ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Mané odhalil svoj najväčší sen. Pre tento úspech by sa vzdal aj Ligy majstrov
zdroj: TASR/AP

Mané odhalil svoj najväčší sen. Pre tento úspech by sa vzdal aj Ligy majstrov

V detstve nik neveril že z neho bude dobrý futbalista. Zo Sadia Maného sa stala hviezda svetového formátu a v súčasnosti je Senegalčan považovaný za jedného z najlepších útočníkov na svete. Neodmysliteľná opora anglického FC Liverpool si postupne plní veľké sny aj napriek spomenutým ťažkým začiatkom. Ako dieťa vyrastajúce v chudobných pomeroch na západe Afriky sprvu vôbec nemusel dostať šancu písať veľké športové príbehy.

"Nezačalo to pre mňa najlepšie. Keď som sa ukázal na tréningoch, smiali sa mi. Nevyzeral som vôbec ako futbalista. Mal som na sebe oblečené nohavice, ktoré vôbec nevyzerali športovo. Moje kopačky boli totálne zničené a sám som si poškodené miesta zafixoval drôtmi najlepšie, ako som vedel. Ľudia sa ma pýtali: 'Naozaj chceš byť futbalista?' Úplne som rozumel ich postoju," rozhovoril sa Mané o svojich začiatkoch v rozsiahlom interview pre uznávaný magazín France Football.

Rodina ho sprvu v jeho sne nepodporovala, nik totiž futbal nemiloval. Jeho vlastná mama nechcela, aby začal trénovať. Mané sa ale v tom čase ukrýval a čakal na príležitosť, aby sa vybral autobusom "na tajňáša" do hlavného mesta Senegalu Dakar. Povedal o tom iba jednému zo svojich kamarátov a donútil ho zložiť prísahu, že jeho mame nič nepovie. Jeho rodičia sa to však napokon dozvedeli a mal problém. "Nechcel som sa vrátiť, hanbil som sa. Akonáhle som v tých časoch nechodil do školy, dostal som bitku. Bola to však súčasť môjho vzdelania a osobnostného vývoja. Napokon sa mi dostalo sľubu, že svoje futbalové šťastie môžem skúsiť ešte raz, keď sa skončí školský rok," pokračoval vo svojom rozprávaní Mané.

Dnes už 27-ročný zakončovateľ sa napriek pochybnostiam okolia postupne prepracoval do francúzskeho klubu FC Metz. Odtiaľ sa presunul do salzburského tímu Red Bull, kde na seba skvelými výkonmi upútal pozornosť viacerých veľkoklubov. V Premier League si ho najprv vyhliadol a Southampton, ktorý ho následne angažoval. V roku 2016 sa však za 40 miliónov eur porúčal do Liverpoolu. V tom čase bol najdrahší Afričan histórie. V nedávno skončenej sezóne sa z neho stal najlepší strelec v najvyššej anglickej súťaži s 22 gólmi. O túto priečku sa podelil aj s klubovým spoluhráčom Mohamedom Salahom a Pierrom-Emmerickom Aubameyangom z Arsenalu. Ročne zarobí 6 miliónov eur, avšak napriek čoraz väčším úspechom nelieta v oblakoch.

"Všetky tie peniaze či pozornosť médií... Nezasahuje ma to. Som skromný človek a chcel som byť futbalistom, nie hviezdou. Vyhýbam sa aj sociálnym sieťam a často sa vraciam do rodnej dediny, aby som zostal nohami na zemi. Popravde, ani neviem, ako hrať hry na PlayStatione, uprednostňujem Uno a podobné hry," vyjadril sa skromný rodák zo Sédhiou. Ten sa už tohto roku mohol tešiť z doteraz najväčšieho úspechu kariéry - triumfe v Lige majstrov. Ukázal sa však ako patriot. Hoci si úspech nesmierne cení, vymenil by ho za triumf Senegalu na Africkom pohári národov.

"Vyhrať ho s mojou krajinou, ktorej sa to doposiaľ nikdy nepodarilo, by bolo niečo neopísateľné. Pokojne by som pre tento úspech obetoval aj víťazstvo v Lige majstrov. Majstrovský návrat do Dakaru by bol výnimočný. Je to môj najväčší a najbláznivejší sen," povedal úprimne Mané. Národný výber jeho vlasti patrí na tohtoročnom šampionáte v Egypte medzi top favoritov na celkový triumf. V kádri aj s inými hviezdami ako Kalidou Koulibaly či Idrissa Gana Gueye chcú Senegalčania konečne triumfovať na kontinentálnom turnaji, na ktorom je ich maximom doposiaľ druhé miesto z roku 2002. "Samozrejme, sme favorit, to nemôžeme skrývať. Na výhru to však nestačí. Je to na nás, aby sme dosiahli niečo veľké," zakončil pre France Football Sadio Mané.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Liverpool

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Anglicko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Reprezentácia - Ostatné

Pozri viac

HOKEJ.sk