ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Talianska legenda Baresi: Neapol bez Hamšíka slabší nebude
zdroj: TASR, koláž: ProFutbal.sk

Talianska legenda Baresi: Neapol bez Hamšíka slabší nebude

V pondelok poctil Slovensko svojou návštevou legendárny futbalista, svojho času jeden z najlepších obrancov planéty, majster sveta z roku 1982 či šesťnásobný víťaz talianskej Serie A Franco Baresi. Počas slnečného poobedia odpovedal na otázky viacerých novinárov vrátane portálu ProFutbal.sk.

Jeden z najlepších hráčov 20. storočia sa svojho času pravidelne zúčastňoval v rebríčkoch prestížnych ankiet a zbieral cenné trofeje. Nechýbal ani pri bronzovom ťažení na domácom šampionáte v roku 1990, keď zo skupiny postupovali vedno s Československom. „Samozrejme, že si na tento turnaj veľmi dobre pamätám. Tiež aj na vzájomný zápas s Československom v skupine. Hrali sme v Ríme, Schillaci a Baggio dali dva krásne góly. Takže v spojitosti s vašim futbalom mám veľmi pozitívne spomienky,“ zasmial sa bývalý taliansky reprezentant Franco Baresi, člen All-Stars tímu vtedajších MS, pri spomienke na víťazný súboj proti Ľubomírovi Moravčíkovi, Vladimírovi Weissovi, Stanislavovi Grigovi a ďalším.

Franco Baresi
Dlhoročný kapitán AC Miláno Franco Baresi už na Slovensku bol, v júni 2011 otváral v Bratislave kemp AC Miláno. (foto: tasr)

Meno Baresi by sa mohlo uvádzať ako jednotka vernosti, celú svoju hráčsku kariéru totiž prežil v AC Miláno a v klube pracuje dodnes na marketingovom oddelení. Zaujímalo vás, prečo dlhé roky nikto nenosí číslo šesť? Rovnako ako Maldiniho trojka je totiž navždy vyradené aj číslo Baresiho. Tradičná talianska značka však teraz prežíva zložitejšie obdobie, v aktuálnej sezóne ju dokonca vylúčili z európskych pohárov. „Každý klub prechádza určitými cyklami a v AC sa teraz všetko stretlo dokopy, aj generačná výmena, aj zmena vlastníka. Som si istý že sa vrátime na výslnie, nie som však veštec, aby som dokázal odhadnúť, kedy sa tak stane,“ poznamenal Baresi, ktorý si je vedomý, že nebude ľahké zosadiť z trónu Juventus. „Vhodne prečítali situáciu, v pravý čas investovali do kádra, trénerov či štadióna. Musíme sa chcieť stať lepšími ako sú teraz oni.“

Marek Hamšík (Neapol)
„Myslím si, že už sa rozhodol kariéru ukončiť. Odchod do Číny bola jeho slobodná voľba,“ povedal k Marekovi Hamšíkovi legendárny Baresi. (foto: tasr/ap)

Registrujem vaše výsledky, ako futbalová krajina Slovensko rastie nahor. Vaši najlepší hráči Hamšík, Škriniar či Kucka prešli talianskymi klubmi, dobre ich poznám,“ rozhovoril sa o slovenskom futbale. Na tému obrancu Milana Škriniara sa však veľmi rozprávať nechcel. Predsalen, oblieka dres mestského rivala. Svojmu konkurentovi ho však nezávidí. „Samozrejme, že ide o šikovného futbalistu. Ale či si ho viem predstaviť v AC Miláno? To nie,“ pousmiala sa ikona AC. Milánsky klub mal svojho času údajne záujem aj o Mareka Hamšíka. „Som si istý, že mal ponuky z rôznych klubov. Rozhodol sa však ísť svojou cestou, stal sa symbolom SSC Neapol a držal sa v tíme dlhé ruky. Na konci kariéry vyskúšal novú výzvu, ale Neapol sa bude stále držať v popredí aj bez Hamšíka,“ doplnil Baresi.

Talianska legenda zavítala do Bratislavy v pondelok na otvorenie ôsmeho ročníka Italia Soccer Camp, ktorý bude prebiehať v prvý júlový týždeň. Detského kempu sa na petržalskom ihrisku zúčastnia stovky chlapcov i dievčat. Pri mládeži v tomto veku je najdôležitejšie udržať športové nadšenie a vášeň pre futbal. Nie je až tak podstatné ako rastie po futbalovej stránke, ale najmä, ako sa vyvíja po tej ľudskej. Snažíme sa im odovzdať svoje skúsenosti a pohľady zábavnou formou a chceme, aby boli šťastné, či sa už stanú veľkými futbalistami, alebo sa budú venovať niečomu inému. Pri každom vývoji nastanú momenty, ktorými si mladí musia prejsť, pozitívne či negatívne. Teraz je dôležité, aby si vytvorili vzťahy s ostatnými spoluhráčmi, aby rešpektovali pravidlá,“ uzavrel bývalý tréner milánskej Primavery, ale aj ďalších mládežníckych kategórií.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Taliansko

Pozri viac

Najnovšie z ligy:

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk