ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Novej Trnave chýbali skúsenosti. Máme inú filozofiu a vieme, čo treba zlepšiť, tvrdí Turňa
zdroj: TASR

Novej Trnave chýbali skúsenosti. Máme inú filozofiu a vieme, čo treba zlepšiť, tvrdí Turňa

Horké kvapky do očí pre nových mužov v Trnave. Aj tak by sa dal označiť sobotňajší zápas česko-slovenského Superpohára medzi víťazom Slovnaft Cupu Spartakom a českým držiteľom domáceho double Slaviou Praha. "Zošívaní" futbalisti na Štadióne Antona Malatinského ukázali pri víťazstve 3:0 veľkú dominanciu a nie nadarmo sa odzrkadlilo, že sa počas uplynulej sezóny bili v prestížnej Európskej lige o najvyššie priečky. Napokon skočili v najlepšej osmičke. Následne si zachovali kostru mužstva aj hernú tvár.

"Andeli" sú, naopak, v úplne inej situácií. Zmenili majiteľov, trénera a postupne sa pretvára aj herná filozofia tímu. Na ihrisko nastúpila prakticky nová, nie príliš zohratá jedenástka, čo si vybralo svoju daň. V základnej zostave Trnavčanov sa objavili iba štyri mená, ktoré nastupovali za červeno-čiernych aj v uplynulej sezóne - obrancovia Matúš Turňa a Lucas Lovat či záložníci Rafael Tavares a Filip Dangubič. To, že mužstvo pomaly formuje svoju tvár, podotkol po zápase úprimne prvý zo spomenutých hráčov, ktorý patrí k najskúsenejším futbalistov v kabíne Spartaka.

Chce to čas

"Mužstvo sa skladá a verím, že výsledky časom budú. Spoznávame sa na ihrisku a nový tréner má inú filozofiu. Chceme hrať útočnejšie, ale treba nám viac podržať loptu vpredu," povedal po nevydarenom superpohárovom dueli Turňa pre prítomné médiá vrátane webu ProFutbal.sk. Pravý zadák si prvý raz súťažne vyskúšal spoluprácu s novou stopérskou dvojicou Jozef Menich - Bogdan Mitrea. Vpredu ich doplnili viacerí tímoví novici, ktorým sobotňajší duel príliš nevyšiel. Aj nevydarený zápas proti veľkoklubu z Prahy však môže ukázať, na čom musia "noví" Trnavčania postupne zapracovať. "Nie je to jednoduché. Za mesiac sa ale vyskladala dobrá partia. Chalani, ktorí poprichádzali, dobre zapadli. Pre mňa aj mladých chlapcov je podobné stretnutie výnimočné. Stretnúť sa s takýmto mužstvom nie je každoročná záležitosť a ukázalo nám to určite veľa," myslí si 33-ročný rodák z Brezna.

Základná jedenástka Trnavy bola oproti uplynulej sezóne takmer v celku zmenená. (foto: tasr)
Základná jedenástka Trnavy bola oproti uplynulej sezóne takmer v celku zmenená. (foto: tasr)

S jeho slovami súhlasil aj nový tréner červeno-čiernych Ricardo Chéu, podľa ktorého sa jeho zverenci čoskoro zohrajú tak, ako si to sám predstavuje. "Hrali sme proti veľkému súperovi, silnému tímu. Vieme, čo dosiahol nielen v domácej lige. Dokázali sme sa mu do istej miery vyrovnať, chýbala nám ale skúsenosť. Potrebujeme čas, máme v kádri veľa mladých hráčov. Iste, sú tam aj skúsenejší, ale tí sú s nami len pár dní, nemôžeme od nich v tejto fáze ešte očakávať, že sa prejavia naplno, potrebujú sa adaptovať," skonštatoval portugalský lodivod na pozápasovej tlačovej konferencii.

V Bosne pôjde o iný zápas

Spartak sa prvý raz od konca Fortuna ligy predstavil v dueli, v ktorom o niečo išlo - pozdvihnutie cennej trofeje. Štvrťfinalista Európskej ligy, ktorý pohorel iba na neskoršom víťazovi FC Chelsea, však bol nad sily Trnavy, ktorá chcela viac. "Trúfali sme si na lepší výsledok. Chceli sme zvíťaziť, ale myslím si, že sa nemáme za čo hanbiť. Slavia ukázala svoju kvalitu. Je mužstvo, ktoré si prešlo európskymi súťažami a je zohrané," podotkol Turňa a doplnil, že nádeje klubu zo City Areny pochovali presné zásahy zo štandardných situácií. "Veľká škoda. Inkasovali sme najprv z penalty, potom po rohu. Za stavu 2:0 som mal viac-menej pocit, že sa to už iba dohráva. Snažili sme sa, ale tak skúsené mužstvo si to už ustrážilo."

Trnavu po prehre 0:3 so Slaviou Praha čaká vyzývateľ z Bosny a Hercegoviny. (foto: tasr)
Trnavu po prehre 0:3 so Slaviou Praha čaká vyzývateľ z Bosny a Hercegoviny. (foto: tasr)

Trnavčanom teraz ostáva iba minimum času na to, aby sa zohrali kvalitnejšie a vo štvrtok uhrali lepší výsledok v úvodnej konfrontácii prvého predkola o účasť v skupinovej fáze EL. V ňom vyzvú tím z Bosny a Hercegoviny - Radnik Bijeljina. Skúsený Matúš Turňa vie, čo musí tento tím zlepšiť. "Naše mužstvo má na to, aby sme urobili dobré výsledky v Európe. Zápas v Bosne bude určite iný. Nebude o kvalite, ale skôr kontaktoch a súbojoch. Ako som spomenul, chceme hrať útočnejšie. Pri tom ofenzívnom merítku, ktoré chceme rozťahovať, sa strácajú lopty a musíme zlepšiť kvalitu na nich. Aj vďaka nim sa totiž dostávala Slavia do brejkov," uzavrel Brezňan.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Trnava

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

HOKEJ.sk