ProFutbal.sk ProFutbal.sk

S najnižším rozpočtom, výplatami či jazykovou bariérou. Pôjdeme vlastnou cestou, znie z Pohronia
zdroj: TASR

S najnižším rozpočtom, výplatami či jazykovou bariérou. Pôjdeme vlastnou cestou, znie z Pohronia

Žiar nad Hronom chce pokračovať v tvorbe novej histórie slovenského futbalu. Po tom, čo sa FK Pohronie dostal medzi elitu vo Fortuna lige, má ambície medzi ňou aj zotrvať. S novými akvizíciami, športovým riaditeľom či trénermi srdciarmi chce baviť ľudí pekným futbalom a dokázať to novučičkému vypredanému štadiónu už v prvom ostrom ligovom zápase proti majstrovskému Slovanu Bratislava.

Prípravu na historicky premiérovú sezónu medzi top klubmi SR začali hráči tímu zo stredného Slovenska 10. júna v domácich podmienkach a hneď sa rozlúčili s piatimi hráčmi, dokopy napokon so siedmimi. Káder víťaza II. ligy opustili Pidruchnyi, Antošík, Košuda, Voško, Višič, Repiský a Vondryska. Počas prípravy, ktorú začal klub v neďalekej dedine Lovči, prišli viacerí hráči na skúšku a káder sa napokon doplnil o päť nových akvizícií. 

Do obrany sa vrátil Marek Kristián Bartoš, do stredu zálohy prišiel Michal Klec, ale i András Meszáros, Peter Mazan, Cedric Badolo a na hrot útoku Mateusza Zacharu, ktorý by mal byť po úspešnej príprave (dva zápasy, štyri góly) zakončovateľom číslo jeden. "Všetky akvizície prišli po konzultácii s trénermi. Až čas ukáže, či budú posilami," podotkol nový športový riaditeľ mužstva Róbert Jež. Trénerské duo Milan Nemec - Rastislav Urgela aj s týmto hráčmi absolvovalo päťzápasovú prípravu, v ktorej sa zrodili dve výhry a tri prehry so skóre 10:8. Čo sa týka nových posíl, spomenuté duo avizuje, že to nebude všetko.

Nový športový riaditeľ Róbert Jež usilovne pracoval na nových posilách. (foto: tasr)
Nový športový riaditeľ Róbert Jež usilovne pracoval na nových posilách. (foto: tasr)

Hľadá sa brankár

"Príprava prebehla nerušene, káder sa nám dáva dokopy. Viacerých hráčov sme nemali v príprave od začiatku. Tá je však veľmi krátka, náročná a čas nás tlačil. Stále nemáme uzavretý káder a minimálne ku dvojici Tomáš Jenčo - Roman Packo príde ešte jeden brankár," povedal na stredajšej tlačovej konferencii Urgela, na ktorého slová nadviazal hlavný tréner mužstva. "Pre nás je to premiéra v lige a sme pripravení byť vyrovnaným súperom fortunaligovým mužstvám. Udržali sme pokope väčšinu kádra z uplynulej sezóny a nových hráčov sme postupne zapracovali do systému, ktorý nechceme meniť. Sme taktiež radi, že v príprave nedošlo ku žiadnym zraneniam. Chceme hrať atraktívny futbal doma aj vonku, ktorý pritiahne ľudí. Verím, že sme sa posilnili. Chceli sme priniesť hráčov, ktorí vystužia káder, skvalitnia hru a verím, že sa to podarilo. Ešte priniesť toho brankára," zdôraznil Nemec.

Pohronie by malo meno tretieho gólmana oznámiť už vo štvrtok. Vtedy sa má zapojiť do tréningového procesu mužstva. Prítomným novinárom však ani po niekoľkých opýtaniach neprezradili meno nového ochrancu troch žrdí. "Všetko sa dozviete v správny čas. Určite o tom budeme informovať na našich sociálnych sieťach," vysvetlil s úsmevom Jež. Ten následne prezradil, prečo klub zo Žiaru nad Hronom neuzavrel zmluvu s Markom Drobnjakom, ktorý bol počas leta na skúške u nováčika. "Drobnjak v Podbrezovej ukončil zmluvu, nebol však spokojný s podmienkami, ktoré sme mu ponúkli a nedokázali sme sa dohodnúť. Aj preto neprišlo k podpisu zmluvy a on odcestoval domov do Srbska. Hľadali sme a dúfam, že sme našli brankára, ktorý sa k nám pripojí už čoskoro."

