ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Prvé slová nových ľudí v Spartaku: Filozofia trnavskej krvi a znížený rozpočet
zdroj: TASR

Prvé slová nových ľudí v Spartaku: Filozofia trnavskej krvi a znížený rozpočet

Necelé dva týždne po dlhoočakávanom oznámení predaja FC Spartak Trnava do rúk nových majiteľov sa ľudia v klube posadili pred zástupcov slovenských médií s cieľom priblížiť ekonomickú a športovú budúcnosť čerstvo zosadeného majstra a úradujúceho pohárového šampióna, ktorý bude čoskoro čeliť zaujímavým súperom v Superpohári, pohárovej Európe, ale aj domácej súťaži.

Nový PR manažér Patrik Velšic privítal na tlačovej konferencii riaditeľa klubu a predĺženú ruku rodiny Drobných Milana Cuninku či nového športového riaditeľa Andreja Kostolanského. Za jedným stolom s nimi sedeli tréner Ricardo Chéu a generálny manažér Marián Černý, ktorý v Spartaku pôsobí už desať rokov.

Namiesto načrtnutia veľkých plánov a predstavenia filozofie sa ale v krátkom vyjadrení rozhodol nový šéf Trnavy len požiadať o čas: „Chcel by som poprosiť, aby ľudia a fanúšikovia boli trpezliví. Klub sme prebrali len pred dvomi týždňami, toho času nebolo veľa. Makáme na tom, aby sme vytvorili kvalitný manažérsky tím a poskladali silné mužstvo. Vieme, že to nie je jednoduché a máme na to veľmi málo času,“ znel prvý vstup Milana Cuninku do médií.

Tlačová konferencia pokračovala otázkami novinárov, na ktoré ale predstavitelia klubu zatiaľ nepoznali detailné odpovede. Pretlak noviniek neprišiel, odhaduje sa, že môže trvať polroka, kým si majitelia a nové vedenie vyhodnotia situáciu v klube a príde k podstatnejším zmenám.

Na snímke športový riaditeľ futbalového klubu FC Spartak Trnava Andrej Kostolanský
Andrej Kostolanský bol v minulosti trénerom. Až teraz v manažérskej pozícii si uvedomil, aká je práca trénera jednoduchá. (foto: tasr)

FILOZOFIA

Pochopiteľne, po nedávnom zisku ligovej trofeje (po 45 rokoch) či národného pohára (po 21 rokoch) chce Spartak, slovami športového riaditeľa, nadviazať na nedávne úspechy a pokračovať v nich. „Vieme, že tá cesta nebude jednoduchá a nebude trvať krátky čas,“ poznamenal Andrej Kostolanský. Priznal, že smerovanie klubu by malo byť založené na hráčoch s trnavskou krvou, vzdelávaní trénerov, ráta sa aj s pomocou od mesta.

„Máme krátkodobú a dlhodobú filozofiu. Dlhodobá filozofia spočíva v zapracovávaní čo najväčšieho počtu mladých a talentovaných hráčov do A-mužstva. Bolo by tiež výborné, keby sa vrátili odchovanci, ktorí aktuálne pôsobia v zahraničí. Oslovili sme viacerých, s niektorými sme boli aj v hlbšom rokovaní, zatiaľ sa nám ale nepodarilo dohodnúť. Krátkodobá filozofia preto bude nutná aj s niektorými legionármi, avšak dávame si pozor, aby spĺňali kvalitatívne či vekové parametre, aby sa mladí hráči popri nich mohli niečo naučiť,“ priblížil smerovanie Spartaka.

Na snímke riaditeľ futbalového klubu FC Spartak Trnava Milan Cuninka
Milan Cuninka bude predĺženou rukou majiteľov, zodpovedať bude za ekonomické smerovanie klubu. (foto: tasr)

SPOLUPRÁCA S MESTOM

Vzťahy medzi zastupiteľstvom mesta Trnava na čele s primátorom Petrom Bročkom a vtedajším majiteľom klubu Vladimírom Poórom boli vyostrené. Športový riaditeľ Kostolanský pri predstavovaní filozofie spomínal investície do mládeže, v rovnakej vete ale spomenul spoluprácu s mestom.

Riaditeľ klubu Milan Cuninka síce priznal stretnutia so zástupcami mesta, ich obsah však zatiaľ priblížil len veľmi hmlisto. „Nejaké stretnutia prebehli. Verím, že mesto nám pomôže. Myslím si, že mesto by malo byť súčasťou akéhokoľvek športu a podporovať ho. Verím, že spoločne nastavíme trochu iný model fungovania,“ poznamenala predĺžená ruka nových majiteľov Spartaka. Neprezradil ani vlastnú predstavu, či ráta s pomocou mesta smerom k A-tímu či smerom k mládeži.

Na snímke generálny manažér futbalového klubu FC Spartak Trnava Marián Černý
Generálny manažér Marián Černý bude taktiež spoluzodpovedať za napredovanie Spartaka v novej ére. (foto: tasr)

PARTNERI

Jediným známym investorom do trnavského futbalu je aktuálne rodina Drobných, ktorá prevádzkuje sieť kín na Slovensku. Vo futbalovom biznise predtým nikdy nefigurovala. V súčasnosti nie je známe, kto ďalší bude Spartak finančne podporovať.

„My si budeme vážiť akéhokoľvek partnera, či bude strategický, či malý a lokálny. Všetko je v štádiu riešenia. Nechcel by som nič konkretizovať, ale rozprávame sa na tejto úrovni s viacerými,“ dodal Milan Cuninka. Ubezpečil však fanúšikov, že noví majitelia majú vstup do klubu dobre premyslený. 

„Samozrejme, že majitelia majú od vstupu všetko prepočítané. Táto transakcia sa predsa neudiala v priebehu pár týždňov, debaty s predchádzajúcim majiteľom prebiehali dlhšie a strávili sme nad tým veľmi veľa času. Nebolo to jednoduché rozhodnutie, ale Spartak je na Slovensku i v Európe pojem a zároveň je to pre nás obrovská zodpovednosť, aby sme nesklamali ľudí.“

ROZPOČET KLUBU

S akým rozpočtom pracoval Spartak za éry predchádzajúceho majiteľa nie je jednoduché povedať. Podľa výpočtov periodika TREND malo ísť o 3,5 milióna eur na sezónu, v rozhovore pre Plusku sám Vladimír Poór hovoril o navýšení rozpočtu nad 5,5 milióna eur. Rovnako ako pri otázke partnerov, otázny je aj aktuálny rozpočet. Nový riaditeľ potvrdil, že klub zatiaľ pracuje len s hrubými odhadmi a pracuje na ňom. „Môžeme sa baviť zhruba o dvoch miliónoch eur,“ reagoval na otázku ProFutbal.sk Cuninka.

Trnava fanúšikovia (Slovnaft Cup)
V Trnave sú oddaní, ale zato nároční fanúšikovia. Tešia sa na zmenu v Spartaku. (foto: SFZ)

FANÚŠIKOVIA

Priaznivci Spartaka, často označovaní za najvernejších a najlepších na Slovensku, mali komplikované vzťahy s predchádzajúcim majiteľom, preto netrpezlivo čakajú nielen na nové správy o klube či kádri, ale tiež na informácie o vstupenkách či permanentkách. Pohárová Európa štartuje začiatkom júla, ligová súťaž v druhej polovici mesiaca.

„Cenotvorbu lístkov a permanentiek budeme v týchto hodinách, respektíve dňoch finalizovať. Urobíme maximum, aby boli do konca týždňa zverejnené konkrétne čísla. Chceme, aby to bolo pre fanúšikov nastavené čo najvýhodnejšie,“ prezradil Cuninka.

Fanúšikovia si pochvaľovali cenu lístkov na Česko-slovenský Superpohár proti štvrťfinalistovi Európskej ligy SK Slavia Praha. Do kotla budú stáť lístky 6 eur. „V prípade Superpohára ceny určoval organizátor, ktorým je Slovenský futbalový zväz. My sme vyšli v ústrety fanúšikom a časť lístkov na severnú tribúnu sme predávali prostredníctvom klubového fanshopu,“ dodal.

Novým koordinátorom stykov s fanúšikmi sa stal Šimon Fuzák.

Erik Grendel
Erik Grendel by mal byť lídrom tímu aj v novej ére Spartaka. Hneď po uzdravení. (foto: jäzva)

KÁDER

S určitosťou vieme povedať, že klub opustili viacerí hráči z ostatnej éry Spartaka. Miláčik tribún a kapitán Marek Janečka odišiel do Karvinej, rovnako ako ľavý obranca Matúš Čonka, stopér Tomáš Košút už zarezáva v Senici, Myenty Abena v Slovane. Krídelník Kire Markoski sa po skončení hosťovania vrátil do cyperského Limassolu, stredopoliari Václav Dudl a Jiří Kulhánek sa zapojili do prípravy Sparty Praha, kde neuspeli, útočník David Depetris zamieril späť do Trenčína. Dres Spartaka vyzliekli aj Tomáš Brigant, Ashiru Olasunkanmi, Andrej Lovás, Fabian Miesenböck, Štefan Pekár, Jakub Rada, Anton Sloboda či Tomáš Vantruba.

Vedenie Spartaka sa snaží káder dotvoriť na nový obraz a aktuálne zháňa nových hráčov. Do A-tímu sa prepracovali mladý krídelník Mihálek či obranca Mesík. Novú stopérsku dvojicu by mali vytvoriť srbský obranca Marko Marinkovič a rumunský hráč Bogdan Mitrea. Na ľavú stranu sa rieši príchod Timoteja Záhumenského, kmeňového hráča Dunajskej Stredy. V strede poľa by mali tvoriť hru nadštandardne technickí hráči Marko Tešija a Matej Jakúbek, na krídelnú pozíciu prišiel Filip Oršula, ktorý po skončení angažmánu v Liberci neuspel na skúške v Karvinej a dostáva sa do formy po operácii ramena. Ponuku dostal aj rakúsky útočník Alex Sobczyk, odchovanec Rapidu Viedeň, naposledy hráč druholigového Floridsdorferu, obe strany sa už ústne dohodli na spolupráci.

Nové vedenie klubu priznalo, že počas prestupového obdobia ešte bude aktívne. „Káder sa pomaly skladá. Obranu máme už na 90 percent vyriešenú, hľadáme ešte hráča do stredu poľa a posilniť sa chceme aj na poste útočníka. Keďže hráme na troch frontoch, potrebujeme viacero hráčov na tieto posty. Kontaktovali sme už niekoľkých futbalistov. Musíme sa posilniť, po kľúčových postoch budeme riešiť aj alternatívy,“ priblížil situáciu športový riaditeľ Kostolanský.

So zraneniami bojujú Erik Grendel, kde sa v kuloároch hovorí až o návrate v septembri, ale aj útočník Kubilay Yilmaz, kde by mala byť zhruba mesačná pauza. „Erik už trénuje na klinike v Poľsku, dohodli sme sa aj na finančných podmienkach a chceme ho v tíme udržať. Veríme, že sa pripojí k mužstvu v správnom momente, v čase, keď ho budeme najviac potrebovať,“ dodal na záver nový športový riaditeľ.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Trnava

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk