ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Martin Petráš: Veľké kluby v minulosti uprednostnili pred Slovákom iného hráča
zdroj: TASR

Martin Petráš: Veľké kluby v minulosti uprednostnili pred Slovákom iného hráča

Počas svojej kariéry nazbieral desiatky štartov v slovenskej reprezentácii a dlhé roky ako futbalista pôsobil v Taliansku. Dnes pracuje bývalý obranca ako hráčsky agent a sprostredkoval štvrtý najcennejší prestup v histórii Slovenska. Obranca Denis Vavro aj vďaka práci Martina Petráša smeruje do Lazia Rím v talianskej Serie A.

Keď za približne 1,5-milióna prestupoval zo Žiliny do dánskej súťaže, niektorí nad jeho prestupom ohŕňali nos. Škandinávsky futbal je pre Slovákov skôr neznáma. „Spravil tam pokrok. Dánska liga je lepšia ako naša. Hral ťažké zápasy, na tie najvýznamnejšie prišlo aj 40-tisíc ľudí, naučil sa teda hrať aj pod tlakom z tribún. Talianska liga je opäť o level ďalej,“ popísal Martin Petráš progres svojho klienta a zároveň kamaráta. Dvadsaťtriročný stopér urobil vo svete dobrý dojem, v minulej sezóne hral v drese FC Kodaň skupinovú fázu Európskej ligy a zabýva sa aj v slovenskej reprezentácii.

Hoci ide o významný prestup, za veľa peňazí a do veľkého klubu, Vavra nečaká nič jednoduché. Musí sa naučiť nový jazyk a zvyknúť si na novú kultúru, nielen z pohľadu krajiny, ale aj futbalu. „Práve preto som rád, že sme stihli vybaviť prestup ešte pred začiatkom letnej prípravy. Týchto šesť či sedem týždňov je v Taliansku najdôležitejšia časť roka. Najväčšia zmena bude v štýle bránenia, ktoré je pre Talianov prakticky náboženstvom. Ide o veci, ktoré Denis ešte nikdy nerobil a nezažil. Keď prestúpil do Lazia svojho času Stefan de Vrij, hovorili mu, že sa naučí veľa veciam. On tomu neveril. Po mesiaci ale prišiel za riaditeľom a sám uznal, že sa mýlil. V Laziu pracujú špičkoví odborníci. Denis sa najprv potrebuje tieto veci naučiť a dostať do krvi,“ hovorí bývalý hráč talianskych klubov Lecce, Treviso, Triestina, Cesena, Grosseto, Delta Porto Tolle či sanmarínskeho La Fiorita.

Denis Vavro
Vavro sa teší, že môže ísť do talianskeho veľkoklubu v stopách Milana Škriniara. Sníva však o Anglicku, kde hral i Martin Škrtel. (foto: TASR)

Vavro je ďalším z dlhého radu slovenských hráčov, ktorí v posledných rokoch zamierili do Talianska. Prečo sa tak deje? „Najzásadnejší faktor je Marek Hamšík, ktorý dlhé roky robil Slovensku vynikajúce meno. Naňho sa začali nabaľovať ďalší hráči. Pokračovalo to Škriniarom, ktorého Sampdoria kúpila najskôr za 1,5 milióna eur a za dva roky ho predala za dvadsať. V minulosti boli pre kluby zaujímavejší hráči zo Slovinska či Chorvátska, tí však boli desaťkrát drahší. Keď videli, že aj na Slovensku sú dobrí hráči, začali nás brať inak ako predtým. Veľmi cenená je tiež naša mentalita. Sme pracovití, chceme sa učiť a nie sme tak spohodlnelí ako iné národy. Takisto reprezentácia podáva výborné výkony a to ide ruka v ruke. V budúcej sezóne budeme mať v Serii A možno šesť hráčov, čo je skvelé číslo,“ zakončil Martin Petráš.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Lazio Roma

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Európska liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Prestupy a špekulácie

Pozri viac

HOKEJ.sk