Tréner Milan Nemec sa teší na nové výzvy. (foto: tasr)
Tréner Milan Nemec sa teší na nové výzvy. (foto: tasr)

Lámanie bariéry vďaka technológiám

Zaujímavou akvizíciou Pohronia je Afričan Cedric Badolo, ktorý je prvou posilou tohto klubu z "čierneho kontinentu". V príprave sa podľa trénerov ukázal 20-ročný rodák z Burkiny Faso v skvelom duchu a priaznivci ho na súťažných trávnikoch určite uvidia. "Badolo sa ukazuje sľubne a má potenciál. Je technicky zdatný hráč a veľmi silný na lopte. Nechcem vopred hovoriť konkrétne, ale v prvých zápasoch ho určite uvidia diváci v základnej zostave," prezradil Urgela, ktorý následne hovoril aj o jazykovej stene v kabíne. "Je istý problém s rečovou bariérou, nehovorí totiž dobre po anglicky. Skôr po francúzsky. Nejako sa však s ním už dohodneme a základným futbalovým prvkom a pojmom, ktoré od neho vyžadujeme, rozumie. Má to v malíčku a hľadáme teraz už iba spoločnú reč, aby postupne porozumel filozofii klubu či kabíny," doplnil na Badolovu adresu Urgela.

Zaujímavú situáciu aj preto zažívajú hráči v kabíne. Vďaka technológiám sa s novou akvizíciou klubu zo západu Afriky dokáže dorozumieť celá kabína. "Badolo je pre nás spestrenie. V minulosti si tým prešli aj skúsenejší hráči a snažíme sa im pomôcť. Keď prišiel Cedric, precestoval prakticky celý svet, je tu v novom prostredí a prakticky úplne sám. Preto mu chceme pomôcť. Ak sa človek veľmi snaží, vie sa dorozumieť. Predsa len v dnešnej dobe existujú online prekladače aj iné vymoženosti. On sa aj učí po anglicky, potom je to jednoduchšie," priblížil boj s rečovou bariérou kľúčový hráč Pohronia a jeho kapitán Lukáš Pellegríni.

Rastislav Urgela chválil pred začiatkom sezóny nové posily. (foto: tasr)
Rastislav Urgela chválil pred začiatkom sezóny nové posily. (foto: tasr)

Najnižší rozpočet aj výplaty

Žiar nad Hronom chce byť v novej sezóne aj ukážkou toho, že sa dajú dosiahnuť úspechy na najvyššej úrovni aj s menším množstvom financií. Klub chce stále fungovať v skromných podmienkach a nevydať sa napríklad cestou minuloročného nováčika zo Serede. "Pôjdeme vlastnou cestou. Pohoronie malo jeden zo skromnejších rozpočtov aj v rámci II. ligy. Predpokladám, že bude úplne najnižší vo Fortuna lige a trúfam si povedať, že viacero druholigových tímov má vyšší. Oproti minulosezónnemu rozpočtu 350-tisíc eur sme sa však teraz dostali takmer na dvojnásobok tejto sumy. Partneri nám pritom stále pribúdajú. Je priam unikát hrať najvyššiu súťaž s takýmto rozpočtom. Dá sa to vtedy, keď sa dá dohromady najlepšia partia ľudí. Futbalisti tu hrajú za najnižšie výplaty, tréneri detto," prezradil PR manažér Pohronia Martin Baláž, podľa ktorého si klub chce za každú cenu udržať svoju identitu.

