaľ na skúške v Trnave. Ak sa však ktokoľvek z nich k tejto hranici na jeseň priblíži, ďalší slovenský folklór nás naučil, že zrejme prestúpia do zahraničia.

Stúpne priemerná návštevnosť na fortunaligových štadiónoch?

Očakávanie ProFutbal.sk: ÁNO. Napriek tomu, že viaceré kluby budú zrejme pokračovať v trende, pri ktorom tribúny nezaplnia o nič viac ako v minulej sezóne, očakávame väčší boom najmä v Trnave po zmene majiteľov, na Slovane po definitívnom presune na Tehelné pole, v Dunajskej Strede po skončení rekonštrukcie v MOL Aréne a v neposlednom rade tiež v Pohroní. Štadión v Žiari nad Hronom má síce len niečo viac ako dvojtisícovú kapacitu, v porovnaní s návštevami vo vypadávajúcej Podbrezovej by však tiež mohlo ísť o menší nárast. Návštevnosť Fortuna ligy, ktorá sa každým rokom mierne zvyšuje, by v rovnakom tempe mohla stúpať aj v tomto ročníku.

Nájde liga nového slovenského reprezentanta?

Očakávanie ProFutbal.sk: ÁNO. Samozrejme, nebavíme sa o mládežníckych výberoch, ktoré Fortuna liga pravidelne zásobuje novými a novými talentami, avšak po odchode Ľubomíra Šatku – ktorý bol v minulej sezóne jediným ligovým reprezentantom – by sme mali v slovenskej súťaži nájsť ďalšie objavy. Už po uplynulej sezóne dostal priestor v základnej zostave proti Azerbajdžanu mladý Žilinčan Róbert Boženík a ukázal sa v dobrom svetle. Takisto mladý brankár Dominik Greif, o ktorého sa zaujímali v lete veľké kluby z Portugalska či Španielska, by mohol vytlačiť 35-ročného Kozáčika, ktorý aktuálne robí iba dvojku v Plzni. Či vyskočí počas sezóny ďalší talent, to len ťažko predpokladať.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Pohronie

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk