ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Hromadu po dlhej absencii drží nad vodou mentálna sila. Vyjadril sa ku svojej budúcnosti aj Stochovi
zdroj: slavia.cz

Hromadu po dlhej absencii drží nad vodou mentálna sila. Vyjadril sa ku svojej budúcnosti aj Stochovi

Dlhodobá absencia po vážnom zranení je vždy badateľná. Nepríjemnú skúsenosť má za sebou aj mladý defenzívny záložník Jakub Hromada, ktorý premaródil prakticky celú predošlú sezónu. Hoci sa v Slavii Praha tešil zo zisku domáceho double či postupu do štvrťfinále Európskej ligy, úspechy tímu si užíval iba z tribúny či spred televízora. Teraz je šťastný, že je opäť v zápasovom tempe.

Návrat košického rodáka na trávniky mal aj slovenský rukopis. Hoci sa predstavil aj v zápase proti Austrii Viedeň, kde "zošívaní" vyhrali 3:2, dôležitejší bol preňho duel v Trnave. Na Štadione Antona Malatinského sa dostal na trávnik v 80. minúte a po výhre 3:0 sa tešil zo zisku česko-slovenského Superpohára. Podobne ako celý tím, tento duel bral vážne.

Minutáž pred najlepšími fanúšikmi

"Nebol to klasický prípravný zápas, keďže sa hralo o trofej. Tak sme k duelu aj pristúpili, ako keby bol ligový. Po celý zápas sme kontrolovali hru a boli sme lepší tím ako Trnava. Oni mali tiež šance a bola to dobrá previerka pred začiatkom ligy. Preto to bolo pre nás dôležité víťazstvo s ďalšou trofejou v zbierke," tešil sa Hromada zo zisku pohára, na ktorom sa do istej miery podieľal. Bývalý hráč Košíc či FK Senica sa potešil dobrej kulise, avšak pri otázke špeciálnej príchuti duelu vo vlasti si nebol istý, či to tak naozaj cítil.

Hromada chce zase naberať zápasovú minutáž. (foto: tasr)
Hromada chce zase naberať zápasovú minutáž. (foto: tasr)

"Špeciálny? To neviem. Určite som sa ale tešil, že súťažne nastúpim na Slovensku. Potešilo ma, že som si chvíľku mohol zahrať pred najlepšími fanúšikmi v krajine. Zápas mal dobré parametre, bolo na ňom veľa ľudí, čo bolo super nielen pre domácich, ale i pre nás. V českej lige musíme na takéto stretnutie nadviazať," vyjadril sa 23-ročný defenzívny stredopoliar.

Noha musí poslúchať

Bývalému reprezentantovi SR do 21 rokov bolo ľúto, že ostatných desať mesiacov do hry vôbec nezasiahol pre problémy s členkom. Postupne sa však dostáva do tempa a opäť si užíva všetko spojené s futbalom. "Celú minulú sezónu som pauzoval pre zranenie. Človek potrebuje chvíľku, aby sa do toho dostal. Som momentálne šťastný, že noha ma poslúcha a môžem byť v tréningovom procese s tímom. Verím, že minúty budú na mojom konte pribúdať," povedal Hromada, podľa ktorého je zdravie prvoradé. Má preto pred sebou jasnú métu.

"Prvotný cieľ je určite ten, aby ma poslúchala noha. Mám nejaké dni navyše, keďže som veľmi dlho absentoval. Strašne si užívam každý tréning a minútu na ihrisku. Cieľ je byť zdravý a dostať sa do hernej pohody. Tréner Jindřich Trpišovský so mnou stále komunikuje. Zhodli sme sa, že naozaj musím byť zdravotne fit. To je základ a budem makať na tom, aby som sa v tíme presadil," dodal Východniar.

Hromada si želá do budúcej sezóny najmä zdravie. (foto: tasr)
Hromada si želá do budúcej sezóny najmä zdravie. (foto: tasr)

Nepríjemné už iba z počutia

Mladý Slovák aj podrobnejšie opísal, s čim sa musel vysporiadať. A znelo to nepríjemne už len v pozícii poslucháča. "Zistil sa kostný edém, ktorý sme riešili a neskôr došlo k aseptickej nekróze. Kosť pod povrchom začala odumierať a kus z nej už bol odumretý. Dlhé mesiace sme skúšali všetky možné liečby a ostala napokon už iba možnosť operácie, ktorú som absolvoval v januári. Išlo o kosť medzi členkovými kĺbmi, ktorá sa volá talus. Odumretú časť mi museli vybrať von a nahradiť ju syntetickou chrupavkou. Celkom dobre mi ale sadla a nepociťujem bolesti," vysvetlil podrobne Hromada.

Fyzickú silu však ešte naplno necíti. Zoceľuje ho silná psychika a veľké futbalové odhodlanie. "Silu extra necítim, skôr tú mentálnu, že môžem byť znovu s tímom."

Obrovská konkurencia, ale hosťovanie nerieši

Hromada sa aj napriek lepšiemu zdravotnému stavu bude mať problém dostať na svoju typickú pozíciu. Obsadzuje ju aj kapitán Slavistov Tomáš Souček či nová akvizícia českého majstra Nicolae Stanciu. Košičan si uvedomuje zložitosť celej situácie. "V strede zálohy je na mojom poste reprezentant na reprezentantovi. Takisto nám prišiel Stanciu, preto je konkurencia obrovská. Uvidíme, ako sa s tým popasujem, môže to však byť iba dobré," hovorí Hromada, ktorý vidí svoju budúcnosť na Sinobo Stadium. Možnosť hosťovania si zatiaľ nepripúšťa.

Jakub Hromada ešte v drese FK Senica. (foto: tasr)
Jakub Hromada ešte v drese FK Senica. (foto: tasr)

"Verím tomu, že moja budúcnosť je spätá so Slaviou. Klub bol ku mne veľkorysý, keďže mi aj po dlhom zranení predĺžili zmluvu. Je to znak toho, že so mnou počítajú. Nebavili sme sa vôbec o možnosti hosťovania. Noha nie je na sto percent fit. Keď budem už zdravý naplno, no napriek tomu sa nebudem dostávať do zostavy, budeme sa baviť o iných variantoch. Momentálne sa teším z toho, že som hráč Slavie," prezrádza.

Mrzí ho odchod Stocha

Na záver rozhovoru sa Hromada vyjadril aj k odchodu svojho krajana Miroslava Stocha do gréckeho klubu PAOK Solún. Odchod rodáka z Nitry ho zarmútil, hoci sa ešte dva roky dozadu nepoznali. Práve vtedy spolu prišli k červeno-bielym. "Mrzí ma, že odišiel. Boli sme skvelá dvojka. Predtým, ako prišiel do Slavie, sme sa veľmi nepoznali, utvorili sme však super duo. Som preto smutný, ale taký je futbal. V novom tíme mu prajem veľa šťastia a budem ho určite sledovať. Dá sa povedať, že sme v neustálom kontakte," prezrádza Hromada, ktorý sa zamyslel aj nad dôvodmi Stochovho odchodu do Grécka.

Hromada ako kapitán výberu SR do 21 rokov. (foto: tasr)
Hromada ako kapitán výberu SR do 21 rokov. (foto: tasr)

"Zrejme to tak cítil a vedenie mu odchod umožnilo. Prostredie pozná a určite aj to zohralo úlohu. Bolo to Miňove rozhodnutie, čo mu nik nevyčíta. Urobil pre nás obrovské množstvo práce, v českej lige bol najlepší nahrávač a jeden z top strelcov. Všetci mu držíme palce," dopĺňa Jakub Hromada a na záver hovorí aj o prvotnej ambícii klubu do nasledujúcej sezóny. V tej minulej totiž Slavia ziskom double či účasťou vo štvrťfinále EL nastavila latku poriadne vysoko. "Všetci veríme a pracujeme každý deň na tom, aby budúca sezóna bola aspoň taká dobrá, ako predošlá. Máme pred sebou vidinu Ligy majstrov, čo je pre nás najdôležitejší cieľ. Latku musíme posúvať stále vyššie."

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Slavia Praha

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Liga majstrov

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk