ProFutbal.sk ProFutbal.sk

LIGA MAJSTROV: Slovan proti čiernohorskej Trnave nebude lietať v oblakoch
zdroj: uefa.com, koláž: ProFutbal.sk

LIGA MAJSTROV: Slovan proti čiernohorskej Trnave nebude lietať v oblakoch

Pohárová Európa otvára svoje brány a tými zlatými prechádza slovenský šampión Slovan Bratislava. Po dominantnom výkone v minulej sezóne Fortuna ligy ide dokázať svoju kvalitu aj na medzinárodnú scénu. Prvý zápas 1. kvalifikačného kola Ligy majstrov odohrá v stredu 10. júla o 20.15 hod. na Tehelnom poli.

Čiernohorský majster FK Sutjeska Nikšić je síce obhajcom trofeje a od sezóny 2012/13 je to už ich štvrtý ligový triumf, v pohárovej Európe však nikdy cez prvé kolo neprešiel. Z pohľadu koeficientu je klub až na 431. mieste na svete, čo je horšie umiestnenie ako majú súperi Trnavy, Dunajskej Stredy či Ružomberka v Európskej lige. „Ak by som mal Sutjesku prirovnať k nám známemu tímu, z pohľadu kvality a herného štýlu sa prezentujú podobne ako Spartak Trnava minulý rok na európskej scéne. Majú dobre stavaných hráčov, pozorne bránia, majú dobrú organizáciu defenzívy a disciplínu smerom dozadu. Vyrážajú do nebezpečných kontier a sú nebezpeční v štandardných situáciách,“ predstavil súpera tréner Slovana Martin Ševela.

Slovan vchádza do Ligy majstrov vo veľkom štýle, udržal pohromade káder z majstrovskej sezóny, vrátane útočníka Andraža Šporara, kde ponuky zahraničných veľkoklubov presahovali aj hranicu šesť miliónov eur. Kabínu ešte rozšírili stopér Myenty Abena, krídelník Erik Daniel, ale aj navrátilci z hosťovania Vernon de Marco a Samuel Kozlovský. „Pri skladaní zostavy mám v tejto chvíli len pozitívne starosti. Viacerí hráči, ktorí zasiahli do posledného prípravného súboja so St. Pöltenom, ktorý nás naozaj dostatočne preveril najmä po stránke zdravej agresivity, mi príjemne zamotali hlavu,“ hovoril pred pár dňami kormidelník belasých, krátko pred zápasom však ešte nemá istotu v podobe základnej zostavy.

Andraž Šporar, Vasil Božikov (Slovan Bratislava)
Slovan do zápasu nastúpi s novými dresmi. „Nové biele dresy sú veľmi pekné. Ale po zápasoch musia byť zelené,“ hovorí Andraž Šporar. (foto: tasr)

Istotou by mal byť štart jednotky Dominika Greifa, ktorý pred ponukou z Porta či La Ligy uprednostnil predĺženie kontraktu. Zvyšok obrannej formácie je však otázny. Napravo zrejme príde k zmene oproti generálke, v ktorej nastúpil Jurij Medveděv, naľavo má tréner Ševela k dispozícii tiež dvoch nových futbalistov Vernona a Kozlovského. „Medveděv a Apau sa solídne bijú o miesto v základnej zostave. Zatiaľčo jeden je možno trošku kvalitnejší smerom do ofenzívy, druhý má zas lepšiu defenzívu a je rýchlejší a silovejší. Bude na mne, kto a kedy dostane priestor. V posledných dňoch však mal Medveděv trochu problém s kolenom, to môže ovplyvniť skladanie zostavy. Na ľavej strane zatiaľ Vernon ešte nie je v takej forme, ako ukazoval v príprave či v minulej sezóne Suchockij,“ zanalyzoval pre ProFutbal.sk Ševela.