"Vidíme, že aj pri nižšom rozpočte sa hrá futbal, s ktorým sa dá postúpiť do najvyššej súťaže. Tá nás preverí, ale veríme, že nám pribudnú ďalší partneri. Jednu väčšiu ponuku sme strategicky odmietli, keďže mohla narušiť filozofiu klubu, rozhodli sme sa vybrať tou ťažšou cestou. Chceme navyše pokračovať vo vypredávaní štadióna, či už privítame Sereď, Senicu alebo Trnavu," doplnil Baláž, podľa ktorého je prioritou klubu teraz za získané peniaze dokončiť štadión pred začiatkom Fortuna ligy. "Prebiehajú práce na televíznej plošine a zavádza sa nový kamerový systém. Počas zimy urobíme vyhrievanie trávnika. Splníme tak všetky podmienky na fungovanie."

Pohronie dokáže podľa PR manažéra Martina Baláža fungovať aj s nižším rozpočtom. (foto: tasr)
Pohronie dokáže podľa PR manažéra Martina Baláža fungovať aj s nižším rozpočtom. (foto: tasr)

Horší nebudú, chcú ísť hore

Podľa slov Baláža môže byť reálny cieľ Žiarčanov záchrana v najvyššej súťaži. Stredoslováci chcú baviť divákov futbalom a dokázať, že medzi najlepšími sú zaslúžene. "Minulý rok sme boli 13. mužstvo v rámci slovenského meradla. Horší už nebudeme, chceme mať víťazné mužstvo a posúvať sa hore," nadviazal na jeho slová Milan Nemec. Podľa neho je atmosféra v kabíne vynikajúca a hráči sú už "hladní" po historickej premiére, ktorú si Pohronie odbije v sobotu proti "belasým". Nechce pritom, aby mali jeho zverenci zviazané nohy, ale naopak, aby si zápas užili. Za kabínu tieto slová potvrdilo aj jej "céčko". "Na Fortuna ligu sa tešíme a v kabíne je dobrá atmosféra. Nevieme sa dočkať, kedy vybehneme na trávnik a sme plní očakávaní. Sme radi, že môžeme byť súčasťou historického momentu. Veríme, že chlapci využíjú možnosť hrať Fortuna ligu. Slovan je najvyššia možná kvalita na Slovensku a my chlapci sa na to veľmi tešíme," vyhlásil Pellegríni.

Toho teší, že ich pri veľkom debute privíta vypredané hľadisko. "Vypredaný štadión je motivácia navyše. V Žiari sme vždy hrali futbal pre ľudí a hráčom v kabíne som hovoril, že sa nemáme čoho báť a môžeme si to len užiť. Máme káder plný mladších, ale i skúsených chlapcov a verím, že si najvyššiu súťaž spolu užijeme. Najmä my starí a mladí by mali využiť možnosť presadiť sa a časom odísť aj do lepšieho klubu, veľmi im fandím," zakončil úprimne Pellegríni.

Lukáš Pellegríni sa už nevie dočkať vybehnutia na ligové trávniky. (foto: tasr)
Lukáš Pellegríni sa už nevie dočkať vybehnutia na ligové trávniky. (foto: tasr)

Káder FK Pohronie na sezónu 2019/2020:

Brankári: Jenčo, Packo
Obrancovia: Nosko, Bartoš, M. Jacko, P. Jacko, Hatok, Župa
Stredopoliari: Tesák, Sojka, Dzurík, Pellegrini, Klec, D. Hrnčár, Mészáros, Sedláček, Blahút, Mazan, Badolo
Útočníci: Abrahám, Kondrlík, Zachara

Príchody: Marek Kristian Bartoš (Podbrezová), Michal Klec (Žilina), András Mészáros (Komárno), Peter Mazan (Radom, Poľ.), Mateusz Zachara (Czestochowa, Poľ.), Cedric Badolo (Salitas, Burkina Faso)
Odchody: Pidrušnyj (Šamorín), Košuda a Voško (Bardejov), Vondryska (Podbrezová), Antošík, Višič a Repiský (bez angažmánu)

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Pohronie

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

HOKEJ.sk