Dotkol sa však aj stopérskeho postu, kde sa po zranení vracia kapitán Vasil Božikov, na druhej strane Abena sa výborne zapísal aj v generálke proti Slavii Praha, aj dvomi gólmi proti St. Pölten. „Abena príkladne bojuje o svoje miesto. Keď nastúpil, bolo to z jeho strany veľmi solídne a pri štandardných situáciách, z ktorých sme pred jeho príchodom na trávnik inkasovali, bol práve on dominantný a hľadal loptu,“ chválil po generálke svojho zverenca Ševela. Bude ale riskovať a siahať na majstrovskú zostavu zohratú stopérsku dvojicu Bajrić - Božikov? „Priznám sa, nemám to ešte uzavreté. Rozmýšľal som nad touto alternatívou, ale aj Bajrić je v týchto defenzívnych súbojoch dominantný a je nebezpečný smerom do útoku. Myenty výborne pracuje, od prvého tréningu badať, prečo prišiel do Slovana. Preukazuje vysokú kvalitu v tréningovom procese, rýchlo zapadol medzi kvalitných spoluhráčov a vytvoril zdravú konkurenciu na jeho pozícii. Som rád, že môžem pracovať s hráčom, ktorý disponuje takým charakterom a mentalitou. Táto pozícia je ešte otvorená.“

Pri pohľade na zápas na pôde Rapidu Viedeň (0:4) v minulej sezóne, ktorý znamenal koniec belasej cesty v Európe, haproval Slovanu aj prechod do ofenzívy z pohľadu stredu poľa. Kam sa posunuli belasí v tomto smere? „Na týchto pozíciách máme viacero hráčov. Záležať bude na tom, v akom systéme nastúpime. Ak to bude s dvomi defenzívnymi hráčmi, kde hrávali Marin Ljubičič a Jurij de Kamps, tak pred nimi môžu stáť Rabiu, Holman, Strelec, v príprave tam hral Ratao, prípadne aj Dražič. Nemáme na túto pozíciu vysloveného špílmachra, ktorý obíde dvoch hráčov a pošle finálnu prihrávku, ale je tam značná konkurencia. Od hráča, ktorý tam nastúpi, budeme požadovať, aby bol takou snaživou včeličkou, ktorá bude pomáhať Andražovi smerom do ofenzívy,“ priblížil pre ProFutbal.sk Ševela.

Tehelné pole akcia koncert
Na námestí pred štadiónom na Tehelnom poli bude opäť živo už pred zápasom. (foto: skslovan.com)

Slovanisti sa spoliehajú na podporu svojich fanúšikov, štadión Tehelné pole nezažil súboje Ligy majstrov už prakticky desať rokov. Klub preto prichystal pre držiteľov lístka zaujímavý sprievodný program, hodinu pred zápasom sa na námestí uskutoční krst novej knihy z edície Belasé legendy o Jánovi Zlochovi, otvorený bude aj fanshop s ponukou nových dresov i samotnej publikácie. Priaznivci sa tiež môžu tešiť na atrakcie pre najmenších, program na námestí spríjemní DJ. „Boli by sme radi, ak by bolo vypredané, ale ak by prišlo aspoň desaťtisíc fanúšikov, myslím si, že by šlo o veľmi slušné číslo,“ želá si Ševela. „Čo sa týka celkovej návštevy, všetko je v rukách fanúšikov. Predaj vstupeniek prebieha postupne, očakávame, že návšteva prekročí päťcifernú hranicu. Postupne sa nám darí zvyšovať podiel vstupeniek zakúpených v on-line predpredaji, stále však predpokladáme, že veľa fanúšikov si ešte vstupenku zakúpi až v deň zápasu priamo na štadióne. Očakávame, že na Tehelnom poli bude panovať podobne výborná atmosféra ako v jarných zápasoch, keď priaznivci vytvorili našim hráčom pravé domáce prostredie,“ poznamenal manažér pre médiá Tomáš Schügerl.

Duel Slovan Bratislava - Sutjeska Nikšić odvysiela v priamom prenose od 20.10 hod. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) na druhom televíznom kanáli Dvojka. „Sme plní očakávania, čo zápas prinesie. Chlapcom neustále prízvukujem, aby nelietali v oblakoch, pretože čo sa nám podarilo v minulej sezóne, to je minulosť. Očakávania od nás sú veľké. Budeme sa snažiť vstreliť najviac gólov, čo bude možné. Ale organizácia defenzívy súpera je na veľmi solídnej úrovni, preto si nemôžeme stanovovať prehnané ciele. Postupová matematika nám najmä velí neinkasovať. Uvidíme až na vlastnej koži ako veľmi kvalitný súper nás čaká. My ho nemôžeme podceniť a musíme byť koncentrovaný celých deväťdesiat minút,“ pozýva tréner Ševela na zápas.

Predpokladaná zostava Slovana

Greif – Apau, Abena, Božikov, Suchockij – Ljubičič - Čavrič, Dražič, Ratao, Moha - Šporar

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Sutjeska Niksic

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Liga majstrov

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk